Mobility | Ohebný displej

Začal se prodávat první mobil s ohebným displejem. Stojí 35 tisíc a není to Samsung ani Huawei

Ani Samsung, ani Huawei, první mobil s ohebným displejem začal prodávat Royole. Za základní verzi se 128GB úložištěm si řekne o 35 590 Kč (1 388 €), což je téměř polovina toho, co si za inovativní novinku řeknou právě Samsung či Huawei u svých připravovaných novinek Galaxy Fold a Mate X. Novinka od Royole je sice první a levnější, je má několik zásadních „ale“.

Prvním háčkem je skutečnost, že aktuálně spuštěný prodej není určen pro širokou veřejnost, ale jen pro vývojáře, aby mohli vyvíjet aplikace pro uživatelské prostředí s ohebným displejem. Při nákupu musí prokázat svou vývojářskou činnost. 

Vývojářská verze zařízení pak zjevně není ještě zcela doladěna po stránce konstrukce a materiálů, z čehož plynou značné nedostatky. Sám výrobce upozorňuje, abyste se při skládání nedotýkali střední části. Dále byste se měli vyhnout manipulaci s telefonem pokud jste s ním venku a mrzne. V úvodních instrukcích výrobce také doporučuje, abyste zařízení používali v čistém a suchém prostředí a abyste se vyhýbali kontaktu s ostrými předměty. 

Youtuber telefon okamžitě zničil

Ačkoli se jedná o kus určený pro vývojáře, neváhal ho youtuber Jerry Rig zakoupit a následně podrobit testu, který šel navzdory doporučením výrobce. Asi nepřekvapí, že použité krytí displeje i okolní plasty snadno podlehly škrábancům.

I když se jedná o verzi pro vývojáře, působí stále možná až příliš „prototypově“ a těžko říct, jestli třeba s materiálem displeje, který lze poškrabat víceméně nehtem, dokáže výrobce ještě vůbec něco udělat. I ve finálním stavu to zjevně bude zařízení, které bude vyžadovat opatrné zacházení. 

Royole FlexPai vychází z koncepce vnějšího displeje jako například Huawei Mate X. Displej je tak vystaven vnějším vlivům a o to více náchylný k poškrábání. Jerry Rig se nezdráhal uspokojit svou zvědavost a pokusil se zařízení ohnout na druhou stranu tak, aby byl displej schován uvnitř. Při vynaložení dostatku síly dosáhl toho, že zařízení v kloubu zlomil. Kupodivu ale fungovalo dál a displej zobrazoval údaje, i když byl ohýbán na druhou stranu. 

Podívejte se také na naše první dojmy z veletrhu CES, kde byl vzorek Royole FlexPai vystaven:

Sázka na ohýbání

Hlavním tahákem technické specifikace je ohebný displej s úhlopříčkou 7,8 palce, poměrem stran 4 : 3 a rozlišením 1 920 × 1 440 bodů. Kloub zařízení je poměrně velký a tloušťka v zavřeném stavu se tak bude měřit v centimetrech (výrobce neuvádí). Rozevřená placka by ale měla mít těsně pod 8 mm. Zařízení váží 346 g.

Uvnitř pracuje Qualcomm Snapdragon 855 s 6 GB paměti RAM, úložiště může mít kapacitu 128 GB, nebo za příplatek 256 GB. Energii obstarává Li-Pol baterie s kapacitou 3970 mAh. Software zajišťuje systém nazvaný Water OS, což je odvozenina Androidu 9.0. 

A co je vůbec zač firma Royole? Je to mladá firma s čínskými kořeny, která se ale už od počátku prezentuje globálně a snaží se zviditelnit na světových veletrzích spotřební elektroniky. Tam ukazuje své technologie založené na ohebných displejích. Funguje od roku 2015 a zaměřuje se právě na vývoj ohebného telefonu. To má být hlavní tahák, který firmu dostane do globálního podvědomí. Na tuto vizi už přilákala řadu investorů, ale první prodávaný vzorek vzbuzuje pochyby, že se jí podaří naplnit. V září totiž mají přijít do obchodů Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X... 

Diskuze (3) Další článek: Tým z Princetonu se pochlubil plazmovým pohonem pro satelity. Mohly by z něj těžit hlavně CubeSaty

Témata článku: Android, Čína, Samsung, Mobility, Huawei, Qualcomm, Prototyp, Ohebný displej, Royole, Galaxy Fold, Samsung Galaxy Fold, DIS, Výrobce, Mobil, Huawei Mate X, CES, Qualcomm Snapdragon, FlexPai, Zařízení, Poškrábání, Huawei Mást X