Za Windows Vista opět spolehlivější a IE7 bez WGA

Microsoft pouští vylepšení po kapkách. Uživatelé Windows Vista dostanou aktualizace, uživatelé XP IE7 bez WGA.
Za Windows Vista opět spolehlivější a IE7 bez WGA

Před napsáním tohoto článku jsem svým způsobem velebil Microsoft, že vícejazyčná redistributable verze SP1 BETA je (přestože to některé české informační zdroje popírají) bumbrlíček o rozměrech 1,3 GB a při spuštění instalace vyhrožuje, že zabere třicet a více minut, po něž bude počítač nepoužitelný a několikrát se restartuje. Představa třiceti minut bez počítače mi zatím byla dostatečnou motivací neinstalovat. Naštěstí.

Kdybych to byl udělal, nemohl bych vyzkoušet další várku aktualizací, které Microsoft připravil pro zlepšení spolehlivosti a výkonu Windows Vista. Zdá se, že po řadě měsíců šel Microsoft trochu do sebe a snaží se vylepšit utajované (a tedy jistě neslavné) prodeje Vist velmi příjemným způsobem - jejich zdokonalováním. Zdokonalováním, které odzbrojí všechny kritiky nízkého výkonu a možná i pomůže vymýtit řadu pověr a klepů. O totéž se ostatně pokouší i přednáška Bořiči mýtů - Windows Vista, která je na programu letošních podzimních TechNet konferencí. Pražská proběhla včera, brněnská bude v pondělí 8. 10., z ní přineseme reportáž.

Šest statečných a jeden IE7

První dvě nečekané aktualizace spolehlivosti a výkonu se objevily již devátého srpna tohoto roku. Microsoft nyní vypouští další čtveřici.

Aktualizace KB941229 se týká aplikace Media Center ve Windows Vista edic Home Premium a Ultimate. Opravuje chyby spojené s platformou Media Center Extensibility, tedy schopností Media Centeru komunikovat s externími zařízeními, například Microsoft Xbox 360. Přímo s Xboxem a jeho funkcí coby Media Center Extenderu je spojeno hned několik oprav přítomných v této aktualizaci. Vedle nich opravuje KB941229 ještě automatické spouštění přehrávání při vložení CD či DVD média a problémy s některými dekódovacími kartami pro příjem kabelových televizí v USA.

Ať máme za sebou to nejnudnější, odbyjme si ještě aktualizaci KB941651. Ta je označena obecně jen jako Update for Windows Vista, přičemž její záznam v databázi znalostí zcela chybí. Z dostupných informací lze zjistit, že 941651 slouží k vylepšení spolehlivosti Windows Media Playeru 11 ve Windows Vista.

Nyní se dostáváme k tomu zajímavějšímu. KB941649 je aktualizací spolehlivosti systému cílená většinou v ní obsažených oprav na specifické hardwarové konfigurace. Nejzajímavějším přínosem je jistě prodloužení doby provozu systému na baterie na přenosných počítačích. Shrňme si obsažené opravy přehledně:

 • Prodlužuje dobu provozu systému na baterie
 • Vylepšuje stabilitu systémů využívajících UPS
 • Vylepšuje spolehlivost Windows Vista v případě, že uživatel otevře menu v aplikaci spouštěné při startu systému
 • Vylepšuje stabilitu Internet Exploreru
 • Vylepšuje stabilitu bezdrátových síťových služeb
 • Zkracuje dobu startu systému použitím lepšího načasování procesů
 • Zkracuje čas obnovy do funkčního stavu po dlouhé neaktivitě uživatele
 • Zkracuje dobu potřebnou k ukončení spořiče obrazovky Fotografie
 • Vylepšuje schopnosti Windows PowerShell
 • Vylepšuje kompatibilitu s některými antivirovými produkty třetích stran
 • Opravuje další problémy se spolehlivostí některých konfigurací síťových připojení

Před instalací této záplaty prosím zbystřete. Někteří uživatelé na fóru Neowin hlásili, že jejich systémy nebyly schopny po instalaci (pravděpodobně této či následující záplaty) znovu nastartovat. Před instalací tedy doporučujeme zálohovat důležitá data a seznámit se s procesem obnovy poškozené instalace systému za pomoci instalačního DVD.

