Zábava na českém internetu: vše o hrách

V rámci tohoto týdne vám nabízíme pohled na možnosti zábavy na českém internetu. Dnes se zaměříme na herní servery a na stránky, které se hrami zabývají. Určitě i ti nejzapřísáhlejší nepřátelé počítačových her si, v souladu s pravidlem „poznej svého nepřítele“, minimálně jednou zkusili nějakou hru zahrát.

Názory na počítačové hry jsou různé, faktem je, že umožňují novým uživatelům překonat strach z počítače. Všimli jste si, kolik jinak počítačových analfabetů dovede hrát Solitaire a jiné hry ze základní výbavy ve Windows?

Český internet nabízí dostatek herního vyžití. Najdete zde webové stránky, které nabízejí katalog volně šiřitelných her ke stáhnutí. Najdete zde online herní magazíny a další zajímavé čtení. V neposlední řadě zde najdete také servery s online hrami. Stačí si do webového prohlížeče načíst patřičnou stránku a můžete „pařit“.

Kde vzít a nekrást?

Katalogy volně šiřitelných her se snaží mapovat nejenom český, ale i zahraniční herní trh a nabízí krátké recenze na freewarové a výjimečně i sharewarové tituly. Jedním z takových katalogů je www.freehry.cz. Do jeho databáze můžete přistupovat výběrem herní kategorie z nabídky. Hledáte-li konkrétní hru, využijete možnost vyhledávání nebo zobrazování názvů her podle abecedy.

Klepněte pro větší obrázek

Zpravidla každý den je zveřejněna alespoň jedna recenze na novou hru. Aktuálnost recenzí není příliš velká. Mnohdy zde najdete s velkým zpožděním tituly označené jako novinky, o kterých přitom jiné herní katalogy psaly již před několika týdny.

Součástí webu je užitečný seznam souborů knihoven, které různé hry a programy vyžadují, ale nejsou součástí jejich instalace. Pokud se vám po instalaci některé volně šiřitelné hry objeví hlášení o tom, že knihovna MSVCRT40.DLL nebyla nalezena, nebo něco podobného, určitě zde najdete řešení. Součástí Freeher je přístup k online hrám ve Flashi. Bohužel jsou již několik dní nedostupné (platí v době přípravy článku).

Velký katalog zdarma dostupných her najdete na adrese www.plnehry.cz. I zde se každý den objevují nové minirecenze na freewarové hry. Délka recenzí se mění podle hodnocení hry. Je-li opravdu dobrá, autoři jí věnují mnohem více prostoru. Ani zde nechybí možnost vyhledávání zadaného výrazu a prohlížení katalogu podle žánrů nebo podle abecedy.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě toho zde najdete rozhovory s vývojáři, profily českých vývojářských týmů a různé další články. Zaujal mě „pařanský“ slovník. Měl by nabízet vysvětlení základních pojmů, se kterými se hráč setká. V první chvíli jsem myslel, že slovník je nefunkční. Nenašel totiž výraz „game over“. Nicméně například pro „RPG“ již odpovídající výklad zobrazí. Najdete zde celou řadu dalších užitečných informací.

Herní zpravodajství

Zmíněné Plnehry.cz jsou součástí rozsáhlejšího herního serveru www.bonusweb.cz. Každý den zde najdete recenze, zpravodajství, informace o nových hrách, demoverze ke stažení, screenshoty, patche, případně trailery. To vše je doplněno přehlednými návody a poradnou. Součástí BonusWebu jsou dále češtiny do programů a her, databáze cheatů a speciální sekce věnovaná popisům a odkazům na online hry.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud budete cokoli z jednotlivých součástí BonusWebu stahovat, nabídne se vám placená registrace. Zejména server Plných Her bývá dosti často plně vytížen a placená registrace umožňuje rychlejší stahování bez nutnosti čekání ve frontě.

Také vydavatelství Computer Press se věnuje hernímu zpravodajství. Vedle již zmíněného portálu www.freehry.cz nabízí webové stránky na adrese www.doupe.cz. Tyto stránky mají stejný název jako tištěný časopis, nicméně pokrývají celé herní pole. Najdete zde tedy zmínky i o tom, co obsahuje třeba nové vydání časopisu Score.

Klepněte pro větší obrázek

Nové články se objevují každý den, specialitou jsou videorecenze, kdy si můžete stáhnout komentované video od redakčního týmu. Na tomto webu najdete tapety na pozadí, několik odkazů na online hry, návody na hry, případně zajímavé rozhovory. Doupě se nevěnuje jenom počítačovým hrám. V sekci Konzole najdete informace o Playstationech, XBoxu, Gamecube, PSP, NDS a mobilních telefonech.

Herní zpravodajství najdete také na webu Tiscali Games. Je součástí velkého portálu, tomu také odpovídá jeho provázanost s ostatními službami, které Tiscali.cz na internetu nabízí. Každý den zde najdete jeden nový článek, většinou se jedná o recenze nových her. Aktuálních příspěvků v jednom dni je samozřejmě více, ale nejsou na první pohled z úvodní strany přístupné.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile si zvolíte kategorii recenzí, novinek, krátkých zpráv a dalších, jistě již aktuální příspěvky nepřehlédnete. Na webu najdete abecedně seřazené návody, rozhovory s osobnostmi herní scény, čtenářské recenze, cheaty, screenshoty a další. Stáhnout si můžete oblíbené demoverze, videa, patche a jiné soubory.

Specialitou na webu Tiscali Games jsou obaly na CD s hrami. Přehledně setříděné odkazy však vedou na www.abcgames.cz, další stránky věnované hrám. Jejich autoři se věnují přípravě návodů a programu ABCGames Cheater, o kterém jsme nedávno psali.

Ani Český Telecom na herní scéně nezahálí. Stojí za projektem Gamezone, který přináší aktuální zpravodajství, recenze ke hrám a především možnost zúčastnit se různých turnajů. Nechybí zde upoutávky na hry ke stažení a další soubory, které hráči vyžadují.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavé weby

Hrám se samozřejmě věnuje mnoho fanouškovských stránek umístěných na serverech nabízejících hosting zadarmo. Tyto stránky jsou většinou méně často aktualizované, řada z nich je tzv. virtuálně mrtvá. Ovšem budete-li chvíli brouzdat po internetu, objevíte další zajímavé weby.

Recenze, wallpapery, screenshoty, volně šiřitelné hry, dema, videa a češtiny nabízí CzechGamer. Web stojí na ochotě redaktorů pracovat zadarmo. Uvidíme, jak dlouho se mu bude ve velké konkurenci dařit.

Klepněte pro větší obrázek

Portál GameCenter.cz patří k méně často aktualizovaným stránkám. Rozhodně ale o něm nechci tvrdit, že je mrtvý. Najdete zde recenze her pro PC a herní konzole, různé soubory ke stažení a informace o filmech natočených nejen podle počítačových her.

Klepněte pro větší obrázek

S českou doménou a zřejmě slovenským provozovatelem se o pozornost snaží GamesWEB. Obsah je česky i slovensky, aktualizován je v podstatě denně. Kromě recenzí zde najdete i zmínky o volně šiřitelných hrách a české překlady. Volně šiřitelným hrám se věnuje i Freegame.cz. Najdete zde také návody, rozhovory, odkazy na webové hry nebo soutěže.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Kvalita?

Weby, které se zabývají články o hrách, mají většinou na starosti velice mladí lidé. Je pravda, že mladí mají ke hrám daleko blíže než ostatní, na druhou stranu se to také odráží v kvalitách některých recenzí. Rádoby vtipné narážky do minulých režimů, objevování dávno objeveného a podobné pasáže, jsou k vidění velice často.

Hrajte online

Herní zpravodajství, katalogy her a stránky s online flashovými hrami, to není vše, co český internet hráčům nabízí. Profesionální hráči mohou trénovat na různé turnaje a účastnit se menších soutěží o hodnotné počítačové vybavení. Průkopníkem profigamingu u nás je jistě společnost ProGamers. Na jejích stránkách najdete mimo jiné i internetové televizní vysílání pro hráče.

Klepněte pro větší obrázek

Odkazy na turnaje a ligy najdete na již zmíněném Gamezone. Poměrně nedávno vznikl nový herní portál GamePark, který kromě obvyklých věcí, jako jsou rozhovory a recenze, přináší sekci věnovanou elektronickému sportu, přesněji řečeno profesionálnímu hraní počítačových her. Najdete zde zajímavé informace o české scéně a rozhovory se známými hráči.

Klepněte pro větší obrázek

Flashové hry

Dnešní článek zakončíme přehledem stránek, na kterých je možné si zahrát hry přímo v prohlížeči. Pro odreagování jsou tyto hry více než dostatečné, navíc se na webech můžete registrovat a uvádět do tabulek dosažené body v jednotlivých hrách. Všechny katalogy jsou dobře roztříděné, záleží tak spíše na vašem zvyku, který si vyberete. Zde jsou:

http://www.zahraj.cz/
http://www.online-hry.cz/
http://www.webhry.cz/
http://www.superhry.cz/
http://www.webgames.cz/
http://onlinehry.quick.cz/
http://www.onlinezone.cz
http://www.playcenter.cz/
http://www.hry1.com/
http://www.elmstar.cz/
http://onlinehry.idnes.cz/

Diskuze (14) Další článek: Microsoft: Windows Vista budou až v lednu!

Témata článku: Internet, Prohlížeče, Nová sekce, Krátké video, Screenshot, Cheater, Hra, PC Games, Herní kategorie, Nová součást, Krátký článek, Stažené video, Herní řada, Games, PSP, Solitaire, Herní pole, Speciální sekce, Velký soubor, Zajímavá informace, Herní knihovna, Součást, RPG, Score, Hero

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší