Z pražské přednášky Richarda Stallmana o softwarových patentech

V úterý navštívil Prahu Richard Stallman, legendární tvůrce operačního systému GNU(/Linux) a popularizátor myšlenky svobodného software, v rámci svého cyklu přednášek namířených proti plánovanému přijetí softwarových patentů v zemích Evropské unie. Vzhledem k poslednímu nečekanému vývoji v této věci se k němu připojil i Hermut Pilch, předseda Nadace pro volnou informační infrastrukturu. Sledujte nejnovější dramatický obrat ve sporu o patenty.

Kapitoly článku:


Aktuální situace kolem patentů

Mnozí ze čtenářů si jistě pamatují, jak před rokem dvěma existovalo v Evropě velké hnutí proti softwarovým patentům. Evropský parlament tehdy diskutoval o novém návrhu direktivy o patentovém systému, která sice měla v hlavičce vznešené ideály jako: "harmonizaci patentových systémů jednotlivých zemí" a "upřesnění nejasných formulací ve stávajících zákonech", nicméně její poslání bylo naprosto zřejmé: dovolit patentování algoritmů, matematických postupů a obchodních metod po celé Evropské Unii.

Díky velkému odporu veřejnosti byla vyhlášena roční perioda veřejných konzultací, kdy se měl každý možnost k návrhu zákona vyjádřit. Své dopisy zaslali uživatelé, ekonomové, vlastníci malých a středních firem i giganti typu Microsoft či IBM. Ačkoliv zdrcující většina (cca 94 %) byla proti, Evropská komise výslednou zprávu o této konzultaci veskrze sprostě zfalšovala, jak jsem o tom psal zde.

Přesto se nakonec většina členů Evropského parlamentu rozhodla návrh v původní podobě nepodpořit a tak k němu byly přidány různé dodatky, jeden z nichž explicitně vylučuje programy, matematické a obchodní postupy z kategorie (patentovatelných) vynálezů. V této pozměněné podobě byl zákon velkou většinou členů Evropského parlamentu přijat.

Skupiny snažící se tento druh patentů protlačit se ale nevzdaly. Zdá se, že pokud to nejde čistě, zvolili si cestu špinavou. V EU totiž existuje i způsob, jak přijmout zákon a úplně při tom (alespoň v prvním čtení) obejít Evropský parlament. Ano, zdá se to neskutečné, ale je tomu tak. Uvnitř EU existuje skupina COREPER, která připravuje návrhy zákonů pro Radu ministrů. Podrobněji o tom psal Tomáš Holčík zde. COREPER se chystá předložit zákon k projednávání do Rady ministrů v původní, nezměněné podobě, kterou většina členů Parlamentu odmítla. Někteří z nich teď o sobě dávají hlasitě vědět a ptají se, jak je toto možné.

"Přístup Komise a Rady k této direktivě je šokující. Plně využívají všech možností jak obcházet demokracii, kterou vytváří současné Community Law. Nejdříve ignorovali 94 % všech účastníků jejich vlastní konzultace bez toho, aby poskytli nějaké vysvětlení, kromě toho, že těch 6 % představuje "ekonomickou většinu". Teď úplně ignorují hlasování Evropského parlamentu a mimochodem také Economic and Social koncil a Council of Regions. Dělají to proto, protože takto většinou uspějí," zlobí se například člen parlamentu z Dánska.

Minulý týden se ale situace ještě dále výrazně přiostřila. Při středečním hlasování COREPERu dostal tento návrh zákona takovou podporu, že se zařadil do kategorie dokumentů, které se budou předkládat ministrům pouze k formálnímu schválení. Ano, zákon se nebude projednávat ani o něm nebude žádná diskuze, bude pouze předložit ke schválení. Proti hlasovali zástupci Německa, Belgie, Dánska a Slovenska. Češi byli pro.

Pokud alespoň jeden ze států svůj postoj nezmění, zákon bude přijat do druhého čtení již příští pondělí a to bez jakékoliv diskuze. Ve druhém čtení je již jeho změna nebo odmítnutí podstatně těžší. Odpůrci patentů apelují, že je do konce tohoto týdne nutno přemluvit zástupce jednotlivých zemí, aby před přijetím zákona alespoň trvali na řádném projednání.

V tomto světle se mi zdá následující text velmi důležitý.

Určitě si přečtěte

Články odjinud