Za služby v IT se u nás loni utratilo 19 miliard Kč

Jedničkou je Hewlett-Packard, ale trh je velice roztříštěný; i v příštích letech by měl růst rychlým tempem.
Za služby v IT se u nás loni utratilo 19 miliard Kč

Na rozdíl od stagnujících tržeb z hardware roste v České republice stále velmi rychle utrácení za služby v informačních technologiích. Podle výzkumníků z IDC loni zákazníci utratili 768 mil. dolarů, v přepočtu cca 19 miliard korun – je to o 11,4 % více než předloni, a i v dalších pěti letech se má toto tempo růstu přinejmenším udržet. Za hlavní faktory dalšího růstu IDC považuje celkové „vyspívání“ podnikání v ČR, tj. růst odvětví, která jsou technologicky náročná, což bude podpořeno dalšími očekávanými investicemi ze zahraničí. Svou roli sehraje i přistoupení k Evropské unii. Už za dva roky mají celkové tržby ze služeb překročit jednu miliardu dolarů, tj. dle dnešních cen 25 miliard Kč.

Služby jsou nejen ve světě, ale i u nás nejrychleji rostoucím IT byznysem a současně podnikáním s největším ziskovým potenciálem v informačních technologiích. Nákladem je zde „pouze“ lidská práce, a nejlepší firmy v tomto oboru současně patří k nejprofitabilnějším.

Vedoucí společností v tomto směru je podle IDC v České republice Hewlett-Packard; ten získal první místo, ale až po sloučení dvou předchozích gigantů ve službách, Hewlett-Packardu a Compaqu (Compaq zase získal portfolio služeb od firmy Digital, kterou sám dříve pohltil). Má-li IDC pravdu, panuje u nás tedy určitá anomálie, neboť celosvětově je jednoznačným lídrem ve službách firma IBM. Hewlett-Packard však ani u nás nedosahuje velkého tržního podílu, s odhadovanými tržbami 65 mil. dolarů (1,6 mld. Kč) to činí jen asi 8 % celku. Český trh je tedy značně roztříštěný, s několika giganty, řadou firem střední velikosti a tisíci drobných společností, poskytujících služby v lokálním měřítku nebo ve velmi specializovaných oborech.

Kde se utrácí za služby nejvíce? Vedou samozřejmě finance; bankovní a jiné finanční instituce tradičně tyto nejkomplikovanější služby outsourcují – celá čtvrtina příjmů ze služeb z IT tak u nás spadá do finančních oborů. Naopak zatím nepatrný tržní podíl mají služby ASP (Application Service Providing), které jsou ve světě považovány za atraktivní a rychle růstový segment. Málo se u nás investuje i do vzdělání a školení – pocit, že vzdělávat se „není potřeba“, je bohužel tradiční domácí neduh.

Pro srovnání – celosvětový trh služeb v IT se odhaduje na cca 500 miliard dolarů; pokud tedy v přepočtu připadá na jednoho obyvatele planety ročně asi 2000 Kč utracených za služby v IT, v ČR je to 1900 Kč, jsme tedy téměř přesně v celosvětovém průměru. To ale není příliš lichotivé, neboť majorita populace žije v zemích, které jsou v životní úrovni mírně až hluboce „pod námi“. A pokud srovnáváme jednotlivé firmy, pak celosvětovým lídrem je IBM s 5 % tržního podílu, druhá je EDS s 2,9 %, následuje Fujitsu s 2 %, CSC s 1,6 % a Accenture s 1,5 %. Jak je vidět, český trh je skutečně velmi odlišný.

Diskuze (8) Další článek: Bush slibuje broadbandový přístup na internet pro všechny

Témata článku: Hardware, Tržní lídr, IT, Obor, , Accenture


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači