Google | Soukromí | Sledování

Za sledování uživatelů v anonymním okně prohlížeče hrozí Googlu pokuta 119 miliard korun

Google čelí dalšímu nepříjemnému nařčení – podle žaloby, podané toto úterý, porušil americké federální zákony týkající se odposlouchávání. Důvodem je údajné shromažďování informací o tom, co uživatelé dělají na internetu, bez jejich svolení, a především přestože použili režim soukromého prohlížení. O nové kauze informoval deník The New York Times.

Žaloba, podaná ke kalifornskému okresnímu soudu, viní Google z toho, že sledoval a shromažďoval historii prohlížení uživatelů, ačkoli tito podnikli kroky k zachování svého soukromí. Právníci jsou přesvědčeni, že Google také porušil zákon, který vyžaduje souhlas všech stran se čtením nebo zjišťováním obsahu soukromé komunikace.

Žaloba na Google

Stížnost se zaměřuje především na to, jak Google shromažďuje a sleduje aktivitu, když uživatelé procházejí web v režimu soukromého prohlížení. Google přitom používá sledovací nástroje, které poskytuje provozovatelům webových stránek a inzerentům, aby měli přehled o tom, jaké weby uživatel navštěvuje.

Google již v souvislosti se shromažďováním údajů čelil několika soudům. Tento se liší v tom, že se právníci pokoušejí použít federální zákon o odposlechu, jež poskytuje uživatelům právo podat žalobu, pokud je zachycena jejich soukromá komunikace.

Naroubování působí na první pohled poněkud kostrbatě: Google má zachycovat obsah komunikace mezi uživateli a weby shromažďováním historie prohlížení, adres konkrétních webových stránek a vyhledávacích dotazů.

Google obvinění odmítá

„Důrazně odmítáme tato tvrzení a budeme se proti nim rázně bránit,“ řekl mluvčí Googlu Jose Castaneda. „Anonymní režim v Chromu vám dává možnost procházet internet, aniž by byla vaše aktivita uložena do prohlížeče nebo zařízení. Jak jasně uvádíme při každém otevření nové anonymní karty, weby mohou během této relace shromažďovat informace o prohlížení.“

Obžaloba hodlá stavět na tom, že uživatelé měli „důvodné očekávání“, že jejich komunikace nebude v režimu soukromého prohlížení zachycena ani shromažďována. Postupy Googlu dle ní „úmyslně klamou spotřebitele“ tím, že je vybízejí k surfování po internetu v režimu soukromého prohlížení, pokud si chtějí zachovat své soukromí.

Žalobcům vadí také to, že Google nezmiňuje skutečnost, že jeho sledovací nástroje – například Google Analytics a Google Ad Manager – mohou sledovat uživatele a sbírat informace, jako jsou adresy, údaje o prohlížeči a zařízení. Podle agentury Reuters žaloba usiluje o náhradu škody ve výši 5 miliard amerických dolarů (cca 119 miliard korun), nebo nejméně 5 000 dolarů (cca 119 tisíc korun) za každého dotčeného uživatele.

Diskuze (10) Další článek: SpaceX vypustil dalších 60 satelitů Starlink. Kolem Země už jich krouží 480

Témata článku: Google, Prohlížeče, Internet, USA, Chrome, Soukromí, Sledování, Reuters, Žaloba, Google Ad Manager, The New York Times, Sledování uživatelů, Prohlížeč, SLE, Uživatelé, Prohlížení, Shromažďování, Okno prohlížeče, Režim, Google AnalyticsSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony