Začátek července přinesl pokles uživatelů výměnných sítí

RIAA se chlubí, jak její varování uživatelům výměnných sítí způsobilo pokles počtu měnících uživatelů, skepse je nicméně na místě, na hodnocení je zatím spíše příliš brzy.
Průzkum internetové agentury Nielsen/NetRatings poklesl počet uživatelů výměnných sítí o 15 procent. Nielsen to dává do přímé souvislosti s varováním RIAA, která koncem června varovala všechny uživatele výměnných sítí, že půjde po jednotlivých uživatelích nabízejících soubory a bude zahajovat tisíce soudních procesů pro porušování autorských práv.

Nielsen/NetRatings své závěry tvoří na základě měření chování 50 000 uživatelů internetu, které později extrapoluje na celou internetovou populaci. Uvedený pokles přitom odpovídá prvnímu červencovému týdnu.

Vzhledem k tomuto období lze ale čekat obecně celkový pokles ve využívání internetu, jednak začíná letní sezóna, kdy je návštěvnost celého internetu nižší a současně tento během prvního červencového týdne se slaví v Americe Den nezávislosti, je tedy svátek a lidé méně surfují a více slaví. Proto se na tvrzení Nielsenu, že je tu značný vliv RIAA, snesla řádná dávka kritiky.

Představitelé Sharman Networks (Kazaa) a Stream Cast Networks (Morpheus) přitom tvrdí, že žádný pokles uživatelů ve svých statistikách nezaznamenali, nebo byl zcela v rámci běžných výkyvů, nic vážného se tedy nekoná. Navíc Stream Cast Networks uvedl čerstvě novou verzi klienta Morpheus, který uživatele připojuje přes proxy servery a tak automaticky maskuje jejich identitu, kvůli tomu nemůže RIAA snadno dohledávat IP adresy konkrétních uživatelů. Stejně tak nová pirátská verze Kazaa Lite K++ v reakci na krok RIAA přidala blokování IP adres, které RIAA využívá.

Snahy RIAA o trestání uživatelů, kteří nabízí soubory ke sdílení, mají oporu v zákoně a jistě budou mít nějaký vliv na ty, co soubory nabízí. Nicméně vzhledem k počtu uživatelů výměnných sítí je pravděpodobnost postihu konkrétní osoby i při tisících procesech na úrovni pravděpodobnosti zásahu blesku. Prostě stát se to může, ale konkrétní postih nebude tak značný. Navíc jsou aktivity RIAA omezeny na Spojené státy, jelikož se opírají o americký zákon DMCA, umožňující zjišťovat vlastníkům copyrightu informace o konkrétním uživateli od jeho ISP.

Pochopitelně ale bude hrát významnou roli psychologický efekt a řada uživatelů si rozmyslí, zda bude dál nabízet své soubory. Sdílení souborů nezanikne, na to je tu příliš mnoho sítí a příliš mnoho uživatelů, ale řekněme, že nějaký měřitelný pokles bude. Pak bude teprve zajímavé, zda spolu s poklesem sdílejících uživatelů vzroste skutečně prodej hudebních nosičů, jak se tradičně tvrdí.

Diskuze (29) Další článek: Microsoft vydal Web Services Enhancements version 2 pro zvýšení bezpečnosti webových služeb

Témata článku: Červ, Klient Kazaa, Přímé sdílení, Pirátská verze, Červen, Kazaa, Pokles, Značný vliv, Copyright, Nielsen, Cast, Začátek, Významná role, Nabízející uživatel, Dávky, Uživatelé, Výměnná síť, Síť


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji