Začátky instalování Windows 2000: červen příštího roku?

Microsoft bude muset přesvědčit v praxi, že není potřeba čekat na servisní balíčky.
Datum uvedení Windows 2000 na trh (17. únor 2000) je už zřejmě nezpochybnitelné – navíc výrobci počítačů je dostanou do ruky dříve – ale jinou, pro firmu i její zákazníky důležitější otázkou je, kdy začne trošku masovější zavádění tohoto systému do podniků.

Nelze zcela jistě čekat, že to bude onoho 17. února; jde o to, jak dlouho a na jakou událost budou obecně podniky čekat.

Firemní zákazníci, zákazníci z tzv. „velkých korporací“, jsou pro Microsoft stále důležitější. Jejich konzervativnost je ovšem pověstná, což dobře znají jejich standardní dodavatelé (RISC/Unix platforma), a má pochopitelně důvod – než aby hrozilo, že díky nehotovosti systému nebo nevyškolenosti klíčových administrátorů selže fungování tisíců počítačů, raději se oželí pár nových vlastností. Tradiční dodavatelé do „enterprise“ sféry (IBM, Sun, HP, SAP atd.) to vyřešili velmi mazaně a ke svému prospěchu – jejich zákazníci jim platí neustále tzv. udržovací poplatky (maintenance), což je určité (nemalé) roční procento z ceny daného produktu, přičemž všechny update softwaru jsou obvykle zdarma. Tak si dodavatel systému zaručuje stálý a nemalý příjem a je mu v principu jedno, zda je zákazník konzervativní nebo neschopný. Finanční model Microsoftu je jiný – firma musí prodávat nové verze svých produktů a přesvědčovat zákazníky o rychlých upgrade, neboť dolar se musí vydělat dnes a ne zítra (zítra se totiž vydělá další dolar).

K otázce Windows 2000 se už vyjadřovalo několik IT manažerů velkých zákazníků; často se shodují v tom, že začnou instalovat až od „service packu č. 2“, tj. až poté, co Microsoft vydá ne první, ale až druhý servisní balíček Windows 2000 (Microsoft samozřejmě zatím neohlásil, že vůbec nějaký servisní balíček bude, natož aby řekl, kdy bude – připomeňme si ovšem, že u Windows NT se počet servisních balíčků vyšplhal až na dost hrůzné číslo šest).

Předpokládá se ovšem, že by k tomu mohlo dojít někdy ve druhé polovině roku 2000, což by také měla být doba, kdy se začnou Windows 2000 masověji instalovat do velkých korporací. O přechodu na Windows 2000 z Windows NT 4.0 tedy pochybuje málokdo – software je evidentně lepší a pokročilejší, je výrazně lépe dálkově manageovatelný (to je nesmírně silný argument pro pořízení), ale přece jenom je nový a málo otestovaný.

Je proto docela pravděpodobné, že získávání tržního podílu Windows 2000 bude postupné, ale stálé – evidentně spousta malých firem nebude s pořízením systému váhat ani minutu, a pak bude novou krev do žil znamenat vždy každé servisní (či jiné) vylepšení Windows 2000 – o tom, že se tato update vyskytnou, není pochyb, pouze se neví, v jaké podobě a v jakém čase.

Microsoft však přece jen potřebuje získat zákaznickou bázi co nejrychleji. Zdá se totiž, že z druhého břehu přichází zatím nejhrozivější protivník – velmi vyspělý unixový systém s kódovým názvem Monterey, společný produkt IBM a SCO, určený pro počítače s procesory od Intelu (speciálně pro Merced neboli Itanium, který v této době už bude běžně na trhu, aspoň doufáme). Zdá se totiž, že balkanizace Unixu (spousty nedokonale kompatibilních, vzájemně znesvářených verzí) by mohla aspoň na této platformě díky Monterey docela zmizet, přičemž notoricky známé dobré vlastnosti Unixu (stabilita, výkonnost, bezpečnost) zůstávají. Další neznámou, respektive dnes už spíš „neotestovanou známou“ jsou adresářové služby (Active Directory); velké firmy se bez tohoto druhu služeb naprosto neobejdou a jejich kvalita bude zcela jistě zásadním důvodem k rozhodnutí, zda Windows 2000 nasadit či nikoli.

Diskuze (6) Další článek: ADI G710: plochá skutečnost

Témata článku: Windows, Microsoft, Známý systém, Windows +, Roční příjem, Window, Instalování, Finanční model, Win + N, Velká korporace, Monterey, Silný argument, Maintenance, Červeň, Červen, Červ, Tradiční dodavatel, Známý princip, Win +, INSTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály