Zábava na českém internetu: chaty a diskuze

Během tohoto týdne vám přinášíme pohled na možnosti zábavy na českém internetu. Dnes se podíváme, kde si můžete pokecat s virtuálními a skutečnými přáteli.

Alternativa k e-mailům

Chatování je jedním ze způsobů elektronické komunikace, který je zdatnou alternativou k e-mailům a online komunikátorům. Na rozdíl od nich totiž při chatování můžete mluvit se spoustou lidí naráz. Jde tedy o virtuální diskuzní kroužky, kde můžete řádně proprat vše, co vás trápí.

Existuje spousta chatů, různě zaměřených. Najdete je na různých webech jako doplňkovou službu, například pro výměnu informací o tvorbě webových stránek nebo o chování rybiček.
Avšak existuje i dostatek specializovaných serverů, které nabízejí desítky a stovky místností, ve kterých si můžete pokecat s přáteli o všem, co vás zajímá. Máte možnosti vytvářet soukromé místnosti, do kterých povolíte vstup pouze pro zvané.

Ve včerejším článku jsme se podívali na seznamovací servery. Vězte, že i na chatu lze vyhledávat potenciální známosti. Ovšem chaty přitahují ještě více podezřelých individuí než běžné seznamky.

Anonymita, kterou internet do jisté míry zajišťuje, dává prostor svobodnému vyjádření názorů, které byste od jejich původců nikdy nahlas neuslyšeli. Chat je tak místo, kde můžete najít názory na politickou situaci, informace o různých firmách od jejich zaměstnanců, zkušenosti s pěstováním kaktusů, ale i názory na kvalitu sexuálních služeb v konkrétním městě.

Zkrátka názorům se zde většinou meze nekladou. I chatovací servery však mají svá pravidla, za jejichž porušení vám může být zablokován přístup. Vyplatí se proto seznámit se s nimi.

Lide.cz

Tento portál, který patří pod křídla Seznam.cz, nabízí na svých stránkách kromě chatu také diskuzní fórum, blogy, seznamku, vkládání fotografií a další. Dlouho jsem uvažoval, do kterého článku z této série jej zařadím. Jelikož jde o setkávání lidí, myslím, že by měl být právě zde. Podívejme se tedy, co nabízí těm, kteří chtějí vyrazit na chat.

K chatu se můžete přihlásit uživatelským jménem a heslem, které je stejné i pro ostatní služby portálu Seznam. Hned na začátku jsem narazil na drobnou chybičku, kdy mi systém zobrazil, že mám tři nové vzkazy, ale přitom jsem žádné neměl. Ještě než se pustím do výčtu všech možností, musím zmínit zajímavost v podobě moderovaných chatů. V nich se můžete ptát známých osobností na vše, co vás zajímá. Tyto virtuální rozhovory jsou velice oblíbené, najdete je i na různých jiných stránkách.

Chat na serveru Lidé nabízí osm hlavních kategorií. Na hlavní stránce vidíte u každé kategorie výběr nejzajímavějších místností, jejich celkový počet v dané kategorii a aktuální počet návštěvníků.

Klepněte pro větší obrázek

Některé místnosti jsou přístupné pouze aktivnějším uživatelům. V praxi to znamená, že potřebujete určitý počet hodin strávených na chatu, než vám bude konkrétní místnost zpřístupněna. U většiny místností jsou uvedena základní pravidla (vstup od patnácti let, zákaz sdělování telefonních čísel apod.). Začátečníky může překvapit zákaz používání velkých písmen v podobě nařízení „Vypněte CapsLock“.

Po vstupu do místnosti máte k dispozici kromě prostoru pro povídání a posílání vzkazů i seznam uživatelů. Můžete jim posílat soukromé vzkazy i veřejné. Stejně tak můžete zobrazit informace o uživatelích, přidat si je mezi přátele nebo je ignorovat. Nastavení vám umožní upravit si barvy a změnit zvýraznění svých zpráv. Začátečníci, pro které může být návštěva chatu v prvních chvílích značně chaotická, zde najdou nápovědu k ovládání.

