Windows 11 | Windows Insider

Začala očista Průzkumníku. Microsoft vyhodil spoustu starých funkcí, Chat nahradily Teams

Do kanálu Dev prorazilo další vývojové sestavení Windows 11 a opět přináší výrazné novinky (viz rekapitulace v boxíku), zatímco v sesterském kanále Canary se nic zajímavého neodehrává. Windows 11 Insider Preview build 23481 se opět dotýká Průzkumníku, tentokrát mu však vývojový tým bere funkce.

Jde o staré předvolby, které už Redmondští považují za zastaralé. Teď se snaží nastavení programu pročistit a zpřehlednit. Následující funkce tak už v dialogu Možnosti složky nenajdete:

  • skrýt konflikty slučování složek,
  • vždy zobrazit ikony, nikdy ne miniatury,
  • zobrazit v miniaturách ikonu souboru,
  • zobrazit informace o velikosti souborů v náhledu složky,
  • skrýt chráněné soubory operačního systému,
  • zobrazit písmena jednotek,
  • zobrazit popisy složek a položek na ploše,
  • zobrazit šifrované nebo komprimované soubory systému souborů NTFS jinou barvou,
  • používat průvodce sdílením.

Tyto předvolby prý ve Windows 11 už lidé pravidelně nepoužívají, s Průzkumníkem jsou spojené celou věčnost. Předvolby nemizí úplně, chování správce souborů v tomto ohledu nadále ovlivníte, jen to budete muset provést úpravou registru.

Build 23481 pruzkumnik.png
Spousta předvoleb Průzkumníku zmizela

Nedávno představená předvolba, díky níž zrušíte seskupování ikon na hlavním panelu, je teď už oficiálně dostupná ve všech instalacích. Nemusíte na ni už déle čekat, případně ji pokoutně aktivovat. Totéž platí pro přesouvání karet v Průzkumníku z jednoho okna do jiného.

Chat na hlavním panelu se mění na bezplatnou variantu Teams pro domácnosti. Tuhle ikonu snadno odepnete podobně jako jakoukoli jinou aplikaci. S tím tedy původní integrace, která patřila k lákadlům Jedenáctek, končí. Zřejmě to souvisí se strachem z antimonopolních úřadů, jako jsme psali nedávno. (Osobně zatím vidím původní Chat.)

Build 23481 widget.png
Nový widget pro rychlou aktivaci režimu soustředění

Nabídku widgetů, kterým Microsoft říká pomůcky, doplňuje miniaplikace pro aktivaci režimu soustředění. Ten přinesla verze 22H2 a na vybranou dobu potlačí oznámení. Dobu vám odpočítá, při práci vás nic neruší. Widget přidávají Hodiny od verze 11.2305.6.0. Ani po aktualizaci aplikace ho ale neuvidí hned každý, je nasazován postupně, a to i v kanále Canary.

Ještě jedna novinka je distribuována řízeně, navíc zatím funguje jen s americkou angličtinu. Psaní digitálním perem podporuje psaní rukou přímo do polí pro zadávání textu, na která narazíte v různých částech uživatelského prostředí Windows. Například v Nastavení najdete vyhledávací pole vlevo nahoře. Rovnou do něj tak napíšete svůj dotaz.

Build 23481 inkoust.png
Pište digitálním perem rovnou do polí v uživatelském prostředí

Microsoft uvolnil instalační obrazy ISO s Windows 11 Insider Preview build 23481, takže snadno provedete čistou instalaci.

Poslední novinky v kanále Dev

V kanále Dev se dějí věci. Po konferenci Build 2023 vyšlo sestavení 23466 obsahující řadu oznámených novinek včetně možnosti neseskupovat ikony na hlavním panelu. Následně sestavení 23471 zavedlo přesouvání karet v Průzkumníku a přidalo do něj Galerii. Redesign Průzkumníku v dalším týdnu předvedlo sestavení 23475.

Zdroje: Windows Insider Blog

Diskuze (20) Další článek: Google chtěl tento týden spustit chatbota Bard v Evropě. Dublinský úřad to ale zakázal kvůli GDPR

Témata článku: , , , , , , , ,