Začátečník: jak vypalovat cédéčka ve Windows XP bez vypalovacího programu

Testcentrum: Asi pro vás není tajemstvím, že Windows XP vypálí cédéčko, aniž byste museli mít instalovaný vypalovací program. Jednoduchý postup vám poradí, jak na to.

Pokud vložíte do mechaniky prázdné cédéčko, ať už CD-R nebo CD-RW (případně vypalovací dévédéčko u DVD-RW nebo DVD+RW mechaniky), zobrazí se tato nabídka. První volba umožní zapisovat na cédéčko přímo ve Windows XP, druhá pak spustí program Nero, který mám instalován v systému.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vyberete první volbu, zobrazí se prázdná složka cédéčka - nic zde není, protože cédéčko je prázdné. Tato složka se zobrazí i v případě, že v Průzkumníku poklepete na ikonu cédéčka.

Klepněte pro větší obrázek

Do této složky můžete nyní libovolně kopírovat soubory, které chcete vypálit. Je to zcela stejné jako u běžného kopírování složka - složka.

Klepněte pro větší obrázek

Ve složce cédéčka se pak objeví seznam souborů, názvy ale budou šedé a bude u nich ikona zástupce. Ze složky je můžete libovolně mazat, kopírovat sem další soubory, vytvářet adresáře apod. Složka se chová jako jakákoliv jiná.

Klepněte pro větší obrázek

Nastal čas cédéčko vypálit - klepněte na příkaz Zapsat soubory na disk CD. V průvodci zadejte název cédéčka a případně zatrhněte okénko, že chcete průvodce po vypalování automaticky zavřít.

Klepněte pro větší obrázek

Po odklepnutí se začne vytvářet image soubor, který se pak vypálí. Samozřejmě jako multisession se souborovým systémem Joliet. Na cédéčko můžete poté přidávat další data, než bude zcela zaplněno. Je ale důležité si uvědomit, že každá session potřebuje něco přes dvacet megabajtů pro sekci lead-in a lead-out.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Po vypálení se cédéčko vysune z mechaniky. Pokud jej vložíte zpět, můžete přidávat další data. Ta, co jsou vypálená, jsou zobrazena normálně, ta, která jste přidali, budou opět šedá.

Klepněte pro větší obrázek

Po připálení budou všechny soubory a složky zobrazeny normálně.

Klepněte pro větší obrázek

Následující obrázek je informační dialog z programu Nero Burning Rom 5.5.10.0. Vidíte, že na cédéčku jsou vypáleny dvě datové session ve formátu Joliet.

Klepněte pro větší obrázek

Windows XP umí cédéčko i smazat - stačí vybrat příkaz Smazat tento disk CD-RW.

Klepněte pro větší obrázek

A maže se...

Klepněte pro větší obrázek

Je jasné, že Windows XP nedokáží zcela nahradit vypalovací program, protože neumožňují pokročilé funkce, pro běžné použití však tato „náhražka“ stačí. Sám ale preferuji běžné programy, jako Easy CD Creator nebo Nero Burning Rom, vypalování pomocí XP téměř nepoužívám.

Diskuze (19) Další článek: 20. výročí Internetu

Témata článku: Windows, Windows XP, První volba, Složka, Nero, Pokročilý průvodce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost