Záchrana dat z SSD i HDD bude stále složitější

(Inzerce) Pokrok v technologiích SSD i pevných disků je značný. Vzrůstá ale jejich složitost i náchylnost ke ztrátě dat. Co způsobují nové technologie HAMR, SMR, MLC či TLC čipy?
Záchrana dat z SSD i HDD bude stále složitější

Spolu s technologickým pokrokem datových médií vzrůstá i složitost a s ní pak náchylnost ke ztrátě dat, plynoucí ze samotné fyzikální povahy. O příčinách jsme hovořili se specialistou na záchranu dat Štěpánem Mikešem.

Klepněte pro větší obrázek

Na trh přichází revoluční pevné disky

V posledních letech jsou v oblasti klasických pevných disků s rotujícími plotnami skloňovány dva nové pojmy: SMR reprezentující speciální „šindelovou“ strukturu uložení dat na magnetických plotnách a HAMR představující technologii využívající ohřev diskových ploten během záznamu. Zatímco na HAMR si ještě pár let počkáme, pevné disky vybavené SMR technologií již vstoupily na trh.

Nabízí je momentálně oba hlavní výrobci Seagate a Western Digital, prvně jmenovaný v klasickém provedení, druhý pak v kombinaci s unikátní technologií plnění vnitřku pevných disků heliem. V nadcházejících letech tato první generace pevných disků se SMR technologií ukáže, nakolik je spolehlivá při dlouhodobém provozu dat, zejména s ohledem na opět vyšší kapacity disků.

Jak dodává Štěpán Mikeš ze společnosti DataHelp, která patří v ČR mezi špičku v záchraně dat z SSD disků, „kapacita pevných disků roste skokově a s ní i objem potenciálně ztracených dat a také doba nutná pro jejich obnovu“. V případě heliových SMR disků Hitachi UltraStar dosahuje dnes výrobce kapacity až 10 TB, zato rychlost pevného disku se nezvyšuje, spíše klesá. „10TB kapacitu bez ohledu na to, zda se podaří data správě dekódovat, kopírujeme při záchraně na naše úložiště až několik dní“, dodává Štěpán Mikeš. Více o tom, jak SSD disky a flash technologie fungují a jaký to má dopad na záchranu dat.

Klepněte pro větší obrázek

Výzvou v záchraně dat z SSD je nyní MLC generace

První generace SSD používala tzv SLC čipy. Ty ukládaly do jedné paměťové buňky SSD jen jednu hodnotu a jejich záchrana byla jednodušší. Nyní se ale ke konci životnosti blíží mnohá SSD s tzv. MLC čipy, které ukládají do paměťové buňky již dvě hodnoty. Spolu s tím, jak se mění výrobní technologie čipů, snižuje se životnost SSD. „Prakticky každý čip je z výroby do určité míry vadný a je na řadiči SSD, aby si s tím poradil“, dodává Štěpán Mikeš.

Navíc se zmenšující se výrobní technologií čipů klesá jejich počet cyklů zápisu, proto čipy a řadiče SSD používají sofistikované metody, jak zápisy dat co nejrovnoměrněji rozložit mezi paměťové čipy na SSD. Tím ale rostou výpočetní nároky na řadiče SSD a jsou to pak právě ony, které často na SSD odejdou jako první. „Často se stává, že samotný řadič by fungoval, ale poškodila se nevratně jeho konfigurace“, doplňuje Štěpán Mikeš z DataHelpu. S ní se ztratí i unikátní nakonfigurování celého SSD a řadič tak přestane rozumět datům v NAND flash čipech, které na SSD obsluhuje. Největším oříškem současnosti, který se zatím nepodařilo rozlousknout, je záchrana dat z SSD s řadiči SandForce.

A to se do problémů začíná dostávat teprve tato MLC generace SSD. Dnes ale již na trhu nalezneme i SSD s tzv TLC čipy, které do jedné paměťové buňky ukládají rovnou tři hodnoty. Jejich životnost zápisu je tak ještě kratší, pro první SSD vyšších kapacit postavené na nejnovějších 15nm či 16nm čipech se životnost počítá i jen pouze na stovky přepisů.

Několik rad na závěr

  • pokud to vysloveně nepotřebujete, neměňte výchozí nastavení u disků s podporou šifrování, usnadníte tím či přímo umožníte úspěšnou obnovu dat.
  • ke svému SSD v počítači přistupujte jako ke spotřebnímu zboží. SSD mají tendenci selhávat náhle, bez předchozího varování. Minimálně dvojnásob to platí pro SSD s MLC čipy, minimálně trojnásob pro SSD s TLC čipy.
  • pro všechny případy a speciálně pro SSD s řadiči SandForce platí zlatá univerzální rada: důležitá data zálohujte
  • Více podrobností o nových technologiích HAMR, SMR, MLC či TLC čipech najdete v článku Proč bude záchrana dat z SSD i HDD disků stále složitější?  
Klepněte pro větší obrázek

O společnosti DataHelp

DataHelp je ryze česká společnost, pohybující se na trhu od roku 1998. V oboru záchrany a obnovy dat v ČR představuje technologickou špičku. Díky postupům reverzního inženýrství a sledování technologie výroby pevných disků disponuje vlastními postupy a knowhow, které umožňují dosahovat maximální možné úspěšnosti v záchraně a obnově dat. A to jak u pevných disků, flash pamětí, SSD disků, tak u RAID polí. Navštivte webové stránky www.datahelp.cz a dozvíte se víc.

Související články o tématice SSD disků a záchrany dat

Další článek: PayPal se rozloučil s eBayem a vstoupil opět na burzu

Témata článku: SSD, Pevné disky, V-Nand flash, Plotna, Technologie TLC, Paměťový čip, HDD, Univerzální rada, Hamr, Reverzní inženýr, SLC, Šindel, Výpočetní nárok, Helium, Spotřební zboží, Technologie výroby, Záchrana, Paměťová buňka, Pevný disk, Dekódovat, Klasické provedení, První ssd, Životnost, Technologický pokrok, Reverzní inženýrství, Pevné disky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu