Technologie | Wi-Fi | Router

Začala certifikace Wi-Fi 6. Bezdrátové sítě budou rychlejší a lépe poběží i v ucpaném pásmu

Začala certifikace Wi-Fi 6. Bezdrátové sítě budou rychlejší a lépe poběží i v ucpaném pásmu

Na trhu se pomalu začínají objevovat Wi-Fi routery a koncová zařízení s podporou opět o něco rychlejší specifikace 802.11ax – třeba nové iPhony. Wi-Fi Alliance dnes konečně oznámila spuštění certifikačního programu.

Organizace zastřešující právě certifikaci všemožných bezdrátových krabiček s Wi-Fi zároveň loni představila nový systém značení, který má přehršel písmenek nahradit prostými číslicemi. 802.11ax tedy máme napříště říkat Wi-Fi 6. Jeho předchůdci 802.11ac, který se pomalu stává normou, pak analogicky Wi-Fi 5 a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud na krabičce svého příštího mobilu a routeru objevíte toto, logo, máte vyhráno

Wi-Fi 6 poběží i v bytovém domě plném ajťáků 

Specifikace 802.11ax zavádí pokročilejší využívání rádiového spektra vyhrazeného pro Wi-Fi, o které musí soupeřit stále více spojení. Zde pomůže třeba technika OFDMA, kterou používá i LTE a 5G. Zároveň nabízí vylepšený beamforming, tedy zaměření radiačního laloku k cíli, MIMO apod.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
OFDM rozděluje přenos na drobné subsignály (sub-carriers), které se navzájem neruší. Vpravo pak OFDM v přenosové technologii LTE (Grafika: Electronics-notes.com a Rhode&Schwarz)

Teoretická datová propustnost sice činí až 11 Gb/s, ta reálná ale bude mnohem nižší. Hlavní výhoda oproti 802.11axc tak spočívá spíše v tom, že efektivnější algoritmy pomohou třeba v oblastech s již přecpaným 2,4/5GHz pásmem. Právě tam by měli uživatelé pocítit výrazné zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Vysílač se pomocí beamformingu snaží optimalizovat tvar radiačního laloku podle polohy přijímače (Target), aby k němu doputoval co možná největší díl energie a tedy i nejsilnější signál. Techniku využívala pro čistší spojení už specifikace 802.11ac a je nedílným předpokladem i pro 5G. 

Specifikace je nicméně jedna věc a tou druhou je pak to, jestli ji výrobci opravdu dodrží. A právě tady nastupuje na scénu certifikace. Chráněným označením „Wi-Fi 6“ tak budou moci svoje síťové krabičky označovat jen ti, kteří specifikaci 802.11ax skutečně dodrží.

 

Diskuze (40) Další článek: Moderní aplikace ještě neumřely. Microsoft připravuje novou podobu Kalendáře ve Windows

Témata článku: Technologie, Hardware, Internet, Wi-Fi, iPhone, Router, LTE, síť, Bezdrátově, Specifikace, Bezdrátová síť, Záchod, Rhodos, Certifikace, Target, Schwarz, Mimo, Krabička


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky