Za dva roky 60 mil. domácností s digitální televizí v Evropě?

Je prý údajně nejvyšší čas udělat velký skok. Zvýšený tlak televizních stanic, výrobců TV i vlád prý dokonce povede k tomu, že Evropa předstihne Ameriku.

Digitální televize byla dlouho technologií, o které se pouze mluví a nic se neděje – až v několika posledních letech zaznamenala velice rychlý vzestup v některých zemích (USA – 43 mil. domácností, v Evropě je nejsilnější Británie s nejvyšší penetrací DTV na světě vůbec), zatímco se jiné země oddávají v tomto směru slastnému spánku. Mezi ty druhé patří, bohužel, i naše zemička – a ti, kteří oblast sledují pečlivě, si jistě pamatují na účinné působení stanice Nova (tehdy) Vladimíra Železného, pro niž by digitalizace, znamenající samozřejmě vstup až desítek drobných či větších konkurentů, byla tím nejnevítanějším krokem. Může nám být drobnou útěchou, že jsme v tom takto nedopadli sami – i další nám podobné země, vyznačují se slabými vládami a silnými televizními stanicemi, kde by politici za účinkování v Kotlích, Sedmičkách atd. dali cokoli, povolení k odstartování digitálního vysílání pod různými záminkami odkládaly.

Nyní se ale láme chleba – jakkoli blokovat digitální TV je, zejména po vstupu do Evropské unie, už nemožné, a tak po pádu posledních legislativních a regulačních překážek už v cestě nic nestojí. Technické řešení na straně vysílání a přenosu je dávno vyřešeno a není nákladné, výrobci televizorů stále rychleji snižují ceny koncových zařízení a rychlý rozvoj digitální televize si žádá i většina inzerentů, kteří už nebudou mít na výběr mezi „Novou a Novou“, ale časem až desítky kanálů se specifickými cílovými skupinami. Je už dnes navíc jasné, že poté, co se otevře paralelní segment digitální televize (tj. budou vedle sebe fungovat digitální i analogová vysílání), bude se situace poměrně rychle blížit k povinnému stoprocentnímu přechodu na digitál a ke zrušení analogové sítě, neboť údržba dvojího vysílání je nákladná. Ono rychlé „blížení se“ si nesmíme představit v měsících ani letech – např. Británie uvažuje o roku 2012, takže u nás to bude ještě o pár let později –, přesto se ale jedná o přelomovou změnu, teprve druhou v celé historii televizního vysílání (po zavedení barvy). Studie Datamonitoru proto předpovídá, že digitální televize vezme Evropu útokem – na konci roku 2008 už má mít na starém kontinentě DTV skoro 60 % domácností.

Výhody digitální televize oproti analogové jsou evidentní, není přeháněním říci, že DTV je ve všem lepší než analogová. Nabízí lepší zvuk a lepší kvalitu obrazu, nabízí více kanálů a poskytuje interaktivní služby na úrovni blížící se internetu. Pro spotřebitele je zde samozřejmě jednorázový výdaj za nový televizor a koncové zařízení; televizory se pohybují mírně nad cenami běžných zařízení (cca 20 000 Kč, ovšem kvalita obrazu je vysoká), koncové zařízení 3000-4000 Kč. Připomínáme, že v České republice byly nedávno uděleny tři licence na provozování digitálního vysílání ve standardu DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial, tj. s využitím stávajících antén): Českému Telecomu, Českým Radiokomunikacím a Czech Digital Group. To zatím není příliš povzbuzující: licencí mohlo být více a mezi účastníky mohly být i silné zahraniční subjekty, schopné do DTV u nás pořádně investovat. Snad však tato situace není navždy.

Stojí za to komentovat „příkladný“ postup Velké Británie. V této zemi nečekali politici, až je k povolení DTV dožene už neúnosná situace (tj. tlaky ze všech stran), ale naopak ji začali proaktivně prosazovat ještě dříve, než tyto tlaky vznikly, tedy z počátku i téměř proti vůli ostatních subjektů. Je to ovšem dáno i pozicí největší a nejsilnější veřejnoprávní stanice na světě, BBC: anglická vláda a zákonodárné sbory si jasně uvědomily, že digitální televize je jednoznačným přínosem ve službě veřejnosti, neboť umožňuje kvalitnější informování (více kanálů, snadný vstup nezávislých vysílacích společností, znemožnění „monopolu“ nad informacemi či dominance jednoho hráče, snadné lokální vysílání, vysílání pro menšiny, interaktivita atd.). Velká škoda, že ostatní země nenásledovaly rychle britský příklad, který je dnes dáván za vzor: i u nás už mohla vysílací scéna vypadat zcela jinak.

Diskuze (31) Další článek: Nová verze oblíbeného SSH klienta PuTTY opravuje bezpečnostní chybu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,