Za studentskou cenu, ale se slušným výkonem. Otestovali jsme MateBook D14

Huawei MateBook D14 je svou cenou předurčen všem, kteří do svého počítačového vybavení nechtějí nebo nemohou příliš investovat.
Za studentskou cenu, ale se slušným výkonem. Otestovali jsme MateBook D14

Obstojí v každodenní práci, zábavě, a dokonce disponuje i parametry, které v dané cenové kategorii obvykle nenajdete. Navíc jej teď v rámci kampaně „Back to School“ seženete ještě levněji. Není to však herní notebook nebo stroj na jiné procesorově náročné operace, ale starší hry s nižšími grafickými detaily bez problémů zvládne. 

Není pravidlem, že by notebook za necelých 15 000 korun vypadal jako stroj slušné střední třídy. MateBook D14 takový je. Navenek kovové tělo, které se nekroutí ani při tom nejnešikovnějším úchopu a přesné spasování jednotlivých dílů z něj dělají počítač, který i v bujarém prostředí studentských kolejí nějakou dobu určitě přežije. Odolnost v kombinaci s nízkou hmotností čítající 1,38 kilogramu a tloušťkou necelých 16 milimetrů jej předurčují i k častému přenášení bez obav z možného poškození. Vzhled však není všechno. Co se tedy ukrývá pod kapotou?

Výkon na celý den

Huawei je pověstný tím, že umí vyrobit zařízení, které na baterie vydrží fungovat opravdu dlouho. Ať už jsou to mobilní telefony nebo třeba chytré hodinky. V testech výdrže se vždy objevují na čelních příčkách. MateBook D14 má podle specifikace vydržet bez připojení do zásuvky maximálně 9,5 hodiny. To je sama o sobě slušná výdrž (i když v současnosti nikoliv neobvyklá), ale jak ukazuje naše zkušenost i zahraniční testy, při nenáročném používání dokonce vydrží notebook ještě o několik desítek minut déle, než uvádí oficiální technická specifikace.

Jak už jsme předeslali na začátku, D14 rozhodně není herní model, což ovšem neznamená, že by se na něm hry nedaly hrát. Naměřené benchmarky jasně ukazují, že starší i nové graficky nenáročné hry konfigurace s integrovanou grafickou kartou Radeon Vega 8 a čtyřjádrovým procesorem AMD Ryzen 3500u a 8GB paměti pohodlně zvládne. K uložení veškerých dat slouží 512GB SSD disk.

Čtrnáctipalcový Full HD displej s poměrem stran 16:9 lze vyklopit o celých 180 stupňů, takže notebook můžete třeba položit na stůl a na obrazovku vidí všichni okolo. Bohužel však chybí dotyková vrstva, která by se u takto „ohebného“ modelu zrovna hodila. I díky tomu, že rámečky displeje mají po stranách a nahoře jen necelých pět milimetrů, má notebook na šířku jen 32 a na výšku 21,5 centimetrů. Webová kamera (720p) se však kvůli kompaktnějším rozměrům musela přestěhovat do klávesnice. Je tak vypnuta a skryta a pouze když speciální klávesu se symbolem kamerky stisknete, vyklopí se a začne vás sledovat. Toto řešení má řadu příznivců, ale i odpůrců. Těm druhým vadí netradiční „podhled“ kamery, který ne každému obličeji lichotí. Přiznejme si však, že pro telekonference je to řešení každopádně zcela postačující.

Připojíte všechno

Huawei naštěstí ani u svých nejlevnějších notebooků neošidil počet přípojných míst. D14 tak nezvykle disponuje i HDMI portem pro připojení externího monitoru. Nabízí také dva klasické USB porty (jeden je 3.0, druhý pouze 2.0) a jeden USB-C port. K němu směřuje asi jediná výtka za absenci Thunderboltu 3.0, který by razantně zrychlil přenos dat. Samozřejmostí je stále také 3,5milimetrový vstup pro připojení běžných drátových sluchátek.

Pokud si notebook rozhodnete pořídit přímo v e-shopu Huawei, dostanete k němu navíc ještě dokovací krabičku MateDock 2 (připojuje se přes USB-C) s dalším USB-C a HDMI portem, VGA portem pro starší monitory a ještě jedním USB-A. Za další přípojné místo lze považovat takzvaný Huawei Share. Ten kombinuje NFC a několik bezdrátových technologií k okamžitému propojení počítače s telefonem. Zatím funguje pouze pro mobily značky Huawei s EMUI 10.0 a výše. Po spárování, které je vskutku otázkou jednoho dotyku mobilu na vyznačeném místě na notebooku, se na displeji počítače okamžitě zrcadlí veškerý obsah telefonu. Tažením myši lze soubory (fotografie, texty, atd.) mezi oběma zařízeními jednoduše kopírovat. Klávesnici počítače můžete využít i pro psaní SMS zpráv, atd. Rozdělanou práci na mobilu můžete v rámci aplikace dokončit na počítači a opačně.

USB-C port na těle notebooku kromě přenosu dat slouží také k napájení notebooku skrze přiloženou univerzální 65W nabíječku. Za necelou půlhodinu se díky ní dostane akumulátor notebook na celých 50 % své kapacity. Zásadní zahřívání jsme během nabíjení naštěstí nezaznamenali. Asi netřeba dodávat, že nabíječku je možné samozřejmě využít i pro další zařízení a netřeba tak s sebou v batohu tahat další zátěž.

Bezpečnost a nízká cena 

Stejně jako všechny letošní notebooky Huawei, má i model D14 přímo v zapínacím tlačítku zabudovanou čtečku otisků prstů. V praxi to znamená, že při zapnutí notebooku ani nepostřehnete okamžik, kdy systém sejmul váš otisk a ověřil tak, že máte k použití stroje oprávnění. Odteď už tedy zabezpečení dat nemusíte šidit heslem „1234“.

Běžná cena notebooku je 14 999 Kč, v rámci akce Back To School jej však na
e-shopu Huawei koupíte ještě o 2 000 korun levněji. Stačí uplatnit kupón, který je přímo na stránkách k dispozici.

Další článek: Vyšel finální Android 11. Dočkaly se Pixely, další výrobci mají brzy následovat


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně