Za Windows XP bezpečnější, 1. část

Bezpečnost dnes představuje jeden z hlavních pilířů počítačových technologií. Mnozí uživatelé však stále tápou ve spleti pojmů. Nechávají tak svá Windows XP napospas útočníkům z řad profesionálů, ale i škodolibých kolegů a známých. Proto nyní přinášíme některé základní i pokročilé techniky zabezpečení Windows XP.
Za Windows XP bezpečnější, 1. část

Související odkazy

Slovník
firewall
FTP
ICMP
paket
POP3
server

Operační systém Windows XP dnes představuje asi nejrozšířenější softwarovou výbavu používanou nejen v domácnostech. Zároveň se stává vděčným i věčným předmětem diskusí na téma bezpečnost produktů společnosti Microsoft.

Řádky a odstavce tohoto seriálu nebudou za každou cenu hledat chyby či nedostatky Windows XP, stejně tak vynecháme porovnání s ostatními operačními systémy. Zkusíme se raději podívat na postupné zabezpečení v praxi, a to jak na úrovni systému, tak s použitím aplikací jiných výrobců.

Nezapomeňte na Service Pack 2

Co se bezpečnosti operačního systému týká, tak za jeden z největších počinů lze pravděpodobně považovat vydání opravného balíčku Service Pack 2 (SP2) pro Windows XP. Balíček SP2 společnosti Microsoft s sebou přinesl několik výrazných změn, ačkoliv řada uživatelů hlásila problémy se stabilitou a „svižností“ systému hned po jeho instalaci.

Díky SP2 dojde k obohacení WinXP o Centrum zabezpečení, které soustředí alespoň ty základní bezpečnostní funkce a jejich stav do jediného místa. Elementární obranu proti útokům vedeným z hlubin internetu v tomto případě představuje integrovaná Brána firewall (firewallům bude v textu věnován samostatný oddíl). Systém dále kontroluje přítomnost antivirového programu a nastavení automatických aktualizací.

Service Pack 2 samozřejmě záplatuje také řadu „skrytých“ chyb. Tyto opravy však pro běžného uživatele nejsou natolik viditelné jako přítomnost Centra zabezpečení. Českou variantu SP2 pro Windows XP můžete zdarma získat přímo ze stránek Microsoftu (zde). Informace o verzi svého systému, a tedy i to, zda obsahuje SP2, máte možnost velice snadno a rychle zjistit zadáním winver v příkazovém řádku.

Klepněte pro větší obrázek

Centrum zabezpečení v téměř celé své kráse

Bez firewallu ani paket

Jednou z prvních věcí, kterou byste po instalaci systému Windows měli udělat, je zprovoznění některého firewallu. Díky takovému softwarovému zabezpečení můžete být chráněni nejen před útoky vedenými zvenku, ale zamezíte také úniku informací ze svého počítače.

Asi nejdůležitější prvek prakticky každého firewallu představuje paketový filtr, který omezuje možnosti komunikace. Typický tvar pravidla určuje, která aplikace se může spojit na daném portu a protokolu se vzdáleným počítačem. Podobně také u příchozích spojení lze blokovat pokusy cizího stroje o komunikaci s vaším počítačem.

Nejběžněji používanými protokoly síťové komunikace jsou TCP (Transmission Control Protocol) a UDP (User Datagram Protocol). Port pak ve spojení s daným protokolem definuje číslo služby a může nabývat více jak 65 tisíc hodnot. Například WWW servery standardně naslouchají na portu 80, FTP služby běží na 21 a vyzvedávání pošty skrze protokol POP3 se děje komunikací na portu číslo 110.

Řada firewallů navíc poskytuje počítači ochranu před mnoha známými útoky, kdy podle příchozí síťové komunikace odhalí potenciální riziko a začnou odpovídající vzdálenou stranu blokovat – buď trvale, nebo po určitou dobu.

Brána firewall systému Windows poskytuje základní ochranu proti útokům zvenku. To znamená, že nekontroluje komunikaci odchozí a kupříkladu špionské spyware prográmky (o nichž bude řeč později) mohou bez větších problémů zasílat informace do internetu.

Jak už bylo nastíněno dříve, standardní firewall systému Windows je dostupný prostřednictvím Centra zabezpečení. Kromě elementární dvojice voleb nastavení "Zapnuto" nebo "Vypnuto" dovoluje také definovat výjimky pro libovolnou aplikaci, přičemž u každé lze určit povolené porty a protokoly.

Pokud se řadíte mezi zkušenější uživatele, můžete na záložce "Upřesnit" specifikovat například detailní parametry zpracování ICMP protokolu, který slouží pro detekci síťových chyb.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti konfigurace komunikace protokolem ICMP

Firewall systému Windows tak poskytuje základní ochranu před síťovými útoky vedenými "zvenku", pokročilejší uživatelé by však měli sáhnout po některé komplexnější alternativě. Osobní firewally, které jsou pro domácí použití zcela zdarma, shrnuje následující tabulka:

Přehled osobních firewallů dostupných zdarma
Kerio Personal Firewall www.kerio.cz
Jeden z nejoblíbenějších firewallů, který nabízí řadu voleb a funkcí. Uživatelé se tak kromě paketového filtru mohou těšit i na propracovaný systém detekce síťových útoků či detailní monitorování běžících procesů a jejich síťových činností. Kerio Personal
Adorons Firewall www.adorons.com
Další z osobních firewallů, který vyniká především snadností ovládání. Dovoluje velice jednoduše a rychle specifikovat různé časové intervaly, takže pravidla v případě potřeby mohou nabývat platnosti jen v určitou dobu.
Jetico Personal Firewall www.jetico.com
Firewall, který poskytuje dostatečnou ochranu před nejčastějšími síťovými hrozbami. Nabízí vše potřebné, nicméně nevyniká tak propracovanými možnostmi konfigurace a vlastnostmi jako někteří jeho konkurenti.
ZoneAlarm www.zonelabs.com
Tento reprezentant kategorie osobních firewallů se těší oblibě především u začínajících uživatelů, kteří docení jeho graficky povedené a přehledné rozhraní. Nastavení všech základních parametrů komunikace probíhá během několika okamžiků, nicméně právě dík
SoftPerfect Personal Firewall www.softperfect.com
Osobní firewall od společnosti SoftPerfect potěší řadou přednastavených pravidel, takže uživatel nemusí vše konfigurovat "od píky". Bohužel také SoftPerfect Personal Firewall trpí nešvarem zobrazování strohých informací o realizovaném spojení během automa

Dnešní úvodní díl postupného vyzbrojování systému Windows XP proti zákeřným a nikdy nespícím útočníkům ve stručnosti představil přínos Service Packu s pořadovým číslem 2, podrobněji pak podal doporučení pro použití osobního firewallu. Příští pokračování si vezme na mušku ochranu před neblaze proslulými virovými a spyware hrozbami.

Diskuze (228) Další článek: Mozilla Thunderbird 1.5 RC1 je k dispozici ke stažení

Témata článku: Windows, Bezpečnost, Windows XP, Výrazný nedostatek, Síťová komunikace, Window, Transmission, Potřebné povolení, Firewall, Potenciální riziko, Dnešní únik, Nejdůležitější prvek, Věčný problém, Síťový protokol, Detailní informace


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky