Za Windows XP bezpečnější, 4. část

Data uložená na pevných discích nyní představují jednu z nejcennějších položek. A je lhostejné, zda se jedná o údaje některé firmy nebo nenahraditelné fotografie z "civilní" dovolené. Dalším z krůčků k dosažení často pomíjivého pocitu bezpečí by se proto měla stát pravidelná záloha nejdůležitějších oblastí.
Za Windows XP bezpečnější, 4. část

V minulém dílu jsme si představili techniky a nástroje, které dokáží výrazně přispět k bezpečnosti dat. Neméně důležitou činností je však také jejich pravidelná záloha, nicméně stále platí pravidlo, že uživatel si většinou uvědomí cenu svých dat až poté, kdy je ztratí.

Abyste se bezpečně mohli vrátit ke svým důležitým pracovním dokumentům, fotkám z dovolené, certifikátům či soukromým klíčům, měli byste si přivyknout na pravidelné vytváření záložních kopií.

Body obnovení

Systém Windows XP doplňuje svou funkčnost a stabilitu podporou takzvaných bodů obnovení, které zachytávají jeho obraz v danou dobu. Body obnovení mohou být vytvořeny buď automaticky systémem (například při instalaci nového softwaru), nebo v libovolný čas přímo vámi.

Správu a manipulaci s body obnovení můžete nalézt mezi standardními systémovými nástroji, přesněji v nabídce Start -> Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Obnovení systému.

Společnost Microsoft naštěstí zvolila intuitivní a přímočarou cestu práce s body obnovení, takže jejich vytvoření nebo nahrání je otázkou několika málo vteřin a klepnutí tlačítkem myši. Při manuálním vytváření bodu obnovení máte možnost zvolit jeho podrobný popis, ke kterému systém navíc pro úplnost přidá aktuální datum a čas.

Zvolíte-li variantu obnovení, pak lze vybrat přesný čas stavu systému pomocí přehledného kalendáře, jehož položky jsou doplněné o podrobný popis:

Klepněte pro větší obrázek

Díky bodům obnovení můžete systém snadno vrátit do některého z dřívějších stavů

Setkat se můžete se třemi typy bodů obnovení, a sice systémovým, instalačním a ručním. Prvně jmenovaná varianta vzniká automaticky při plánovaném vytváření bodů obnovení systémem, instalační verze jsou naopak vytvořeny při instalaci některého softwaru. Konečně třetí skupina bodů obnovení má původ ve vámi iniciovaném zálohování systému.

Zálohování libovolných dat

Pokud chcete automaticky zálohovat libovolná ze svých dat, pak máte možnost využít služeb některého zástupce řady zdarma dostupných specializovaných aplikací. Ještě předtím, než uvedeme přehled některých z nich, si ve stručnosti představíme jejich nejčastěji používané a užitečné funkce.

Základní funkcí, kterou podporují opravdu všechny zálohovací programy, je schopnost vytvoření okamžité kopie dat. V tomto případě je situace navýsost jednoduchá, stačí totiž, abyste zvolili zdrojové soubory a složky, ruku v ruce s umístěním vytvářené kopie.

Přidruženou možností pak často bývá volba zkomprimování zálohovaných dat (zpravidla do ZIP archivu), případně je ochránit heslem. Některé pokročilejší verze zálohovacích nástrojů také nabízejí schopnost uploadovat záložní kopii na vzdálený server, například protokolem FTP.

Pokud daný software dovoluje ukládat atributy zálohování do profilů, pak si s největší pravděpodobností můžete také zvolit automatické vytváření záložních kopií v předem určený čas. Nespornou výhodou je samozřejmě podpora pozdějšího zálohování po startu systému v tom případě, kdy v naplánovaný čas počítač neběží.

Zajímavé může být také využití možnosti synchronizace namísto prostého zálohování, která zajistí naprostou aktuálnost dat. Typickým příkladem může být některý dokument MS Office, na kterém pracujete jak u svého počítače (tj. s kopií na pevném disku), tak v práci (tj. například s kopií na flash paměti).

Pokud byste ho z disku na flash pouze zálohovali, nemusí se zachovat poslední v práci provedené změny, kdežto synchronizace automaticky zajistí zkopírování nejnovější verze z jednoho média na druhé. Pro možnost synchronizace lze navíc často volit řadu podmínek, například čas poslední modifikace souboru, jeho velikost apod.

Přehled zálohovacího softwaru dostupného zdarma
File Backup Watcher (Free Edition) www.dwsoft.com
Snadné a rychlé zálohování na několik typů medií, podporuje různé profily.
Simply Safe Backup www.simplysafebackup.com
Zálohovací software, který nabízí podporu řady funkcí a doplňuje je snadnou obsluhou.
BackUp Maker SE www.ascomp.net
Další z řady aplikací nabízejících rychlé a pohodlné zálohování.

Programů pro zálohování dat existuje nepřeberné množství a z internetu lze stáhnout jak volně dostupné, tak placené varianty. Tabulka proto představuje pouze jejich malý výsek, jednoduchým dotazem v některém vyhledávácím enginu získáte velké množství ostatních alternativ.

Klepněte pro větší obrázek

Jednu z možností snadné a rychlé zálohy představuje také BackUp Maker

Po stopách chyb a zranitelností

Pokud se chcete dostat o něco více pod kůži možnostem zneužití aplikačních chyb, pak následujte adresy některých internetových stránek, které svou pozornost soustředí právě na tuto oblast. Jedním z nejoblíbenějších zdrojů je například server Secunia.com, který přehledně kategorizuje veškeré avizované chyby a skulinky v jednotlivých aplikacích, k čemuž dodává relevantní odkazy na stránky softwarových výrobců či objevitelů zranitelností. V podobném duchu se nese také zpravodajství na dalším z populárních serverů Securityfocus.com.

Informace o některých chybách v sobě zahrnuje také veřejně dostupný "důkaz" o funkčnosti, z poněkud globálnějšího hlediska si ale můžete vyzkoušet bezpečnost svých Windows XP i pomocí několika specializovaných WWW stránek. Vyzkoušejte kontrolu zabezpečení firewallem a antivirovým systémem například prostřednictvím následujících serverů:

Příští a zároveň závěrečný díl vám přinese popis a příklady použití některých textově orientovaných příkazů Windows XP, které přímo souvisejí s bezpečností tohoto operačního systému.

Témata článku: Windows, Windows XP, Body, Prog, Simply

17 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Hejkal 30. 12. 2005 10:48:45
  [img]http://i.microsoft.com/h/cs-CZ/i/onas_security.gif[/img]
 • Hejkal 30. 12. 2005 10:48:15
  <img src='http://i.microsoft.com/h/cs-CZ/i/onas_security.gif'/>
 • Ladislav N. 2. 12. 2005 2:21:07
  Je legrační, když vám na webu Symantecu vyskočí hláška:

  An error...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky