Zkrátka musí se zabít všechno, co slouží dobře a co je pohodlné a přehledné, stabilní a rychlé, je nutné to nahradit bloatware, šmejdem, kde vám mnoho věcí nepůjde, které zaberou místo a vaše systémové prostředky, mnoho věcí se bude dít mimo vaši kontrolu a bez vašeho vědomí, právo na nastavení po svém vám bude "z důvodu vaší bezpečnosti" upřeno. Budete nuceni slepě přijímat fikci, že nové = lepší a nejsprávnější.V IE6 se sice z nových strašných webů nezobrazí kdeco a použít jej moc často už dnes nelze, ale IE6 byl poslední slušný, ve kterém se dalo přizpůsobit usporádání ovládacích prvků, on nebyl pomalým molochem, jako všechny novější verze IE.Kdyby článek šel mimo Microsoft a jeho výtvory, autor článku by jistě nezapomněl zmínit zabití poslední slušné Mozilly Firefox 3.6.28. Je nutné dohnat lidi k inflačně číslovaným verzím, kde se většině uživatelů nespustí flash, pokud nebude mít povinně nejnovější verzi, kde vám zakážou poslední verzi Javy, ve které vám šly věci, které v novějších Javách nejdou.Je smutné přirovnávat něco k dnešní modle Google Chrome, kde se automatická aktualizace bez vědomí uživatele a bez možnosti to vypnout stala normou. Mám za to, že takto se nechová solidní software, ale virus.Samozřejmě vadí i formáty DOC, XLS, PPT a jim podobné, které otevře každý. Nejen to, je třeba lidi naučit, že vypnutí zobrazování přípon známých typů nastavené defaultně ve všech novějších verzích Windows je normální, že uživatel nepotřebuje a snad ani nesmí vědět, s jakou příponou soubor ukládá. Vadí Office 2003 a starší, které jsou pro gramotné, mají přehledné TEXTOVÉ nabídky, mají možnost uspořádat si tyto nabídky po svém, nemají mraky obtěžujících a znepřehledňujících funkcí, proto je třeba lidi dohnat k jejich opuštění.Samozřejmě vadí poslední slušná a zároveň nejlepší verze Windows XP, je nutné lidi srašit, aby utekli k novějším molochům, kde za nefunkčnost, pomalost a nekompatibilitu zaplatíte větším záborem místa na disku a nenápadným šmírováním uživatele přes internet.Vůbec se nebere ohled na to, že kvalita toho, co z počítače vyjde, závisí na tom, jak s PC uživatel pracuje, a že žádný nový software nemůže kompenzovat uživatelovo bordelářství nebo záměrnou nedbalost při práci. Můžete mít sebemodernější PC a software, ale když do něj vložíte blbosti, blbosti z něj vypadnou a žádný automaticky konající systém to za vás do pořádku nedá, to zvládně leda až umělá inteligence, až ji vynaleznou, současné produkty současného trhu to však nejsou.
Zabít Windows... zakopat do země
Chápu že ie 7,8,9 nebyli extra ale proč ie 10 nechápu to aby udělali co nejdřív IE 12. protože ie 11 jim přijde málo 😀
Je třeba zabít .... proč?Komu ty věci překážejí a pro koho je dobré je zabíjet?Zájem na likvidaci řady věcí mají pouze lidi a firmy, které/kteří by vydělávali na prodeji novějších náhrad takových věcí. Typicky formát doc/xls překáží větší prodejnosti nových verzí MS kancelářských balíků, jinak nikomu.U jiných je to diskutabilní, věcí jednoznačně obecně špatných je velmi málo.Dokonce i ten IE 6 měl své místo a využití a jistě jsou ještě i dnes lidi, kteří jeho odchodu litujou z čistě praktických důvodů. Přinejmenším bylo hezký mít webový prohlížeč který se načítal bez vnímatelné časové prodlevy 🙂.
Už stačí jen zabít IE7, 8, 9 a 10 a donutit Microsoft, aby začal aktualizovat IE tak, jako to provádí Chrome, jinak se bude IE6-like situace opakovat u každé verze IE.
Jako hláška dobrý. Jestli to ale myslíte doopravdy, tak bych celkem nevěděl proč.Jistě, z pohledu webových vývojářů a korporací vydělávajících na webu by bylo prima, kdyby všichni používali jen jeden standartizovaný browser, ale názor uživatelů webu by asi byl docela jiný 🙂.
IE6 nikdy nesmí umřít. Podpořte skvělou technologii:http://www.saveie6.com/... 😀
Remcalové na HTTPS, co je na něm špatně? Před dvěma roky byl kolem HTTPS certifikátů těžký byznys, ale dneska jsou skoro zadarmo, za cenu .cz domény - když si můžete koupit doménu, můžete si koupit i SSL certifikát. Základní verze certifikátu je dostupná zdarma (StartSSL) a kdo chcete vyšší level, tak buď si zaplatí oveření, nebo využije "Web of Trust" a najde ve svém okolí notáře, který mu zdarma ověří jeho účet, třeba v Praze a Plzni si najděte mě: https://jakubboucek.startssl.com/... Už máme všude dostupné SNI, takže certifikátům nic nebrání. Pokud máte svůj webísek na nějakém pofiderním hostingu, tak ho popožeňte, ať si to nastaví a nebo ho kopněte do řiti a jděte tam, kde umí udělat HTTPS na vašem certifikátu zdarma přes SNI.Bohužel Živě káže vodu a přitom: https://www.dropbox.com/s/mhar61wd6l9g86j/Screens... ...
www.zive.cz
Živě hlásá genocidu lidí, už chybí jen zmínka o plynu ...
Koukám, že Kuba se stává z té IT publicistiky poněkud agresivní. Nádech... výdech... nádech... výdech. B-]Jo a k tématu - v novém Google Chrome používá Youtube HTML5 přehrávač a flashový už (prý) nejde použít.
pouzit rozhodne jde, akorat se to neda uz tak snadno prepnout
Za mě je to flash, java (ta naštěstí v novém ubuntu snad už ani nefunguje), všechny možné interpretované programovací jazyky zneužívané pro tvorbu desktopových aplikací, jako je python (stává se z něj pomalu ale jistě linuxový .NET) a pak tisíce vzájemně nekompatibilních uzavřených IM systémů (FB chat, whatsapp, telegram, ...), díky kterým jsem se musel vrátit k emailu, jelikož standardizované a otevřené XMPP nikdo nepoužívá a mít tisíce účtů na tisíci nedůvěryhodných komunikačních službách nehodlám.
pdf
Pokud vím tak dneska už s vytvářením PDF nejsou problémy ani na nástrojích co nejsou od Adobe a formát je to super.
Situace se dost zlepšila od doby, kdy došlo k plné standardizaci PDF. Je to stejné jako s Office formáty. Od jejich formální standardizace se situace zásadně změnila a jejich kompatibilita se rapidně zvýšila (jen škoda, že v případě Office formátů došlo ke standardizaci dvou konkurenčních formátů).
To platí pouze do chvíle, kdy musíte PDF upravit.
PDF není zamýšleno k úpravám... To že to některý nástroje uměj je takovej bonus.
urcite by som dorazil ''java'' a ''flash''
je legrační, že o tom víte kuloví a přesto si do nich musíte kopnout... java i flash jsou kompletní platformy, nejen plugin do prohlížeče...
zabiti Flashe povazuju za vetsi milnik nez byla krizova vyprava za likvidaci IE 6, ten humus musi umrit jednou provzdy
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 5. 2014 12:48
Tak kdybych se měl vyjádřit k jednotlivým bodům.U toho IE 6 je otázkou, kolik z jeho podílu byl opravdu IE6 a kolik alternativní prohlížeče, které využívaly jeho jádro a zejména v Asii byly dost populární. Co se týče IE7 až IE10, tak hlavní problém je v politice MS, který do XP neumožňuje nainstalovat IE9 a novější a do Vist IE10 a novější.Co se týče doc. a xls., tak novější alternativní kancelářské balíky si s nimi už vcelku slušně rozumí, takže v tom nevidím problém. Bohatě formátovaný dokument stejně nepůjde v jiném kancelářském programu otevřít, ani kdyby to byl docxxxxx.Jinak co by bylo asi potřeba "zadupat", jsou Flashe, Silverlighty a podobné věci.
Zabít je třeba M$O a Photoshop v typech a tricích v Computeru. Akorát tím podporujete pirátění.
Čižka ten je adpet na odstrel už pekný čas... B-]
Co na Internetu Exploreru ale musím pochválit je formát mht !!Už v té době uměli uložit web do jednoho souboru a né to mít roztahané ve složkách.Bohužel pokud dnes používám jakýkolib moderní porohlížeč - TAK TUHLE TRIVIÁLNÍ VĚC NEUMÍ !!A musím (např. u Firefoxu) instalovat speciální doplněk na MHT. O Chrome ani nemluvě, inženýři v Googlu ještě nepřišli na to jak uložit stránku do jednoho souboru, protože patent drží asi MICROSOFT, takže musíme použít doplňky třetích stran. Nějaký Dong Čong nebo Sergej Sergejovič umí vyrobit doplněk na uložení webu do jedinného souboru, ale nejcennější firma světa - GOOGLE ještě na to nepřišla... :-/
Tak tahle věc mi fakt nechybí, nikdy jsem neměl potřebu ukládat webové stránky na disk. Marrně přemýšlím, k čemu to může být vůbec někomu dobré?
Přemýšlej dál, to přijde.
Taky nechápu. Buď posílám odkaz, nebo tisknu stránku do .pdf. Ukládat stránku pro offline použití mi přijde jako zbytečnost 😃
Jo, tisk do pdf je taky možnost.Akorát že mht tu byl myslím o něco dříve, navíc mě osobně se přece jen líp pracuje s daty uloženými ve formátu mht v prohlížeči internetu, než s daty v pdf. Když už takhle něco uložím, jsou to věci, které chci číst, něco z nich si třeba kopírovat do poznámek, nebo dlouhodoběji uložit ... to vše se mi líp dělá ve firefoxu, než v pdf browseru. Navíc k tomu spolehlivější hledání v obsahu souboru, rychlé načtení oproti pdf ...Hlavní rozdíl pro mě osobně tedy představuje rychlejší a pohodlnější práce s mht formátem než s pdf soubory.
Já na tom spíš nechápu to, proč si stahovat obsah z internetu a ukládat si ho lokálně, ať už jako mht nebo pdf. Pro práci off-line? Na to je zas lepší nějaký offline browser nebo plugin.
To je ale opravdu individuální věc, podle toho, co od webu chcete a jak s ním pracujete.Offline browser je pro moje potřeby jak chodit s kanonem na vrabce, zbytečně komplikované řešení. Je tu potřeba si ho (nebo rovnocenný plugin) stáhnout, nainstalovat, pochopit ... to je kus práce navíc, kterou takhle dělat nemusím. Tisk do pdf nebo mht plugin do firefoxu se pravda taky instaluje, ale pdf tisk se hodí stejnak, mht plugin pro ff je extrémně jednoduchý, opera i IE mht umí už nativně. Stejně tak je potom velmi jednoduché zacházení s uloženými daty - narozdíl od offline browseru získám vždy pro jednu ukládanou věc jeden uložený soubor, což mi připadá ideálně přehledné. Prostě takhle mi to připadá jednodušší. A používám to docela často. Pravidelně si například procházím výpisy z banky - po přihlášení do účtu si je online upravím - setřídím podle položky, která mě zajímá a pak takto utříděné uložím. Jsou pak mnohem přehlednější než výpisy které mi banka sama pošle, hodí se je takto utříděné i archivovat a navíc když s nimi pracuju, nemusím se bát, že mě internetové bankovnictví během koukání do účetnictví odhlásí 🙂.Nebo si hledám pro svůj koníček nějaká data po internetu, která se pak hodí i pro přehlednost třídit a ukládat. To je opět nejpohodlnější formou lokálního uložení, opět samozřejmě preferuju uložení jednoho souboru před uložením celého webu. Je to přehlednější než jen odkazy na internet a načítání nebo prohledávání lokálních dat je pak rychlejší když se k nim vracím. Navíc mi nehrozí, že se webový zdroj nějak ztratí.
Existuje docela dost webových aplikací, které na připojení k netu nejsou závislé a jejich uložení do PDF by bylo poněkud limitující, oproti uložení stránky pro offline použití. Teda pokud neznáte nějaký postup, který by zprovoznil webové aplikace z PDF.
Proč by to v dnešní době nějaký prohlížeč podporoval? Dnes je každý 24hodin celý rok online? Proč by si někdo ukládal nějaké stránky na disk? Nebo když už budu mít tu potřebu, tak si stáhnu přes wget celý web a nebudu to stahovat jak trubka po jedné stránce.
Proč by si někdo ukládal nějaké stránky na disk?Třeba proto, že je na té jedné stránce zrovna dobrá informace a pak by ji člověk už nemusel najít? Udělají redesign stránek, doména skončí atp. A houby pomůže být online. 😀 A kvůli jedné stránce stahovat web wgetem...
Archive.org ...
Jistě, proč to dělat jendoduše když to jde složitě ...Navíc ani archive.org neřeší všechno 🙂, jak jsem si bohužel už ověřil.
To je zase trolling....
Je treba zabit Sekala.A Flash.
- "Zabijte tu potvru! Zabijte To! Za - bij - te - To! :-O"- "Ale u nás v civilizované zemi takto problémy neřešíme."- "A jak to řešíte?"- "Normálně to pozdravíme. Ahooj!"- "AHOOOJ 🙂"
Tak jsme si ve clanku vzdy napsali, co je adekvatni nahrada. U Flashe zadna adekvatni nahrada zatim neexistuje - vy mozna neco znate - poradite?
K tomu symbolu přeškrtlého IE - IE 6 má ale jiné logo 😉Jen si vzpomeňte, jak jste se IE 6 klaněli, když prostor opanovalo ještě IE 4 😝 😀
Je treba zabit clanky v kapitolach.Je treba zabit redaktory co travi cas hloupymi clanky o zabijeni.My letos ve firme slavne premigrovali z XP+IE6 na 7+IE9. Korporatni sfera se neposere s upgradem po kazdem vydani noveho prohlizece jen aby vyvojari meli umetenou cesticku. Pokud by IE najelo na stejne rychle vydavani verzi jako Chrome a FF - taky by potom tupec Cizek volal po zabiti kazde verze co je starsi nez ta posledni?
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 5. 2014 09:47
Jenže když vývojaři nemají 'umetenou" cestičku, pak nemůže jít vývoj dopředu - žere to zdroje a zase zdroje (programátorský čas, znalé programátory, kteří ví jak obechcávat, bobná velikost stránek, zvyšuuje se nepřehlednost (jak HTML, tak prasení v CSS).....).Držet se zpět je... zpátečnické. Happy prehistoring
Ano, možná. Co je ale na tom co píšete špatného?Dělat vývoj a změny jen proto, abyste udělal něco nového mi připadá jako docela velké plýtvání zdroji (promarněný čas programátorů, promarněný čas uživatelů ...).A pokud už tedy vše co se nemění je podle vás špatné, začal bych tam, kde se vývoj zastavil opravdu velmi nepěkně a furt se nic nemění. Tak třeba už pár století se používají k jídlu lžíce a talíře, sakra, to by tedy chtělo nějakou inovaci ... 😉.
Je třeba zabít ty trotly, co to zde provozují bez HTTPS, protože funguje pouze http://www.zive.cz... a varianta https://www.zive.cz... nefachá B-]
Zabil bych korektora. Jestli v zive.cz vůbec nějaký pracuje: "několik iniciativ, které chtěli"
Já bych zabil WIndows a Linux. iOS a OS X jsou dostatečně vznešené pro všechny. Pro 90% lidí až moc.
No prave, az moc 😉
To by mě zajímalo kam by pak přešlo 90% uživatelů applu kteří si honí ego odlišností od socek využívajících windows nebo linux.
Svého času jsem byl ve škole nucen s jedním starým iMacem dělat (takový ten barevný model v CRT monitoru). Systém byl svižný a nesekal se, nicméně ovládání některých základních věcí v gui (zprasená maximalizace oken, ovládání oken vlevo, nemožnost snadno ukončit aplikaci), mě, coby uživatele linuxu dováděly k naprostému šílenství. Dokud tyto zásadní ergonomické záseky Apple neopraví, tak o zabíjení linuxu či win nemůže být ani řeč.
Všechny vyjmenované "problémy" jsou jen otázkou zvyku. Leckdy se to chová úplně jinak, ale má to svoji logiku. A když to sedne, tak to je lepší než Windows. Mě třeba víc vyhovuje ovládání oken vlevo. Nebo že mi menu nezabírá zbytečně místo v každém okně. A i to zavírání aplikací mi přijde lepší. Nebo nebo snad považujete zkratku Alt-F4 za logičtější než Command-Q (pro neznalé je klávesa Command použita pro všechny zkratky a klávesa Q vychází z anglického quit - ukončit). Jak chcete logicky (tedy zároveň ergonomicky) odvodit klávesovou zkratku Alt-F4 použitou u Windows? No a pokud jste se strefoval do toho, že zavření okna dokumentu neznamená ukončení aplikace, tak zkuste pouvažovat proč by jeden program měl mít možnost otevřít jen jeden jediný dokument, jedno jediné okno. Sice to je zpočátku trochu matoucí, když přecházíte z Windows, ale když se nad tím zamyslíte, tak to je ergonomicky výrazně lepší.
Ovládání oken vlevo - máte pravdu, že pokud se používá globální nabídka, je to asi otázkou zvyku (průšvih je, pokud se to udělá, jako kdysi v ubuntu a ukliknutím při hledání file si zavřete dokument). Globální menu - u počítačů s malým monitorem skvělá věc (sám na malém notebooku používám), nicméně doby Apple Lisa, kde to mělo smysl jsou už dávno pryč. Klávesové zkratky považuji za rovnocenné. U zavírání oken mi připadá nelogické, že po uzavření všech dokumentů zůstane program běžet. V chvíli, kdy uzavřu všechny dokumenty většinou chci přestat s programem pracovat a měl by se tudíž odporoučet a nezabírat místo v paměti (jo, pokud OSX sám shazuje takovéto zombie procesy ve chvíli, kdy mu dojde paměť, pak se to dá chápat, nicméně i tak je to minimálně nešťastné chování (po najetí na ikonu programu v doku, tam mohli dát nějakej malej křížek, aby se nemuselo chodit do file->exit). Nicméně maximalizace okna, kdy se okno místo na celou obrazovku zvětší tak, aby byla vidět celá stránka v něm zobrazená a tudíž při prohlížení pdf člověk jak blbec zoomuje dokumentem a kliká na maximalizovat do doby, než se trefí, je prostě šílenost.
Všechno je to prostě založené na subjektivním pocitu každého. Třeba to uzavření posledního okna a ukončení programu nemusí být úplně jednoznačné. Co když chci zavřít jeden dokument a potom vytvořit nový? Má se proto aplikace ukončovat a zase spouštět? Ono to je teda v současné době prakticky jedno, ten program v RAM zůstane tak jako tak (systém nechává v RAM naprosto všechno až do chvíle, kdy je nezbytně nutné ji uvolnit pro nová data) a současné kapacity RAM jsou takové, že pro 99% použití ji nikdo nikdy nevyužije (třeba na mém počítači velmi málo kdy dosáhne obsazená RAM i jen 2GB, ačkoliv současné minimum dávané do počítačů od Apple jsou 4GB a zcela běžně se dává 8GB). Potom je úplně jedno, jestli je ten program spuštěný nebo ne. Maximálně by se odswapnul v případě, že by došlo k reálné potřebě RAM. Prostě se ten systém pomalu přesunuje do stavu, kdy vypnutí či zapnutí aplikace nebude nijak podstatné a stejně bude všechno zůstávat v jistém řekněme "uspaném" režimu. Co se týká maximalizace okna, tak od toho tam je extra mačkátko v pravém horním rohu, které přepne programy do fullscreenu. To je docela příjemná alternativa k maximalizaci okna a samotnou maximalizaci dělá nadbytečnou. Prostě si to zabere opravdu celou obrazovku a přidá to výhody, kdy například u vícemonitorové kongurace si to můžete přehazovat mezi monitory, vybrat si na kterém monitoru se to má spouštět atp.
Mě se teda nikdy nestalo že bych si v Ubuntu při klikání na nabídku zavřel okno 😀
Ještě bych dodal, zabít rozlišení 1366x768 😀
Na 11,6 úhlopříčce stačí, byť osobně bych i tam bral 1280x800.
Problém https je, že prohlížače před ním varují, zatímco http se jeví jako bezpečné. Tedy pokud si člověk nekoupí certifikát, ale to si mohou dovolit spíše placené weby.
HTTP? Ale notak, nebuďte naivní. Kolik krádeží hesel a dalších informací způsobil globálně HTTP oproti HTTPS? Navíc kdo není hloupí, tak si zabezpečí svůj web svým vlastním způsobem a nevyužije riskantního HTTPS.
https nezabezpečuje web, ale komunikaci...I když v souvislosti s nedávno objeveným backdoorem v openSSL možná opravdu není tak bezpečný:)
Clanek je na presdrzku. Prvni vystraha.
http://blog.aktualne.cz/blogy/dienstbier-jiri.php...
pred 5 ti lety se taky psalo o tom ze je treba zabit Jobse nebo nektere politiky a redaktory, . . ja bych zalozil nekolik iniciativ:. zabijte patentove valky. zabijte nekonecne zvysovani Megapixelu u fotaku. zabijte Acer . zabijte u ntb vsechny TN a ne-retina displeje !. zabijte Windows 8 a 8.1. zabijte vypinani Windows, sjednotit hibernaci, spanek a vypinani do jednoho. zabijte DVD/CD/Bluray. zabijte NSA
1) Patentové války ano, patenty a rozumný spory ohledně nich ne.2) Done.3) Dneska to s acerem neni tak marný jako dřív.5) Opět ta česká retardovaná xenofobnost, divim se že jste nepřipsal i vraždu nových vzhledů webů (YT, FB....).6) proč ?7) To je nevyhnutelný a naštěstí se to blíží.8) NSA nejsou jenom "ti špatní" úhel pohledu novinářů bych nepřebírál.
5. Ta vražda nových vzhledů webů není špatný nápad. FB sice už delší dobu moc nepoužívám, ale YT se s novým vzhledem stalo pohromou. Z hlediska většiny lidí to asi bude skoro bez rozdílu, ale kvůli předělání té nabídky vlevo teď klikám jak idiot dvakrát na to samé, na co dřív stačilo jedno kliknutí. A taky nebylo nutné tolik přejíždět myší sem tam.W8 jsou mi ukradené, používat je obvykle nemusím. Ale když je někde potkám a mám v nich něco udělat, tak to je taková tragédie, že bych klidně podepsal petici za pověšení jejich autora za koule do průvanu. 🙂
chtěl sem poukázat na chronickou xenofobnost , která nemá žádný racionální důvod, ale zrovna YT má některé prvky na #Facepalm.Já sem si na W8(.1) zvykl a naprosto mi vyhovujou, na základě toho sem si koupil i WP8(,1) telefon a sem spokojen. Navíc se toho designu nemůžu nabažit, taky sem přišel na to ,že MS aplikace nejsou vůbec špatný a synchronizace PC s telefonem je užitečná věc, ale to už sme trochu mimo téma.
Já W8 zas tak moc nepotkal. Ale dost mi to připomnělo situaci po příchodu Vist, kdy naprosto překopali nastavení, takže najít třeba nastavení sítě byl skoro nadlidský úkol. W8 v tom jdou snad ještě dál. Ale jek jsem už psal, nepotkávám se s nima, takže to tam třeba nějak jednoduše jde, jen jsem nepřišel na to jak. I proto rád používám OSX. Sice se s každou novou verzí mění, ale ten naprostý základ zůstává už přes 10 let víceméně stejný. Takže se nemusím s každou novou verzí učit ovládat počítač znovu od začátku. A navíc to má přehledné a logicky členěné System Preferences. MS prostě dělá změny revolučním způsobem (jednou za delší dobu udělá najednou velké množství změn), kdežto Apple dělá změny evolučně (dělá menší změny, ale častěji). A já revoluce prostě nerad.
Přesně. Také mne štve, když hledám nějakou položku v ovládacích panelech a nemohu ji najít protože MS zbytečně změnil nejen její pojmenování ale i ikonu ačkoliv jinak se na funkčnosti samotné položky nezměnilo naprosto nic. Soudruzi buď chtějí své zákazníky naštvat nebo „opticky“ zvýšit množství změn v nové verzi Windows.
Hodně lidí je nadšených když vyjde nová "verze" nějakého sw, i když ve většině případů žádné zvláštní nové funkce nepřidává, jen se změní vzhled/ovládání. A když totéž udělá MS tak je to špatně.(do první skupiny nepatřím)
Já myslím, že když změny v nové verzi znamenají jen změnu ikony, tak to štve uživatele bez rozdílu o jaký sw či os se jedná. Stačí se podívat, s jakým nadšením uživatelé přijali Australis.
Co se me tyce, neni to az tak o Win8 (zase vsechno zprehazeny), me dost stve celkove ten jednobarevnej design na vsechno (jedna barva, zadny odstiny, proste jedna barva), priserny to je napr. v MS Office 2013, kde treba z Outlooku se stal jeden ohromnej neprehlednej m*dnik.. Metro je taky opicarna dobra na dotykovy displaye, o tom zadna, ale ne jinam.. Privetivost pro uzivatele dohnana tak daleko, ze i Win 2012 server ma Metro.. Server, kterej nema povetsinou ani display, natoz dotykovej, ma metro.. Co prijde priste, Role management v metru, Primary Domain Controller jednim klikem?? Potes koste..
Co má společného GUI Windows s xenofobií? Ony snad osmičky začal vyrábět někdo jiný než MS nebo jejich na vývoj najali soudruzi z Redmondu pouze Indy či černochy? Možná by jste mohl vytáhnout hlavu ze zadnice Satye Nadella. Pokud se někomu nelíbí nové Windows nejspíše to moc nesouvisí s tím, zda v čele MS sedí Ind, Pákistánek, Rusák nebo Amík jak se domníváte.
Ve čtvrt na dvě ráno mne mnoho věcí, kterých by se mělo zbavit, nenapadá, ale vzpomněl jsem si naopak na věc, kterou bychom rozhodně měli zachovat a podporovat - RSS. Googlu se tato technologie patrně zdá zastaralá a do její podpory se mu moc nechce. RSS je však i v roce 2014 stále velmi silná, užitečná a pro mě nepostradatelná věc, kterou mimo jiné používám i k odběru článků ze Živě.Long live RSS!
RSS není zastaralé, ale reklamka z toho pak nemá příjem. Proto se snaží tuhle technologii zničit a nutit vás lézt na reklamou čím dál více zavšivené weby.
Oh, ono někdy šlo o něco jiného než o prachy? :)
RSS jsem si velice oblíbil, protože ušetří mnoho času (pokud uživatel sleduje více webů). Používám Feed Viewer, který umí zobrazit ve většině případů celé články. https://www.feedviewer.net/...
Já používám doplněk do Firefoxu Feed Sidebar. Není dokonalý, ale ze všech doplňků, co jsem zkoušel, mi vyhovuje nejvíc. A když nejsem u počítače, o RSS se mi stará Opera Mini. Jediná nevýhoda tady je, že jsou to dvě na sobě nezávislé služby, takže všechny zprávy vidím celkem dvakrát. Ale to se dá přežít.
Nechápu co Kubovi Čížkovi vadí na formátech .doc , .xls a .ppt. Jednoduché formáty, které dle mého názoru načítají mnohem rychleji než jejich nástupci s koncovkou x . Ale i kdyby je Microsoft zrušil, tak se nic neděje. Díky Microsoft Office 2003 Compatibility Packu si mohu jak prohlížet, tak i ukládat soubory s koncovkou x :) .
Problémem je jejich uzavřenost a nezdokumentovanost. To z nich činí nikoliv jednoduché, ale naopak dost komplikované formáty. Stačí si vzpomenout na ty spousty let, než se podařilo tyto formáty "hacknout" a začalo být možné je používat i v konkurenčních programech.
Ony se musel háčkovat? :) ještě v roce 2000 byl jejich popis na MSDN library.... :)
Ty formáty jsou dnes již veřejně zdokumentované přímo od MS. Byl k tomu donucen okolnostmi - vyšetřování EU, nástup formátu OpenDocument, … A stejně mu to už bylo jedno, když přešel na OpenXML. Jejich výhodou je, že za ta léta byla v konkurenčních kancelářských balících celkem odladěna kompatibilita.
Ano.Ale dnes už hacknuté jsou a tak je lze bez potíží používat. Z uživatelského pohledu tedy nevidím jediný důvod tyto formáty zabíjet. Naopak jim důsledně dávám přednost před novějšími formáty MS. Přinejmenším proto, že mám daleko lepší zkušenost s přenositelností a kompatibilitou dat v doc/xls než v docx/xlsx, což je pro mě rozhodující.Jediný kdo má zájem tyto formáty dnes odstřelit je MS, pochopitelně, aby zvýšil zájem o novější verze svých kancelářských balíků.
Problém obou generací formátů je hlavně v tom, že nikdo kromě MS je neumí implementovat dokonale. Takže vhodným nástupcem je OpenDocument, který díky své podstatně jednodušší specifikaci (asi 10x méně stránek proti OpenXML) lze celkem dobře implementovat. A jestli jste přesvědčen o dokonalosti původních uzavřených formátů a jejich skvělé přenositelnost, zkuste si použít jakýkoliv jiný program než MS Office na Windows. Ani v MS Office na Macu totiž tyto formáty rozhodně nejsou bezproblémové.
Taky nechápu, jaký je problém, aby nové office podporovaly načítání starších formátů. Já zatím radši XLS, se všemi omezeními, protože podpora (nemyslím office, ale různé nástroje - třeba načítání a zapisování v různých jazycích) je na lepší úrovni než XLSX - nezajímá mě moc jak t ovypadá, ale jestli tam dostanu čísla, která potřebuju.
Naprosto s vámi souhlasím.Jen bych dodal že chápu, že se MS nechce stále pdoporovat staré formáty, když ty nové se snaží propagovat jako údajně lepší.Mimochodem, pro mě osobně je důležitá jedna drobná kuriozita - možnost rychlého (praktick okamžitého) zobrazení obsahu doc/xls souboru klávesou F3 v totalcommanderu. Tato funkcionalita mou práci se soubory velmi urychluje a u docx/xlsx jsem ji zatím nedokázal pořešit 🙂.
nechapu proc zabijet http, ostatne samo zive ho pouziva a nevidim duvod proc by nemelo pouzivat i nadale.. ne vsechny sluzby musej byt zabezpecene, a ja treba na svym webu nechci platit za certifikata co teprve weby bezici na domene tretiho radu?spis bych zabil pop3, smtp a imap v jejich nesifrovane podobe, nekteri lidi je stale vesele pouzivajiAle kdybych nekomentoval to zminene http nechal bych zabit tech x novych kecalku jako whatsapp apod. vsechno na jedno brdo, je to uzavreny a kazdej pouziva neco jinyho, pritom gtalk / jabber bohate staci. Nevim na co mit tyhle sluzby.
Názor byl 1× upraven, naposled 22. 5. 2014 01:12
No patrne je potreba vyrejzovat na certifikatech, tak musime delat bububu... Sifrovat vsechno je nesmysl.
A proč zrovna gtalk? Já nechci mít se službami šmíráka googla nic společného... Proč ne třeba MSN messenger?
Protože GTalk běžel na XMPP, což je otevřený protokol, a server může mít kdokoliv... V prácí jsme provozovali vlastní XMPP server, a ten se s GTalkem bez potíží domluvil a bylo možné komunikovat ( než to google zabil s Hangouts ). Pokud vím, tak žádný jiný není open a tudíž by nebylo možné jej svobodně implementovat...
Hm, a je to i pro nás, BFU? Není... My radši facebook, ICQ, WhatsApp a podobné jednoduché, přímočaré služby bez googla.
XMPP, nebo prostě Jabber 🙂
A proč ne třeba Facebook chat? To je taky XMPP. Sice nepustí komunikaci nikam mimo Facebook, ale přeci je to otevřené XMPP a to musí stačit, ne?
smtp, pop a imap šifrovat pouze ve veřejném prostoru, ve vnitropodnikové síti je to zbytečnost, která bude akorát víc žrát čas CPU serveru ...
I když je na webu formulář a přihlášení HTTPS, tak pokud je další komunikace jen HTTP, tak hrozí ukradení session. Čili z důvodu bezpečnosti by jakmile je uživatel přihlášen měl být provoz komplet přes HTTPS.Na webech, kde je uživatel anonymní, samozřejmě HTTPS netřeba.Pokud se uživatel přihlašuje, tak to by mělo jít přes HTTPS a tedy potřebuješ certifikát. Rozšířit HTTPS na celou session už pak není problém.A certifikáty lze získat zdarma, byť s drobnými omezeními, viz https://www.startssl.com/...
Windows XP ...a pak Čížka.
Mimochodem, Proč nemá IE povinné aktualizace jako normální prohlížeče FF a CH? Pak by žádný problémy s IE6 nemuseli řešit.Proč nedělají nové verze kontinuálně, ale vždycky jim jebne jednou za rok? Proč aktualizace na novou verzi tvrá půl hodiny a pak je třeba restartovat PC?
"Povinné aktualizace"? Ty má jen Chrome, a Firefox umožňuje automatické aktualizace vypnout bez jakýchkoli workaroundů.Internet Explorer by měl auto-update podporovat také, ale až v poslední verzi - 11.Problém s IEčkem je ten, že je to součást Windows - nedá se odinstalovat jako normální program (musíte na to přes optionalfeatures.exe). S tím se samozřejmě váže i to, že je-li nějaká jeho součást zrovna využívána (např. v Nápovědě), nelze ji změnit a tedy ani aktualizovat bez restartu počítače.Mimochodem, pokud vím, tak aktualizace pro Internet Explorer již nějakou dobu chodí přes Windows Update.
Uz nejakou dobu tak zhruba od XP SP 3. (Mozna i 2.) 🙂 Chvojkovice ocividne zaspaly a to to bejval fakt slusnej oddil. 🙂
IE má automatické aktualizace nejméně od verze 6 a jsou distribuovány prostřednictvím windows/microsoft update, tedy společně se všemi aktualizacemi OS a dalšího SW od MS. To, že je lidé vypínají je věc úplně jiná.
V době IE6 ještě neměl automatické aktualizace ani Firefox, ani Chrome (který navíc ani neexistoval). Prohlížeč, který nemá funkci pro kontrolu aktualizace je požehnání pro tvůrce malware. jak ukazují programy pro Linux není problém aby se programy aktualizovaly jak přes systémový update, tak jednotlivý program samostatně, přes menu aplikace.
Jak to, že nedělají nové verze kontinuálně? Jen mezi verzí 6 a 7 byl mnohaletý odstup, protože jej původně chtěli ukončit. Od verze 7 je však vývoj zhruba v 1,5 letém cyklu, což je celkem normální u SW: To až Chrome přišel s tím, že bude vydávat aktualizace co dva měsíce, i přesto, že taková aktualizace obsahuje jen pár nových funkcí.
Mně tedy chodí aktualizace pro IE každou chvíli, nicméně upgrade na novou verzi by měl být povinný proč? Když chodí stále bezpečnostní záplaty. A že Microsoft nenazývá každou menší aktualizaci novou verzí je špatně proč? mně spíš vadí, že minimální update je dnes považován za novou verzi...
Menší updaty jsou převážně opravy chyb, problém IE je v tom, že nové věci přidává strašně pomalu. Ostatní přidají nové funkce a nové možnosti bleskově, IE na to musí vydat novou majoritní verzi, a to je špatně... Pokud by IE updatoval modelem "rolling-update" tedy do původní aplikace přidával nové fce ( některé vlastnosti css3, html5 a podobně ) pak by s tím problém nebyl.V tomto směru to má podle mého velice dobře vyřešené Chrome, člověk už neřeší jestli má Chrome 21 nebo Chrome 35, je to jenom nezajímavé číslo, mám prostě aktuální chrome a nemusím nic řešit. Což u IE bohužel neplatí...
Normálním uživatelům IE chodí poměrně krátce jako důležitá aktualizace přes MS update, ale firemní sféra má aplikace často šité na míru konkrétní verzi IE a ti přecházejí s velkým zpožděním, u nás máme Win 7 s IE 8 a teprve se plánuje přechod na IE 10 (skutečně 10, ne 11).Aktualizace Ch a FF není povinná, defaultně chodí automaticky, ale uživatel si to může vypnout, já kvůli Australis zůstávám na FF 28.Aktualizace v delších intervalech je dobrá věc, ve firmách si prostě nemohou dovolit aby v novém browseru přestala chodit aplikace a testovat vše dokola každých šest týdnů je šílenost, proto taky FF má ESR vydání.IE není jen prohlížeč, ale hluboce integrovaná součást systému, proto se dělá restart.
Toho prvniho... to je zase snuska...
Javu!! Je to multiplatformní sráč.
Jenže čím ji nahradit?
Jojo, díky ní mohou lidi program napsaný na Windows bez problémů používat na Linuxu a tím oslabují dominanci Microsoftu! Zničit krtka!
Ano kazdorocne ve statistikach se to potvrzuje jak Linux valcuje Microsoft 🙂
Válcuje. V diravejch routerech a v pomalejch čtečkách.
Jako webová technologie už se dávno téměř nepoužívá, jako platforma pro vývoj aplikací je fajn, pokud programátor je příčetný a není čuně, ale to platí všude, leckde víc než v Javě.
Java super, ale v konzolove verzi, tu jejich GUI nadstavbu pro aplikace musel psat nekdo ozralej, neznam nic pomalejsi napric vsema systamama nez je GUI aplikace napsana v Jave.
Zrovna Java je velmi zajímavá technologie, která má nejen výhodu, že běží na všem, ale víceméně překládá bytecode do strojového kódu (lehce řečeno), tzn. je schopna běžet stejně rychle - a v některých případech i rychleji - než nativní binární kód; hanit tuto technologii mi přijde padlé na hlavu.Co webu se týče, java se používá na několik větších enterprise produktů (např. Youtrack nebo produky od Atlassianu), které by v jiných jazycích vyhořely (php nedejbože ruby/pyčton)...
ale zas má i nevýhody. Je tak děravá, že je udávaná jako hlavní brána pro viry a vychází jedna záplata za druhou. Pořád otravuje služba, která hledá nové aktualizace. Často jsou udělané aplikace, kde je dáno, že musíte mít JAVA verzi 5 neb 6 a na novější to nepoběží, takže musíte zakázat aktualizace. A pak zas někde na webu je něco s JAVA, co vám nepoběží, protože to nadává, že musíte aktualizovat na nejnovější verzi. Pokud to jde, tak ji do PC ani vůbec neinstaluji.
Opravdu otravné aktualizace? Nepamatuji si poslední aktualizaci Javy, přitom mám poslední verzi... mě tedy otravná nepříjde 🙂
Souhlas, v tomhle me v posledni dobe nejvic fascinoval korporatni internet banking od CSOB, kterej bezi na Jave 6u21 nebo mozna jeste starsi?? Korporatni banking?? Jako seriozne?? Neuveritelny..
Sám jsi multiplatformní sráč.
Otravne reklamy zde. Podotykam, pouze ty otravne, ty neotravne at zustanou. Chapue, ze z neceho zit musite.
flash
proč zabít flash ?
protože tu máme standardní webový technologie - html, css a js...
Flash se snáze blokuje. Když chci zabít otravné prvky na stránce, nainstaluju flash block a ty neotravné a nevyskakující reklamy (ty mi nevadí) zůstanou. Otravné zmizí.
Flash je webová technologie? Vypadá, že o tom moc nevíte, že?
Dalších 16 lidí je přesvědčeno o tom, že je Flash webová technologie? No, to se pak nedivím, proč všichni chtějí jeho smrt - neví o tom nic a vidí jen ty přiblblé bannery.
Nejde o to, zda je flash webová technologie, ale o to, že flash se lépe blokuje, než webové technologie, které ho mají nahrazovat.Ten nesouhlas máte, aspoň ode mě ne za to, že bych flash měl za webovou technologii 🙂, ale že to předchozí vlákno je podle mě formulováno malinko jinak, že jste ho asi pochopil nepřesně.
Já reaguju na:"proč zabít flash ?""protože tu máme standardní webový technologie - html, css a js..."Z toho mi logicky plyne, že chce zabít flash, protože ho nahradí webové technologie. Flash je platforma, jejíž součástí je Flash Player - ano i ten plugin, který se používá na webu. Zabíjet celou platformu je ale idiocie.
Jo, takhle už rozumím a souhlasím s vámi 🙂.
Flash na webu nemá co dělat, jsou jiné technologie, bezpečnější, rychlejší...Java - taktéž, to je totální neštěstíA kor v době mobilů a tabletů je to teprve peklo.
Že jsou ty jiné technologie bezpečnější, tím si nejsem vůbec jistý. Naopak se s jejich pomocí umožní prohlížečům vykonávat další řadu funkcí, které doposud neměly a tím se vytváří větší prostor i pro případné zneužívání aktivního obsahu. Tu část aktivního obsahu která je ve flashi přitom můžu docela pohodlně blokovat dle potřeby, tím odpadá i nevýhoda menší rychlosti - když mám flash implicitně vypnutý a zapínám si jen chtěný obsah, jeho menší rychlost mě nijak netrápí a naopak plynulost surfování může být větší než u modernějšch technologií, které se nedají tak uživatelsky pohodlně omezovat jako flash.Že je flash nevýhodný na mobilní zařízení je ovšem pravda.
Hned první příspěvek je přímo ukázková stupidita. Ano, zabijme technologii, za kterou ani po letech neexistuje náhrada, která by uměla aspoň čtvrtinu toho, co původní technologie. Zabijme technologii, která je funkční, s dlouhým vývojem, ve kterém se už zamítlo dost slepých uliček a začněme všechno vymýšlet znovu.Nakonec na "nová" technologie (zde odpudivý slepenec html, css a javascriptu) je ještě větší šmejd, žere mnohonásobně více prostředků, nemá tolik možností, ale hlavně, že jsme ideologicky zabili tu starou. A nová je navíc pěkně povinná a nevypnutelná (flash jsem používat nemusel, přes doplněk jsem zapnul jen ty prvky, které jsem chtěl; html 5 se bohužel vyhnout nemohu, filtrovat vlepené objekty jde blbě atd.).A není to problém jen u flashe, naprosto totéž se děje na spoustě jiných míst. Zabili jsme desktopové mailové klienty, abychom objevili, že chybí spousta vlastností těm webovým a postupně se tam dolepují, ale pořád mizerně a polofunkčně (případně ještě další level - zabijme i ten polofunkční webový mail a nahraďme ho ještě debilizovanější verzí, jako to dělá seznam, google i další). Před lety byly zabity Windows Mobile, aby z popela povstal značně omezenější Windows Phone - ale upřímně, k té smrti Win Mobile v první fázi přispěl příchod iOS, který byl na začátku neuvěřitelně hloupý a uzavřený, ale holt se masám líbil, protože je netrápil tolika možnostmi. A dala by se jmenovat spousta další podobných příkladů.Osobně bych spíše preferoval, aby se technologie vyvíjely a zlepšovaly, ne aby byly zabíjeny a neuvěřitelně se pak plýtvalo prostředky na nový vývoj už dávno vyvinutých věcí, které neprošly ideologickým sítem pomatenců.
Vase odpoved je stejne tak inteligentni jako by byla na otazku proc pouzivate ten nejdeb... system od doby Win 98. Flash? Deravy jak cednik, pres ktery se protahne alespon 70% viru na vas oblibeny system :) HTML, kde si muze samotny uzivatel(Ano priznavam ze ne BFU) prohlednout co samotny kod dela. To ze nemuzete vypnout HTML prvky jako flash NENI vyhoda. Je to ve prospech vaseho pohodli, me zase nevyhovuje design celeho portalu zive.cz(i kdyby byl bez reklam), co s tim jako BFU udelam? Dale, sam uzivam E-mail klienta a v mem okoli, neznam nikoho kdo by v praci pracoval aktivne na pocitaci a pouzival by web klienta. Zda se vam GMail jako debilni? Ukazte mi co je dobre na to nacpat do webu ten debilni metro styl? Snad nemate 20 dioptrii aby jste se trefil na tlacitko odeslat E-mail. A proc byl zabity Win Phone/Mobile? Jednoduse protoze je to sracka. iOS je kvalitne napsany system, maji pevne a prisne dana pravidla na aplikace a stejne maji spoustu vyvojaru jako Android a ano druhy duvoj je tu to ze proste Win Phone prisel pozde. Takze zabijme flash, ktery uz se nelibi ani jeho samotnym autorum, protoze je deravy i po letech vyvoje, mnoha zaplatach a vice a vice pojidajiciho systemove prostredky.
Moje řeč! Je srandovní jak si stále spousta lidí myslí že např HTML5 je snad nějakou náhradou flashe. Člověk ani nemusí být nějakým vývojářem aby si mohl ověřit že např graficky a zvukově náročné flashové hry se do hypertextového značkovacího jazyka (který byl od začátku vymyšlen pro popis statických web stránek) převádějí dost špatně. Např hry typu backyard monsters v html5 asi ještě par let neuvidíme, protože na to byl prostě vždycky lepší Flash od toho zlého Adobe;) Má sice spoustu bezpečnostních děr ale kdovíjak to bude s "aplikacemi" v html5. Ty se budou hackovat možná ještě jednodušeji vzhledem k tomu ze si každý bude moct zobrazit zdroják:)
To je sice pěkné, ale podívejte se na hry na facebooku, použitou technologii a počet uživatelů. Flash bude v tomhle segmentu ještě hodně dlouho. A nikdo nemůže garantovat, že ho prostě nenahradí jiný plugin, třeba Unity3D.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.