Microsoft | Prohlížeče | Edge

Začátek roku 2021 přinese do webového prohlížeče Edge celou řadu novinek

K silným stránkám webového prohlížeče MS Edge patří minimalistické uživatelské rozhraní, dobrý výkon a široké možnosti nastavení ochrany soukromí. Vývojáři neustále pracují na dalším vylepšování a vypadá to, že rok 2021 bude z hlediska novinek velmi úrodný.

Mnohé novinky již nyní prozrazuje sestavení označované jako Canary. Jedná se o ranou testovací verzi, odrážející průběžně všechny implementované funkce. Toto sestavení není vhodné pro každodenní používání a je určeno především pro účely testování. Díky tomu se v něm veškeré inovace objevují s několikaměsíčním předstihem proti stabilní verzi.

Novinky v MS Edge

První novinkou bude varování před současným uzavřením většího počtu karet. Pokud je funkce aktivní, bude se uživatelům zobrazovat vyskakovací dialogové okno se dvěma možnostmi – zrušení, nebo zavření všech karet. Pokud by vám toto chování nevyhovovalo, bude možné zvolit možnost „Už se mě neptat“.

Klepněte pro větší obrázek 
Varování před současným uzavřením většího počtu karet

Další očekávanou novinkou je možnost zobrazování karet ve vertikálním seznamu. Nyní jsou jednotlivé karty prezentovány ve formě oušek v horní části okna prohlížeče. V Edge 88 (aktuální stabilní verze má číslo 87) je možné přepínat mezi svislým a vodorovným zobrazením pomocí nového tlačítka na levé straně okna. Při vertikálním zobrazení jsou ouška umístěna na levé straně.

Do třetice všeho dobrého se pravděpodobně již v lednu můžete těšit na očekávané náhledy karet. Jak napovídá název, půjde o zobrazení zmenšeného náhledu, který se ukáže v okamžiku, kdy zastavíte kurzorem myši nad ouškem neaktivní karty. To může být obzvláště užitečné v situacích, kdy máte otevřeno více karet najednou.

Klepněte pro větší obrázek 
Náhledy karet

Další porce inovací

Edge neslouží jen k zobrazování webových stránek – velmi dobře si poradí i s dokumenty ve formátu PDF. Také v tomto směru se připravuje několik vylepšení. Prohlížeč bude umět detekovat výchozí aplikaci pro tento typ souborů a nasměrovat do ní jejich otevření.

Tip – mohlo by vás zajímat: Skrytá hra v Microsoft Edge.

Microsoft dále potvrdil, že pracuje na nové funkci, která ukáže definici vybraného slova v plovoucím okně. Kromě toho bude možné použít nové vyhledávání v postranním panelu, které umožňuje přístup k Bingu bez nutnosti opustit prohlížený dokument.

31. prosince 2020 Adobe ukončil podporu aplikace Flash Player pro Windows. Přestaly tak fungovat doplňky a (všechny) webové prohlížeče tak přišly o schopnost přehrávat obsah ve Flashi. V MS Edge dále přibude lepší správa cookies, obsahující například možnost vymazání souborů třetích stran.

Diskuze (20) Další článek: Nový katalyzátor na bázi železa, manganu a draslíku přeměňuje oxid uhličitý na palivo pro letadla

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, Flash Player, Edge, PDF, Microsoft EDGE, Bingo, Novinka, Karta, Okno, Zobrazení, Řada novinek, Canary, Ouško, Webový prohlížeč, Náhled


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5