Začal se prodávat první monitor na světě se „svatou trojicí“: 4K, 120 Hz a HDR

Už přes rok trvají sliby zaběhnutých výrobců monitorů, že představí modely, které nabídnou rozlišení 4K, frekvenci 120 Hz a HDR. Jenže v obchodech pořád nic. Až nyní se dostává do prodeje první monitor kombinující všechny tři klíčové parametry a nešetří přitom ani na velikosti úhlopříčky: model UHD430 od korejského výrobce Wasabi Mango.

Očekávaný nástup prémiových monitorů, které by nabídly kombinaci všech nejmodernějších technologií, už se tak opožďoval, že se do toho vložila i Nvidia a představila standard BFGD. Motivuje výrobce a pomůže jim s vývojem. V létě bychom se tak měli dočkat monitorů od Aceru, Asusu a HP, které do výbavy dostanou nejen „svatou trojicí“ 4K, 120 Hz a HDR, ale také podporou G-Syncu a obří 65" úhlopříčku.

Všechny ale předběhl korejský výrobce monitorů Wasabi Mango, který začal vlastní model UHD430 už nyní prodávat na eBay a brzy by se měl objevit i na Amazonu a dalších internetových obchodech. Jedná se o 43palcový monitor, který má rozlišení 4K (3 840 × 2 160 pixelů) a v tomto režimu zvládne přes HDMI přenášet až 120 Hz a zároveň podporuje HDR, byť v nejnižším možném standardu.

Monitor používá kvalitní 10bitový IPS panel s odezvou 5 ms, který má jas 400 cd/m2 a kontrast až 1 200:1. Výsledné HDR tak sice nebude žádná výhra, ale pokud chcete hrát při frekvenci 120 Hz, stejně tuto kombinaci nemůžete navolit. V režimu HDR totiž nestačí propustnost použitého HDMI 2.0 (3×) ani Displayportu 1.4 (1×) a maximum s HDR je 96 Hz. Budete se také muset obejít bez G-Syncu, což by při tomto rozlišení a vysoké frekvenci mohlo značně zlepšit herní zážitek.

Monitor je k dispozici za cenu 1 400 dolarů, což je v přepočtu asi 35 tisíc korun. To se sice může zdát hodně, ale zmíněný obří monitor od Nvidie bude mít cenu přibližně třikrát vyšší.

HDR je krok správným směrem, chce to ale vhodnou obrazovku, hardware i obsah

Diskuze (27) Další článek: ELONOVINKY: Jak Elon Musk vylepšil svou raketu, aby mohla startovat dvakrát denně

Témata článku: 4K, Nvidia, Amazon, Asus, Monitory, Acer, HDR, Očekávaný nástup, G-Sync, První monitor, BFGD, Vysoká frekvence, Dolar, Trojice, Svatá trojice, Herní zážitek, LBR, Frekvence, Klíčový parametr, Obří úhlopříčka, Korejský výrobce, Rozlišení, Monitor, Výrobce, Hp monitor 27 na Mall.cz