Vysoká cena operačních pamětí nás už trápí druhým rokem. Co se zdálo jako dočasná záležitost se ukazuje jako dlouhodobý problém, který nedělá vrásky zdaleka jen koncovým uživatelům bažícím po větším paměťovém modulu do svého počítače. Jak upozorňuje Reuters, vysoká cena pamětí brzdí čínský byznys, a tak se tamní dohledový úřad rozhodl prošetřit, zda nemohou být oprávněná podezření o kartelové dohodě.
Výrobci paměťových čipů nestíhali uspokojovat poptávku a vše vyvrcholilo v polovině roku 2016, kdy se kvůli omezeným dodávkám začala drát cena operačních pamětí postupně až na dvojnásobek. Ve výšinách přitom zůstává doteď.
V minulosti se výrobci hardwaru kartelových dohod občas dopustili. Konkrétně výrobci pamětí se tímto prohřeškem již provinili a byli prošetřování jak v USA, tak v EU. Nyní má situace největší vliv na čínské výrobce počítačů a mobilních telefonů, kteří se na trhu snaží prorazit především díky ceně. Čínské úřady jim proto chtějí pomoci přimět výrobce pamětí ceny snížit.
Hlavními podezřelými jsou největší výrobci paměťových čipů, tedy Samsung a SK Hynix. Obě firmy odmítly oznámení Číny komentovat.
Jenže důvodem současných vyšších cen pamětí nemusí být nutně kartel. Dříve nevděčné hardwarové odvětví výroby čipů DRAM se totiž potýkalo s nízkou ziskovostí a při ohromném boomu poptávky po čipech NAND flash se řada z nich přeorientovala.
Jenže čipy DRAM začaly na trhu kriticky scházet a poptávka po NAND nepolevovala, bylo proto nutné postavit nové výrobní kapacity. A to chvíli trvá nehledě na to, že se do výroby samotných čipů se nemůže jen tak pustit nějaký nový výrobce bez potřebných technologických znalostí a patentů. Nové továrny na výrobu DRAM staví jak Samsung, tak SK Hynix. Výroba by se v nich mohla rozjet už letos, ale jak předvídají analytici, nějakou skokovou změnu cen k lepšímu nečekejte a s vyšší hladinou počítejte až do konce roku.