Nejen starší verze Windows měly problémy s USB řadiči a zařízeními. Windows Vista se potýkají s tímtéž. Proto Microsoft zacílil další aktualizaci právě tímto směrem. KB941600 opravuje klíčové komponenty pro práci s USB. Opraveny jsou následující chyby:

 • Vyvolání chyby STOP na počítačích s USB řadičem Nvidia a dvěma či více gigabajty operační paměti (KB925528)
 • Možnost problémů spojených s USB při probuzení počítače ze spánku či hibernace (KB929734)
 • Chyba STOP 0x000000FE BUGCODE_USB_DRIVER ovladače USB při pokusu aktivovat režim spánku či hibernace (KB930568)
 • Občasná nemožnost znovu připojit optickou mechaniku odebranou z notebooku pomocí příkazu Bezpečně odebrat hardware (KB929478)
 • Možná chyba STOP 0x00000044 v procesu Usbhub.sys při probuzení ze spánku či hibernace (KB930570)
 • Občasná nemožnost obnovení správné funkce zařízení při probuzení systému ze spánku či hibernace (KB928631)
 • Špatná kvalita zvuku při použití USB mikrofonu na počítačích se čtyřmi a více gigabajty operační paměti (KB33433)
 • USB kompozitní zařízení může přestat pracovat po jeho vypnutí a zapnutí ve Správci zařízení (KB933442)
 • USB kompozitní zařízení může vyvolávat chybu STOP 0x000000FE (KB934796)
 • Při připojení multifunkční tiskárny k počítači může být v systému nainstalována druhá instance tohoto zařízení, přičemž původní zůstává nefunkční (KB934633)
 • Příkazy Bezpečně odebrat hardware a Vysunout zařízení nefungují korektně s přehrávači Apple iPod (KB933824)
 • Některým USB zařízením může na počítačích s USB UHCI řadiči příliš dlouho trvat přechod z individuálního vypnutí zařízení (KB935782)
 • Některá USB zařízení se po přechodu z režimu spánku mohou chovat neočekávaně (KB935783)
 • Při přechodu z režimu spánku či hibernace může počítač zamrznout, případně hlásit chybu STOP 0x9F
 • Přechod z režimu spánku či hibernace trvá příliš dlouho
 • Přechod z režimu spánku či hibernace trvá příliš dlouho na počítačích vybavených VIA řadičem
 • Přechod z režimu spánku či hibernace trvá příliš dlouho na počítačích vybavených čtečkou otisků prstů AuthenTec; navíc mohou být hlášeny chyby STOP 0xFE a STOP 0x9F, obě mohou být doprovázeny modrými obrazovkami smrti
 • Přechod z režimu spánku či hibernace trvá příliš dlouho na počítačích využívajících EHCI řadič
 • Počítač může přestat odpovídat při používání USB Bluetooth audio zařízení
 • Počítač může přestat odpovídat při odpojení USB zařízení. To může být doprovozeno chybou STOP 0xFE a modrou obrazovkou smrti

Tato aktualizace nahrazuje všechny předchozí aktualizace USB komponent Windows Vista.

Internet Explorer 7 bez WGA

I Windows XP dostala v tomto týdnu milý dáreček. Microsoft v anglické verzi Windows Internet Exploreru zrušil povinné ověření pravosti systému Windows. Internet Explorer tak půjde nainstalovat i na systémy, které tímto ověřením neprojdou. Microsoft si uvědomil, že růstem tržního podílu nového Internet Exploreru poroste i míra bezpečnosti v online prostředí. Jen vestavěný filtr phishingu zachytává průměrně 900 000 pokusů o získání osobních informací uživatelů měsíčně.

Windows Internet Explorer 7 pro Windows XP byl drobně vylepšen i na dalších místech. Standardně je v něm viditelné hlavní menu aplikace, po prvním spuštění se zobrazuje inovovaná uvítací obrazovka a konečně IE7 obsahuje MSI instalační balíček pro snadné nasazení v podnikových sítích.

Inovovaný Internet Explorer je dostupný i prostřednictvím Windows Update. Na počítačích, které již mají Internet Explorer 7 nainstalován, se však aktualizace nenabízí. Těm, kteří Internet Explorer ve Windows Update nenajdou, nezbývá, než jej stáhnout přímo z jeho domovských stránek.

Závěrem mi dovolte znovu připomenout, že aktualizace Internet Exploreru se zatím vztahuje pouze na Windows páté generace, čili Windows XP SP2, Server 2003 SP1 a SP2, Server 2003 IA64 a Windows XP-64 a Server 2003-64 v anglických verzích. Na české verze si zřejmě budeme muset několik dnů či týdnů počkat.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (95) Další článek: Razer Lycosa: našlapaná klasika pro hráče

Témata článku: Windows, Microsoft, Windows Vista, Win +, Podzimní konference, Špatná stabilita, Podnikové cílení, Win + V, Window, Uvítací obrazovka, Bluetooth audio, Přechod, Kumulativní aktualizace, Stop, Spol, Extender, Podzimní aktualizace, Uvítací program, Špatná kvalita, Dáreček, Bořič, Následující minuta, Nečekané použití, Windows +, Předchozí aktualizace