Sociální sítě | WhatsApp | HalloApp

Za novou sociální sítí HalloApp stojí bývalí zaměstnanci WhatsAppu. Neobsahuje reklamy a slibuje soukromí

  • Bývalí zaměstnanci WhatsAppu spustili sociální síť HalloApp
  • Neobsahuje reklamy, slibuje soukromí a skutečné vztahy
  • Vymezuje se proti Facebooku a čerpá inspiraci z WhatsAppu

Od tohoto pondělí si zájemci mohou stáhnout aplikaci a přihlásit se k nové sociální síti HalloApp. Stojí za ní dva bývalí zaměstnanci WhatsAppu, což se do značné míry promítlo i do jejich nového projektu. Podobně, jako u komunikační aplikace, je i zde registrace vázána na telefonní číslo.

Autoři na oficiálním blogu označují HalloApp jako „první síť pro skutečné vztahy“. Aplikace je určena pro skupinové nebo individuální chaty s blízkými přáteli a rodinou. Jediným způsobem, jak můžete najít další uživatele, je přes jejich telefonní číslo. Zprávy jsou šifrované a pozitivem je i skutečnost, že zde nejsou vůbec žádné reklamy.

Sociální síť HalloApp

Ke spočítání neúspěšných pokusů o vytvoření sociální sítě pro blízké přátele by nám asi nestačily všechny prsty, nicméně tento projekt je zajímavý svými zakladateli. Neeraj Arora byl do roku 2018 obchodním ředitelem společnosti WhatsApp a klíčovou postavou při vyjednávání spojení s Facebookem. Michael Donohue byl téměř devět let technickým ředitelem WhatsAppu a v roce 2019 opustil Facebook.

Oba zakladatelé v současnosti odmítají poskytovat rozhovory s odůvodněním, že se chtějí vyhnout pozornosti tisku v tak raném stádiu vývoje aplikace. Nedávno však poskytli interview pro podcast Christophera Lochheada „Follow Your Different“, v němž Arora řekl: „Myslím, že nejlepší způsob, jak růst, je vytvořit úžasný produkt, o kterém lidé rádi řeknou svým přátelům a rodině.“

Odkazy na stažení aplikace:

Bez zbytečných algoritmů

Sociální síť je dostupná pouze z mobilní aplikace, aktuálně není k dispozici webová verze. Uživatelské rozhraní sestává ze čtyř sekcí – domovského kanálu s příspěvky od přátel, skupinových chatů, individuálních chatů a nastavení. Design působí velmi minimalistickým dojmem a na rozdíl od Facebooku tu neexistují žádné algoritmy třídící a filtrující příspěvky.

HalloApp se chce stát jednoduchým, bezpečným a soukromým místem, kde se můžete spojit a sdílet to, co je pro vás důležité, s lidmi, na kterých vám záleží. V kanálu s příspěvky nemají být žádné značky, reklamy ani influenceři, kteří by uživatele zbytečně zahlcovali.

„Na rozdíl od starších sociálních sítí HalloApp věří, že soukromí je základním lidským právem. Ke spojení s přáteli a rodinou používáme vaše telefonní číslo. Kromě toho nikdy neshromažďujeme, neukládáme ani nepoužíváme žádné osobní údaje. To znamená, že vaše osobní údaje nikdy neprodáme. Protože je ani nemáme.“ deklaruje popisek v Obchodě Google Play.

Vyzyvatel Facebooku?

Srovnávání s Facebookem je evidentní i z příspěvku na blogu, ve kterém Arora popichuje: „Představte si, že vaši přátelé na internetu jsou vaši skuteční přátelé, Představte si, že váš feed není plný lidí a příspěvků, které vás nezajímají. Představte si, že procházíte smysluplné momenty a vidíte to, co jste chtěli vidět – ne to, co chtěl vidět algoritmus. Představte si, že s vámi nikdo nezachází jako s produktem.“

Ačkoli v textu příspěvku není explicitně jmenován Facebook, není žádným tajemstvím, že dva spoluzakladatelé WhatsAppu, Jan Koum a Brian Acton, opustili Facebook kvůli neshodám ohledně plánů na zpeněžení WhatsAppu pomocí reklam.

Acton, který nyní financuje aplikaci pro zasílání šifrovaných zpráv Signal, se proslavil tweetem „#deletefacebook“ v době vrcholícího skandálu Cambridge Analytica. Aplikace WhatsApp sice ještě neobsahuje reklamy, ale Facebook se v poslední době snaží o to, aby v ní firmy prodávaly zboží a komunikovaly se zákazníky.

Diskuze (12) Další článek: Krátký film paroduje vesmírný závod miliardářů. Z jejich raket udělal obří penisy

Témata článku: Apple, Internet, Facebook, Android, Sociální sítě, WhatsApp, Reklama, Šifrování, Soukromí, Signal, HalloApp, Brian Acton, Přítel, Google Play, Bývalý zaměstnanec, Cambridge Analytica, Vztah, Aplikace, Příspěvek, Jan KoumJak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

** Chcete na počítači spouštět aplikace a hry pro Android? ** Nemusíte čekat na Windows 11 – nainstalujte si emulátor! ** Vybrali jsme šest aplikací, jež můžete vyzkoušet

Karel Kilián
Mobilní aplikaceAndroidWindows
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika