AliExpress | SSD | Podvod

Za málo peněz ještě méně muziky. Falešný SSD Samsung 980 EVO z AliExpressu překvapil pomalostí

Koupit SSD s kapacitou 4 TB za 40 eur (tj. v přepočtu cca 950 Kč) zní jako krádež. Ovšem ve skutečnosti to není krádež na prodejci či výrobci, ale na zákazníkovi. Magazín TechSpot informuje o falešných úložištích, které nabízel „renomovaný prodejce“ na čínském prodejním portále AliExpress.

Youtuber Roman „der8auer“ Hartung, který se proslavil zejména svými videy v oblasti extrémního přetaktování, zveřejnil video, ve kterém zkoumal několik SSD, včetně údajného Samsungu 980 EVO 4 TB, který pořídil na AliExpressu.

Samsung 980 EVO! Ehm, cože?

Uvedený disk zaujal hned několika skutečnostmi. Tou první je prostý fakt, že v nabídce SSD od Samsungu nenajdeme žádný model označený jako 980 EVO. Jednoduše proto, že disk s takovým označením prostě neexistuje. K dispozici jsou jen modely 980, 980 PRO a 980 PRO s integrovaným chladičem.

Dalším faktorem, který rozhodně poutal pozornost zákazníků, je cena. SSD s kapacitou 4 TB pořídíte na českém trhu za cenu začínající okolo pěti tisíc korun. Samsung 980 EVO s touto kapacitou nabízel prodejce za 40 eur, tedy necelou tisícovku. No, nekupte to za ty peníze!

Krabička falešného Samsungu 980 EVO Krabička falešného Samsungu 980 EVO

Roman Hartung si disk objednal a už po rozbalení balíčku ho překvapila krabička, která zdaleka nevypadala tak profesionálně, jako v případě originálu. Na přední straně chybí logo Samsung (proč asi?), nicméně na zadní straně je slogan používaný pro starší model 870 EVO.

Ups, ono to není M.2 NVMe?!

Obal dále naznačuje, že jde o SSD M.2 NVMe, ale deklarované rychlosti 5 600 MB/s při čtení a 5 300 MB/s při zápisu odpovídají disku M.2 SATA. Po vyjmutí jednotky z krabičky se následně ukáže, že se jedná o úložiště typu M.2 SATA.

Následovalo několik dalších varovných znamení. Například na samotném zařízení není žádná zmínka o jihokorejské společnosti Samsung. Identifikační značky byly z řadiče vyleptány laserem a na dvou čipech flash NAND nejsou uvedeny vůbec žádné informace.

Testování disku, které bylo nutné provést pomocí adaptéru, protože základní deska Hartungova počítače nepodporuje SSD M.2 SATA, ukázalo, že disk má skutečně deklarovanou kapacitu 4 TB. Alespoň v tomto se tedy dala hledat určitá naděje, že zákazník dostal to, co si objednal.

Výsledky testů nemile překvapily

Jenže při použití nástroje H2testw k ověření kapacity se ukázalo, že rychlost sekvenčního čtení drasticky klesne pod 37 MB/s, jakmile se úložiště zaplní 100 GB dat. To znamenalo, že ověření celého disku by trvalo přibližně 24 hodin. Rychlost sekvenčního zápisu byla v průběhu testu šokujících 0,84 MB/s.

Test v benchmarku CrystalDiskMark Test v benchmarku CrystalDiskMark

„Je to něco jako extrémně pomalý a drahý USB disk.“ okomentoval Hartung naměřené výsledky. Pro srovnání: originální Samsung SSD 980 PRO dosahuje v benchmarku CrystalDiskMark přenosových rychlostí 6290 MB/s při sekvenčním čtení a 4942 MB/s během sekvenčního zapisování. Ve videu se objevil také falešný disk Samsung 980 PRO 4TB (Samsung přitom zatím nevydal 4TB verzi), který měl podobné problémy.

Při testování dalších „no name“ externích disků se ukázalo, že v jejich útrobách není nic jiného než paměťová karta formátu microSD. Podobný trik použil loni u SSD Samsung prodejce nabízející své produkty v americkém online obchodě Walmart.

Diskuze (41) Další článek: Hlasový asistent Googlu k vašim službám. Návod, jak mluvit s Asistentem Google

Témata článku: , , , , ,