V době psaní článku bylo k dispozici přes devět stovek místností. Další si samozřejmě můžete založit. Musíte však počítat s tím, že pokud porušíte pravidla serveru, bude vám zakládání dalších místností na dva měsíce zakázáno.

BlaBla

Citoslovce označující blekotání o všem možném má v názvu další velký server nabízející místnosti k povídání. Nejedná se o chat v pravém slova smyslu. Obsahem těchto stránek jsou diskuze na nejrůznější témata. Chcete-li se vyjádřit, musíte se zaregistrovat, a poté vám bude umožněno přidávat příspěvky i vytvářet nová témata k diskuzi. Diskuze je možné hodnotit, na původní straně pak najdete seznam padesáti nejoblíbenějších.

Klepněte pro větší obrázek

Tento server patří do společné rodiny se Seznamkou.cz a Rande.cz. Toužíte-li po opravdovém chatu, můžete se z jeho stránek proklepnout na chat.seznamka.cz. Zde je vstup umožněn jak registrovaným, tak neregistrovaným uživatelům. Ti mohou zadat jenom svou přezdívku. Názvy kategorií odpovídají tématu seznamování. Návštěvníků zde rozhodně není tolik jako na ostatních chatech, a tak je tato služba spíše jen zpestřením seznamovacích stránek.

Xchat

Chat nabízí na svých stránkách také portál Centrum. Poněkud komplikovanou adresu můžete nahradit jednodušším tvarem www.xchat.cz, po jehož zadání budete na Centrum přesměrováni. Na první pohled mi připadlo, že výběr hlavních kategorií je podobný jako na seznamovské obdobě chatu Lide.cz. Opět vidíte seznam místností a počty uživatelů, kteří jsou v nich přítomni. Místnosti můžete navštívit i bez nutnosti přihlašování, ale pro odesílání vzkazů se musíte zaregistrovat.

Klepněte pro větší obrázek

Registrovaný uživatel může měnit barevný vzhled místností, pracovat s oblíbenými položkami, psát poznámky atd. Podobně jako u ostatních chatů je zde možnost vyhledávání konkrétních uživatelů, místností a diskuzí.

Xko

Je zajímavé, co majitele webů fascinuje na písmenu X. Server Xko nabízí kromě chatování také známé hodnocení portrétů a diskuzní fórum. Jakmile se zobrazí hlavní strana, budete vyzváni k přihlášení pomocí zaregistrovaných údajů nebo k zadání přezdívky a vstupu jako anonymní návštěvník. Osm základních kategorií obsahuje celkem šedesát tři místností.

Klepněte pro větší obrázek

Návštěvníků zde není mnoho. Možnosti chatu jsou podobné jako u konkurence: vkládání smajlíků, úprava zobrazení, ignorování nepříjemných uživatelů a podobně.

Kde hledat dále?

Chatovací služby nabízí mnohé vyhledávací portály. Zpravidla se zde vyskytuje více diskutujících než na specializovaných serverech, což pro mě bylo překvapením. Široce zaměřené portály totiž uživateli nabízejí přístup k rozmanitým funkcím pod jedním uživatelským jménem, a na to většina z nás slyší.

Další chaty najdete například na následujících adresách:

www.lide.cz
www.xchat.cz
www.rande.cz
chat.volny.cz
chat.quick.cz
www.xko.cz
www.blabla.cz
chat.seznamka.cz
pokec.atlas.cz

Diskuze (17) | Český Telecom: 10 tisíc ADSL přípojek za týden

Témata článku: Internet, Chat, Kroužky, Hlavní téma, Svobodný přístup, Kaktus, Oblíbená kategorie, Místnost, Různá alternativa, Nejrůznější tvar, Specializovaný server, Různé kategorie

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší