Za Windows XP bezpečnější, 2. část

Počítačové viry představují jedno z nejstarších nebezpečenství počítačů. V dnešní době se však stále více těší "oblibě" také špionské spyware prográmky. Jaké kroky byste měli učinit pro zabezpečení svých Windows XP před těmito nešvary?
Za Windows XP bezpečnější, 2. část

Související odkazy

Slovník
adware
antivirus
firewall
freeware
spyware
virus
warez

Nejletitější hrozbou počítačů všeho druhu jsou počítačové viry (samozřejmě pomineme-li nebezpečnější a všeho schopné nezkušené uživatele). Počítačový virus ve své podstatě není ničím jiným než škodlivým programovým kódem, který je schopen šíření sebe sama bez vědomí uživatele.

Různé viry s sebou přinášejí různá rizika, takže se lze setkat i s více méně neškodnými žertovnými variantami, které svou infekční činnost završí prostým vypsáním nějakého textíku na obrazovku. Zhoubou obsahu pevných disků a nervů uživatele jsou však vyloženě destruktivní viry, které bez milosti smažou veškerá data.

Jak na účinnou obranu proti virům

Jednu z nejsnadnějších zbraní proti nákaze počítačovým virem představuje odříkání si podezřelého softwaru. Častým zdrojem virů jsou totiž data z pochybných zdrojů typu warez stránek a jim podobných. A tak by si uživatel měl dvakrát rozmyslet, než z těchto lokalit něco stáhne.

Systém Windows XP v sobě sám o sobě neobsahuje žádný antivirový program. Proto by jedny z prvních kroků uživatele měly po jeho instalaci směřovat k výběru vhodného antiviru.

Prakticky všechny kvalitnější antivirové programy poskytují ochranu hned na několika úrovních a různými funkcemi.

Tou nejzákladnější funkcí je testování souborů na požádání. Nejčastěji se praktikuje porovnávání podle v databázi uložených virových sekvencí, případně takzvaná heuristická analýza.

Pokud použijete prvně jmenovanou variantu, testování většinou proběhne rychleji. Heuristická analýza zase dovoluje odhalit i některé dosud neznámé viry (analýzou chování programového kódu).

Člověk je tvor zapomnětlivý, takže byste raději měli ihned po instalaci antivirového programu naplánovat automatické testování pevných disků. Některé antiviry poskytují i tu možnost, že pokud v plánované době počítač neběží, zahájí test okamžitě po jeho spuštění.

Důležitou komponentu představuje také ochrana počítače v reálném čase, která dokáže virus zachytit ještě před tím, než se usadí na disku a v paměti počítače. V době rozmachu internetu a jeho aplikací nachází také odůvodněné uplatnění e-mailový skener, který testuje přílohy elektronické pošty na přítomnost virů.

Klepněte pro větší obrázek

Centrum zabezpečení hlídá také přítomnost antivirového systému

Mezi fundament počítačové bezpečnosti patří samozřejmě pravidelná aktualizace všech softwarových produktů, v případě antivirových systémů toto pravidlo platí dvojnásob. Úspěšnost odhalení viru na základě porovnávání sekvencí stojí a padá s aktuálností vzorků, takže jen díky nejnovější databázi budete chráněni i před posledními odhalenými škůdci. Používáte-li trvalé připojení k internetu, určitě využijte možnost automatického stahování aktualizací.

Některé antivirové systémy lze pro domácí používání získat zcela zdarma, jejich přehled podává následující tabulka:

Přehled antivirů dostupných zdarma
AVG Free free.grisoft.com
Antivirové systémy od společnosti Grisoft patří mezi již tradiční zástupce aplikací svého druhu. Pro ochranu domácího počítače stojí AVG ve své zdarma dostupné variantě určitě za vyzkoušení.
Avast! 4 Home Edition www.avast.cz
Další zástupce českých produktů na poli antivirů, který dokáže potěšit kromě jiného také plnou podporou češtiny.
ClamWin Free www.clamwin.com
Tento firewall je šířen pod licencí GNU, takže lze získat nejen spustitelné binární soubory, ale také zdrojové kódy. Jedná se o grafickou nástavbu využívající jádro programu Clam AntiVirus.

Kromě klasických počítačových virů se můžete setkat také například s červy nebo trojskými koni. Ačkoliv antivirové systémy poskytují alespoň nějakou ochranu před zmiňovanými hrozbami, je lepší otestovat počítač některým ze specializovaných nástrojů. Tématu trojských koní a obraně proti nim jsme se detailně věnovali již v článku Trojské koně: co jsou zač a jak se bránit, červímu nebezpečí zase dokáže učinit zadost správně nakonfigurovaný firewall.

Spywaroví špioni

Neblaze proslulým hitem posledních dob se stala hrozba špionských spyware prográmků. Pouze pro připomenutí poznamenejme, že cílem činnosti těchto záškodníků je nepozorované usazení na disku uživatelova pevného disku a následné monitorování jeho činnosti. Nejedná se o klasické keyloggery v pravém slova smyslu, ale spíše o menší prográmky, které mohou shromažďovat rozličné informace, a ty zasílat svému tvůrci nebo zneuživateli.

Pod společný pojem spyware bývá většinou zařazováno hned několik variant elektronických škůdců, ne všechny však dělají totéž. Jak již bylo nastíněno, klasický spyware sbírá informace o uživateli, které následně zasílá přes internet dále. Trochu jinak funguje adware, jenž automaticky zobrazuje reklamu – k výběru portfolia nabízených produktů navíc může s úspěchem využívat výsledků předchozího monitorování.

Spyware kategorie pod křídla své definice může schovat také takzvané dialery. Tedy ty prográmky, které dokáží změnit vlastnosti vytáčeného spojení prostřednictvím klasické telefonní linky, a tak zařídit surfování v rámci nesrovnatelně dražšího tarifu.

Klepněte pro větší obrázek

Ad-Aware se ve své zdarma dostupné verzi těší velké oblibě

Podobně jako u virové hrozby také v případě spyware spočívá základ obrany v používání zdravého rozumu během surfování po internetu. Webové warez stránky a jejich obsah totiž poskytují výborné podhoubí pro šíření špionků všeho druhu a využití naivity některých uživatelů.

Analogie s obranou před čistě virovými hrozbami dále pokračuje i pořízením některé z antispyware utilit, které dokáží nejen testovat pevný disk a další známé lokace na přítomnost špionů, ale v některých případech také proaktivní ochranou v reálném čase.

Podrobné informace o hrozbách spyware a obraně před nimi jsou opět dostupné v dřívějším článku Nebojte se spywaru!. Přehled těch nejoblíbenějších aplikací ve stručnosti přináší následující tabulka:

Přehled antispyware produktů dostupných zdarma
Ad-Aware SE Personal www.lavasoft.de
Jedná se o jednu z nejznámějších aplikací určených k boji proti spyware, která si svou popularitu získala především snadností ovládání a rychlostí použití.
Microsoft AntiSpyware www.microsoft.com
Produkt společnosti Microsoft nabízí kromě testování obsahu disků také průběžnou ochranu v reálném čase.
SpywareBlaster www.javacoolsoftware.com
Další z freeware produktů, který neustále bdí nad systémem a chrání jej proti spywaru.

Dnešní díl přinesl informace o možnostech snadné obrany Windows XP před počítačovými viry a spyware špionky. Řádky toho následujícího se podívají na zoubek "klasické" i alternativní správě procesů ve WinXP a ochraně dat.

Diskuze (114) Další článek: Ke stažení: víte všechno o svém systému?

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Download, Window, Tradiční zástupce, Pravidelná aktualizace, Win +, Adware, Různé druhy, Trojský kůň, Trvalé připojení, Nejnovější data, Automatické testování, Domácí používání, Spyware, Heuristická analýza, Tradiční uložení, Windows +, Záškodník


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk