Software | macOS | ARM

Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro macOS, ale jde to i na Windows a Linuxu

  • Chybí vám rychlé nativní aplikace na Macu s čipy M1 a M2? Pro webové aplikace existuje řešení
  • Nativefier je open source a zdarma
  • Aplikace jsou rychlejší než mnohdy zastaralé oficiální verze
Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro macOS, ale jde to i na Windows a Linuxu

Dostat na Mac některé aplikace je problém. Pokud není na App Storu, musíte stahovat z webu vývojáře, ale tam často chybí update pro nativní běh na čipech Apple M1 a novějších. Pak se aplikace spouští přes translační vrstvu Rosetta 2, což znamená zpomalení, větší spotřebu paměti a energie.

Záchranou je, pokud aplikace má webovou verzi. V tu chvíli sice můžete aplikaci provozovat přímo v prohlížeči, nemusí to být ale z řady důvodů praktické a efektivní.

Řešením je nástroj, který z webové aplikace vytvoří klasickou desktopovou aplikaci, běžící rychle a nativně i na čipech M1, M2 a novějších. Podobné nástroje na trhu existují dlouho, většina z nich je ale placená a zastaralá. Nativefier je ale open source, neustále aktualizovaný a aplikace s ním vytvoříte během minut.

Nativefier pro desktopové aplikace

Nástroj Nativefier funguje v příkazovém řádku v terminálu macOS. Základ tvoří framework Electron a integrovaným prohlížečem Chromium v nejnovější verzi 102 (open source verze, tedy bez balastu a sledování od Googlu).

Vytvořená aplikace tak sice vypadá a funguje jako desktopová aplikace, interně jde ale o šikovně schovanou webovou verzi. Díky tomu máte vždy aktualizovanou aplikaci v nejnovější verzi, protože se vždy načítá čerstvě z webu vývojáře.

Klepněte pro větší obrázek
Otevřete Monitor aktivity a v části CPU-Druh se ujistěte, že je u všech aplikací "Apple", což značí nativní chod na M1/M2. Při kliknutí na tuto sekci si můžete seřadit aplikace, které využívají translační vrstvu Rosetta 2, protože je u nich napsáno "Intel". Takových se co nejdříve zbavte například přes Nativefier. Pozor, i čistý macOS má některé úlohy na bázi x86, nejčastěji na ni narazíte u spuštěné Hudby (název "VisualizerService-x86"). Jde o starou komponentu pro zpětnou kompatibilitu, která ale bere jen minimální zdroje.

Typickou ukázkou v mém případě byl Discord, který dlouho neměl podporu M1 a také Trello, které dostalo univerzální binárku teprve před měsícem. I když existují oficiální verze, nativní aplikace z webu mají stále obrovskou výhodu, protože do nich nelze skrýt spoustu balastu, sledovacích a dalších nepěkných věcí, které vývojáři tak rádi cpou do klasických aplikací.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Google, Windows, Apple, Linux, Internet, Intel, macOS, Čipy, Operační systémy, Open source, ARM, App Store, Trello, Suda, Discord, Rosetta, Čip, Webová verze, Hudba, Webová aplikace, Aplikace, NPM, Mac, CSS, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak se vyznat v modelovém značení Samsungů? Podle čísla poznáte i rámcovou výbavu telefonu

Jak se vyznat v modelovém značení Samsungů? Podle čísla poznáte i rámcovou výbavu telefonu

** Podle modelového označení Samsungů můžete zjistit leccos ** Třeba i rámcovou výbavu telefonu ** Ze sériového čísla zase vyčtete, kde a kdy byl telefon vyroben

Martin Chroust
GalaxyZnačení
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware