Technologie | Wi-Fi | Router

Začala certifikace Wi-Fi 6. Bezdrátové sítě budou rychlejší a lépe poběží i v ucpaném pásmu

Začala certifikace Wi-Fi 6. Bezdrátové sítě budou rychlejší a lépe poběží i v ucpaném pásmu

Na trhu se pomalu začínají objevovat Wi-Fi routery a koncová zařízení s podporou opět o něco rychlejší specifikace 802.11ax – třeba nové iPhony. Wi-Fi Alliance dnes konečně oznámila spuštění certifikačního programu.

Organizace zastřešující právě certifikaci všemožných bezdrátových krabiček s Wi-Fi zároveň loni představila nový systém značení, který má přehršel písmenek nahradit prostými číslicemi. 802.11ax tedy máme napříště říkat Wi-Fi 6. Jeho předchůdci 802.11ac, který se pomalu stává normou, pak analogicky Wi-Fi 5 a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud na krabičce svého příštího mobilu a routeru objevíte toto, logo, máte vyhráno

Wi-Fi 6 poběží i v bytovém domě plném ajťáků 

Specifikace 802.11ax zavádí pokročilejší využívání rádiového spektra vyhrazeného pro Wi-Fi, o které musí soupeřit stále více spojení. Zde pomůže třeba technika OFDMA, kterou používá i LTE a 5G. Zároveň nabízí vylepšený beamforming, tedy zaměření radiačního laloku k cíli, MIMO apod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
OFDM rozděluje přenos na drobné subsignály (sub-carriers), které se navzájem neruší. Vpravo pak OFDM v přenosové technologii LTE (Grafika: Electronics-notes.com a Rhode&Schwarz)

Teoretická datová propustnost sice činí až 11 Gb/s, ta reálná ale bude mnohem nižší. Hlavní výhoda oproti 802.11axc tak spočívá spíše v tom, že efektivnější algoritmy pomohou třeba v oblastech s již přecpaným 2,4/5GHz pásmem. Právě tam by měli uživatelé pocítit výrazné zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Vysílač se pomocí beamformingu snaží optimalizovat tvar radiačního laloku podle polohy přijímače (Target), aby k němu doputoval co možná největší díl energie a tedy i nejsilnější signál. Techniku využívala pro čistší spojení už specifikace 802.11ac a je nedílným předpokladem i pro 5G. 

Specifikace je nicméně jedna věc a tou druhou je pak to, jestli ji výrobci opravdu dodrží. A právě tady nastupuje na scénu certifikace. Chráněným označením „Wi-Fi 6“ tak budou moci svoje síťové krabičky označovat jen ti, kteří specifikaci 802.11ax skutečně dodrží.

 

Diskuze (40) Další článek: Moderní aplikace ještě neumřely. Microsoft připravuje novou podobu Kalendáře ve Windows

Témata článku: Technologie, Hardware, Internet, iPhone, Wi-Fi, Router, Síť, LTE, Lépe, TP-Link Archer, Target, Záchod, Specifikace, Rho, Certifikace, Bezdrátově, Beamformingu, LEP, Lalok, Schwarz, Rhodos, Mimo, Bezdrátová síť, Krabička, BeamformingTaková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost