Historie | Webkamera | Bulvár a vtípky

Za pár dnů se odmlčí nejstarší veřejná webkamera na světě. Vysílá už 25 let

Na sklonku srpna se navždy odmlčí pravděpodobně nejstarší webkamera na světě – FogCam. Posledních 25 let snímala areál Sanfranciské státní univerzity, který poté odesílala na web. Její další udržování při životě je však stále složitější.

Když kameru FogCam studenti zapnuli poprvé, World Wide Web byl prakticky ještě v plenkách, ten český v podstatě neexistoval a s nimi i všechny současné internetové technologie a fenomén sociálních médií.

Klepněte pro větší obrázek
Sanfranciská webkamera FogCam snímá okolí už 25 let. Během let ale došlo k hromadě úprav, jak se měnily samotné technologie.

Přesto však FogCam není první svého druhu. První veřejně známou webovou kamerou byla Trojan Room coffee pot, kterou spustili výzkumníci z Cambridgeské univerzity Quentin Stafford-Fraser a Paul Jardetzky už v roce 1991.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První verze ve formě unixové aplikace xcoffee a poslední snímek, který zaznamenal ruku, jenž právě vypíná streamovací server (Foto #1: Quentin Stafford-FraserCC-BY-SA-3.0, foto #2: Daniel Gordon, Martyn Johnson and Quentin Stafford-FraserCC-BY-SA-3.0).

Co snímala? Už podle svého názvu skleněnou konvici s kávou, a tak měli akademici přehled, kolik jí ještě zbývá, než budou muset uvařit novou. Zpočátku se jednalo o unixovou aplikaci XCoffee, kterou si mohl spustit každý zájemce na univerzitě, ale jakmile se World Wide Web naučil zobrazovat obrázky, přepsali vše pro prohlížeč.

O vše se starala stará analogová kamera, která byla přes záznamovou kartu připojená k počítači, na kterém běžel server. Obraz byl na dnešní poměry šílený – nabízel rozlišení směšných 128×128 pixelů a byl pochopitelně černobílý.

Kamera v Cambridge sloužila až do roku 2001, kdy ji definitivně vypnuli, nikdo se už totiž nevyznal v původním zdrojovém kódu.

Diskuze (10) Další článek: Muskův plán B: Místo atomovek bychom k terraformaci Marsu mohli použít satelity se solárními reflektory

Témata článku: Historie, Web, Webkamera, Bulvár a vtípky, Kamera, World Wide Web, Cambridge, Pár dnů


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 46

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů