Historie | Počítače | Programování | Apollo

Z tohoto vám exploduje hlava: Projděte si kódy palubního počítače Apollo 11

O tom, jak vypadal a k čemu sloužil palubní počítač AGC na misích Apollo, jste si mohli přečíst v přehledovém článku, ve kterém najdete i odkaz na jeho webový simulátor.

Co kdybyste si jej ale chtěli sami postavit? I to je dnes možné – všechny podklady najdete na webu ibiblio.org/apollo s většinou původní dokumentace a také s postupem pro vývoj samotného počítače.

Počítač AGC pocházel z 60. let minulého století, fungoval tedy poněkud odlišně než současné vysoce integrované křemíkové mašiny a to platilo i o jeho součástech. Neměl moderní paměti a stejně tak pokročilý procesor v jeho dnešní podobě. Byla to jen hromada základních logických hradel.

Klepněte pro větší obrázek
Obvody logických hradel pro návrh počítače AGC

Díky tomu se vše podařilo přepsat do jazyka Verilog z rodiny HDL – tedy jazyka pro návrh logických (hardwarových) obvodů. AGC pak můžete simulovat na běžném počítači, anebo třeba na čipech FPGA, nebo si jej sestavit ze současných diskrétních součástek.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka verilogového kódu, který nepopisuje softwarový program, ale logický obvod – v tomto případě čtyřkanálové hradlo NOR U74HC02.

Palubní programy v assembleru

Samotný firmware počítače AGC, který byl uložený na speciální paměti core rope memory, si pak můžete stáhnout třeba z GitHubu ve formě jazyka symbolických adres – tedy jako sled strojových instrukcí, které již provádějí nízkoúrovňové logické operace s jednotlivými logickými členy (hradly) počítače AGC.

Opět, nejedná se o instrukce pro současné procesory architektury x86, ARM apod., ale výhradně pro počítač AGC a jeho proprietární výpočetní jednotku navrženou a sestavenou v laboratořích MIT.

Klepněte pro větší obrázek
Jazyk symbolických adres (assembler) a sled procesorových instrukcí jedné části programu pro palubní počítač AGC instalovaný ve velitelském modulu.

Programy v core rope memory

Pokud bychom se teleportovali do 60. let minulého století a tento kód byste chtěli konečně nahrát do paměti palubního počítače, museli byste jej ještě přeložit na sled logických nul a jedniček a ty pak ručně vetkat jako jedno z vinutí maličkých feritových jader – transformátorů, které se chovaly jako jednotlivé bity paměti. Programy tehdy v laboratořích MIT podle zadání vetkaly vyškolené švadleny.

Klepněte pro větší obrázek
Core rope memory – kombinace červeného feritového jádra (transformátor) a vodiče reprezentoval jeden bit.

Více o tom, jak v principu funguje core rope memory, se dočtete ve 3. kapitole našeho přehledového článku o počítačích na misích Apollo. 

Diskuze (5) Další článek: FaceApp je znovuzrozený hit. Ale pozor, ztrácíte kontrolu nad tím, co bude s fotkou vaší tváře

Témata článku: Historie, Počítače, USA, Programování, Kód, ARM, Apollo, Obvod, AGC, Počítač, Paměť, Instrukce, Palubní počítač, Verilog, MIT


Určitě si přečtěte

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 28

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch