Za čtyři roky: šedesát miliard e-mailů denně

Je z toho víc obav než radosti. A kolik z toho bude spamu?
Výzkumníci z IDC předpovídají, že v roce 2006 proteče e-mailovými schránkami šedesát miliard zpráv denně; vynásobte to počtem dní v roce a číslo vypadá takto hezky: 21 900 000 000 000. Je krásně poučné se vrátit o pár let dozadu, protože v té době byla zveřejněna jiná studie (jiných autorů), která tvrdila, že v roce 2000 proteče e-mailovými schránkami také šedesát miliard zpráv – jenomže za rok. Pět let staré komentáře, které lze stále na webu vyštrachat, hovoří o tomto čísle jako o „vzrušujícím“; dnes ovšem z očekávané záplavy mailů může být vzrušena jen osoba značně perverzního ražení. Není to poprvé, kdy se z předmětu budovatelského nadšení stal civilizační bolehlav; kdysi jsme chtěli poroučet větru, dešti a dnes se děsíme duchů globálních změn klimatu, které jsme svou činností možná vyvolali.

Šedesát miliard mailů denně je jenom dvojnásobek dnešního počtu; to nevypadá tak zle, když uvážíme, že o větší část by se třeba mohla postarat miliarda zuřivě mailujících Číňanů. Mění se ale struktura mailování: dnes jsou ještě dvě třetiny emailových zpráv zprávami osobními, typu „one-to-one“, za čtyři roky to má být už jen polovina, druhou polovinu budou tvořit maily automatizované a hromadné. Což nutně nemusí být spamy, ale taky být mohou.

Domnívám se ovšem, že hlavní problém ukrutného mailování v budoucnu neleží ve spamování, ale v negativním dopadu na trávení času lidí, v práci nebo doma. Analogicky: často se za hlavní problém vyvolaný automobilismem považuje velké množství vážných i smrtelných dopravních nehod; horší dopad na civilizaci ale je v méně viditelných škodách – znečištění ovzduší, trávení nekonečných hodin nehybně v autě a z toho plynoucího poškozování zdraví a obecně deformovaného užívání života, tráveného tím, že sedíte v plechové krabici a otáčíte kulatým čímsi doleva a doprava, desítky hodin měsíčně. Lidé si na zvrácenosti moderního života zvykli a dokonce se naučili radovat z toho, že si brzy koupí nový model auta, ve kterém se pohodlněji sedí.

E-mailování (a SMSkování či MMSkování) je bohužel něco podobného: lidé tráví stále více času „mailováním pro mailování“, přijímáním nejrůznějších potvrzení a upozornění, tříděním mailů, protože je jich už moc, mazáním spamů. U kancelářské práce se mailování vydává za práci: „Co děláš?“ „Vyřizuji maily.“ „Aha, to je dobře, tak pracuj“. Nebo: „Nemůžu jít ještě domů, musím vyřídit maily“. Stále více studií potvrzuje, že počty mailů, jakmile dosáhnou určité hranice, pak už jen snižují produktivitu práce; těžko se to ale zjišťuje a ještě hůře se tomu jakkoli zabraňuje – dny bez mailování? Stanovený limit odeslaných mailů, při překročení prémie dolů? Hlouposti. Mail je dnes až děsivě obligátní a všepronikající komunikační prostředek, sebrat mailovadlo zaměstnanci je horší než mu sebrat stůl a židli. (Odposlechnutá historka z jednoho velkého českého podniku. Generální ředitel rozeslal na svých cca 2000 zaměstnanců hromadný mail na „All“ s Příkazem ředitele: „Přikazuje se v e-mailové komunikaci, aby zaměstnanci neposílali maily, kterými jen potvrzují přijetí zprávy. Obzvláště zakazuji používání výrazu ´OK´. Jsme přece český podnik“. Načež mu do půl hodiny přišlo dvě stě zpráv: „OK“. Možná je to jen urban myth, ale pěkný).

Ne že by e-mailování nešetřilo práci a do značné míry nezvyšovalo její ekonomičnost a výkonnost pracovníka, je to ale obvykle pomůcka při vlastní práci, která se zaměňuje s prací samotnou. Jestli se tedy během několika let má objem mailů zdvojnásobit, lze se této skutečnosti, na rozdíl od řady jiných růstových čísel, obávat a ne se z něj radovat – e-mail je civilizační výdobytek, který se snadno může stát civilizačním neduhem.

Diskuze (9) Další článek: Finální DirectX 9 se očekávají zítra

Témata článku: Kancelářské stoly, Aha, Vážný problém, Velký dopad, Urban, Zdravý pár, Osobní doprava, Zdravý člověk, Mail, Den

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší