Microsoft | Prohlížeče | Edge

Začátek roku 2021 přinese do webového prohlížeče Edge celou řadu novinek

K silným stránkám webového prohlížeče MS Edge patří minimalistické uživatelské rozhraní, dobrý výkon a široké možnosti nastavení ochrany soukromí. Vývojáři neustále pracují na dalším vylepšování a vypadá to, že rok 2021 bude z hlediska novinek velmi úrodný.

Mnohé novinky již nyní prozrazuje sestavení označované jako Canary. Jedná se o ranou testovací verzi, odrážející průběžně všechny implementované funkce. Toto sestavení není vhodné pro každodenní používání a je určeno především pro účely testování. Díky tomu se v něm veškeré inovace objevují s několikaměsíčním předstihem proti stabilní verzi.

Novinky v MS Edge

První novinkou bude varování před současným uzavřením většího počtu karet. Pokud je funkce aktivní, bude se uživatelům zobrazovat vyskakovací dialogové okno se dvěma možnostmi – zrušení, nebo zavření všech karet. Pokud by vám toto chování nevyhovovalo, bude možné zvolit možnost „Už se mě neptat“.

Klepněte pro větší obrázek 
Varování před současným uzavřením většího počtu karet

Další očekávanou novinkou je možnost zobrazování karet ve vertikálním seznamu. Nyní jsou jednotlivé karty prezentovány ve formě oušek v horní části okna prohlížeče. V Edge 88 (aktuální stabilní verze má číslo 87) je možné přepínat mezi svislým a vodorovným zobrazením pomocí nového tlačítka na levé straně okna. Při vertikálním zobrazení jsou ouška umístěna na levé straně.

Do třetice všeho dobrého se pravděpodobně již v lednu můžete těšit na očekávané náhledy karet. Jak napovídá název, půjde o zobrazení zmenšeného náhledu, který se ukáže v okamžiku, kdy zastavíte kurzorem myši nad ouškem neaktivní karty. To může být obzvláště užitečné v situacích, kdy máte otevřeno více karet najednou.

Klepněte pro větší obrázek 
Náhledy karet

Další porce inovací

Edge neslouží jen k zobrazování webových stránek – velmi dobře si poradí i s dokumenty ve formátu PDF. Také v tomto směru se připravuje několik vylepšení. Prohlížeč bude umět detekovat výchozí aplikaci pro tento typ souborů a nasměrovat do ní jejich otevření.

Tip – mohlo by vás zajímat: Skrytá hra v Microsoft Edge.

Microsoft dále potvrdil, že pracuje na nové funkci, která ukáže definici vybraného slova v plovoucím okně. Kromě toho bude možné použít nové vyhledávání v postranním panelu, které umožňuje přístup k Bingu bez nutnosti opustit prohlížený dokument.

31. prosince 2020 Adobe ukončil podporu aplikace Flash Player pro Windows. Přestaly tak fungovat doplňky a (všechny) webové prohlížeče tak přišly o schopnost přehrávat obsah ve Flashi. V MS Edge dále přibude lepší správa cookies, obsahující například možnost vymazání souborů třetích stran.

Diskuze (20) Další článek: Nový katalyzátor na bázi železa, manganu a draslíku přeměňuje oxid uhličitý na palivo pro letadla

Témata článku: Windows, Microsoft, Prohlížeče, Edge, PDF, Flash Player, Karta, Zobrazení, Prohlížeč Edge, Bingo, Microsoft EDGE, Ouško, Canary, Okno, Novinka, Řada novinek, Webový prohlížeč, Náhled22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix