Za obsah se platit nebude, není důvod

Posledních několik týdnů probleskují porůznu zpravodajstvím informace, že internetové servery jsou poklesem reklamy nucené zpoplatňovat přístup. V doméně .cz to však neplatí.

Český internetový byznys těží ze své pozice mimo hlavní proud. Stojíme na okraji, a proto i vlny jsou tu nižší. První propad přišel s recesí Nasdaq, druhá se valí světem po 11. září 2001 – obě vlny nás úspěšně míjí, stejně jako nás minula dotcomová investiční horečka.

O čem je tu řeč? Amerika na podzim pocítila další pokles trhu, škrtají se tedy výdaje, které nenesou zisk. Mezi ně patří i online reklama – pokles zájmu o online reklamu ale poslední rok nesouvisí ani s krachy dotcomů, ani s válkou proti terorismu – jde o prostý pokles trhu, a jelikož trh internetový je oproti třeba prodeji počítačů zanedbatelný, škrtnutí každého milionu se na něm výrazně projeví – lhostejno zda v USA, Německu nebo v České republice.

Americká a britská média trpí poslední rok ohromnou ztrátou příjmů z reklamy a ani novými formáty inzerenty nenavnadila – proto už některá přešla na placený přístup a jiná jej zavedou ještě letos. Situace na českém trhu s online reklamou je ale naprosto odlišná.

Výdaje na reklamu v České republice škrtají jen nadnárodní firmy, které byly dříve propagaci na webu hodně nakloněny, ale jinak český reklamní trh (stejně jako celé hospodářství) roste a ceny nijak razantně neklesají. Některá média dokonce musela přidat reklamní plochy, jiná sice reklamní plochy zrevidovala, ale většinou jen na úkor výměnných systémů a špatně obsazovaných formátů. Příjmy z reklamy každý rok stoupají, počet online médií, mezi něž se peníze z reklamy dělí, ale zůstává téměř neměnný.

Vydavatelé, kteří se ještě loni na podzim báli, že trh s reklamou klesne, a byli proto nabuzeni k zpoplatňování, si už spočítali, že při zavedení poplatků za obsah ztratí tolik čtenářů, že ani nové příjmy z předplatného nevyváží ztrátu z úbytku reklamy.

Opět se internetem šíří drby, že ten či onen vydavatel hodlá zavést poplatky za přístup na web. Není k tomu ale žádný racionální důvod. Trh s online reklamou je jen zralejší, a proto si inzerenti lépe vybírají, kde se budou propagovat – o reklamu tedy přicházejí weby bez vyhraněné komunity a bez vlivu – to se ovšem o online médiích říci nedá.

Podle mého názoru se tedy letos zpoplatňování online zpravodajství a magazínů bát nemusíme. Můžeme ale čekat zpoplatnění služeb a databází (třeba i archivů zpravodajských webů). Zpoplatnění ale nebude znamenat zmrtvýchvstání mikroplateb, daleko spíš se dá očekávat, že online projekty, které jsou provázané s tiskem nebo jiným „hmotným zbožím“, zavedou kumulované předplatné po vzoru Inside nebo Economia Online a ostatní služby se pokusí hledat příjmy jinde – třeba se jako Seznamka spojí s mobilními operátory.

Diskuze (7) Další článek: Megazáplata pro IIS

Témata článku: Byznys, Plát, Český trh, Zavedení předplatného, První propad, Nen, Racionální důvod, Obsah, Vlna, Online, Poslední pokus, Důvod, OBS


Určitě si přečtěte

Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní