Za používání iBooku za mříže

Francouzští kupci notebooku iBook firmy Apple by mohli dostat pokutu nebo dokonce jít za mříže.
Francouzští kupci notebooku iBook firmy Apple by mohli dostat pokutu nebo dokonce jít za mříže. Důvodem k tomuto děsivému scénáři je bezdrátová technologie AirPort, kterou výrobce implementoval do notebooku. Ta totiž používá frekvenci od 2,4 GHz, která je ve Francii vyhražena pro armádní použití. Pokud bude nebohý uživatel přistižen, jak AirPort používá, může dostat pokutu od 29 000 euro (v přepočtu zhruba 1 milion Kč!) nebo být odsouzen na 6 měsíců odnětí svobody.

Živě komentuje: Brrrr, až mě zamrazilo, když jsem zjistil tuto informaci. Pravdou je, že rádiové spektrum si každý stát hlídá jako národní bohatství. Navíc armáda si svoje brání dvojnásob. Při narušení rádiového spektra na nepovoleném kmitočtu se trestá všude na světě. Neznalost zákona neomlouvá. Proč o tom mluvím? Protože český turista či obchodník musí dodržovat místní zákony v každé zemi, kde se pohybuje. Bohužel rozvržení použití rádiového spektra není jednotné pro celý svět, ale může být v každé zemi jiné. Francie nejenže používá zmíněné kmitočtové pásmo pro vlastní použití, navíc jej vyhradila pro strategické použití, tj. pro armádu. V jiných zemích (i u nás) existuje generální povolení na pásmo kolem 2,4 GHz. To znamená, že není třeba vysílací licence pro každý vysílač, ale výrobce (dovozce) obdrží povolení na model. Samozřejmě vysílací parametry jsou dány kmitočtem, vysílacím výkonem, způsobem vysílání, někde typem antény atd.

Která pásma mají v České republice generální povolení?
Frekvenci 27 MHz se všeobecně říká CB (i když tuto „nálepku“ používá více pásem), dále je to pásmo 450 MHz pro mobilní telefony NMT (v současnosti TiP), pásmo 900 MHz pro mobilní telefony GSM, pásmo 1800 MHz pro mobilní telefony GSM 1800, dále 2,4 až 2,5 GHz pro komunikační zařízení (bezdrátové síťové karty typicky) atd. Pro přesné údaje doporučuji národní kmitočtovou tabulku.

Která zařízení mají generální povolení u nás?
Začnu nejtypičtějším zařízením, kterým jsou mobilní telefony (NMT, GSM 900, GSM 1800, Inmarsat, Iridium) a dále bezdrátové telefony 900 MHz. Dalším zařízením jsou bezdrátové síťové karty, které jsou většinou v podobě PCMCIA karet pro notebooky.

Která bezdrátová zařízení nepotřebují povolení (snad) nikde na světě? Obecně to je infračervená komunikace, která nepoužívá koherentní světlo (laser). Tento způsob komunikace používají bezdrátová sluchátka, infračervené rozhraní IrDA 1.0 či 1.1 (notebooky, ale i mobily, jako Nokia 6110 atd.) a další.

Diskuze (3) Další článek: ADI G710: plochá skutečnost

Témata článku: Apple, Notebooky, Mříže, Sluchátka Apple, Vysílací licence, Mobilní zařízení, Bezdrátové telefony, Inmarsat, Národní bohatství, Sluchátka k notebooku, Airport, Rádiové spektrum, Kmitočet, Iridium, IBO, Síťové karty, MRI, Síťová komunikace, Síťová karta, Česká armáda, Sluchátka bezdrátová, Používání, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10