Mapy | Tipy | 4K

Z praxe: Webové mapy na 4K monitoru mohou potrápit internetovou přípojku

Ceny 4K monitorů okolo třiceti palců klesají, a tak leckdo podlehne lákadlu vidět na Windows konečně atraktivní typografii. Tedy písma bez jakéhokoliv náznaku ošklivého zubu, při této hustotě zobrazovacích bodů už totiž jednotlivé fyzické pixely uvidíte jen tehdy, pokud budete na monitor civět z bezprostřední blízkosti několika centimetrů, anebo s lupou.

Stručně řečeno, poprvé se vám na vašem počítači zalíbí i ten ošklivý Tímes New Roman, se kterým vyrostla celá jedna devadesátková generace. Oblouky fontů budou opravdu kulaté, linky opravdu rovné a text perfektně jemný.

Na 4K mohou některé speciální weby zpomalit

Pomineme-li jiná úskalí displejů s velmi vysokým rozlišením (absenci HDMI 2.0, DP/USB-C na počítači, nebo příliš slabou grafiku), to jedno nečekané objevíte až za běžného provozu. Pokud na počítači často navštěvujete webové mapy – ať už ty od Seznamu, nebo Googlu, možná se čas od času setkáte s pocitem, že je to nějaké pomalé.

Pomalé, přestože vám domů vede kabelový symetrický stomegabit, nebo ještě něco lepšího s nízkou latencí. Co se stalo?

Inu, zejména u map a prohlížečů roztáhnutých na celou plochu obrazovky si uvědomíte onu drobnost, že se na větší plochu vejde více rastrových mapových dlaždic a webový prohlížeč zároveň musí provést mnohem více dotazů na mapový server.

Klepněte pro větší obrázek
Levný 28" 4K monitor pod 10 tisíc korun a Mapy Google

Zobrazení mapy na 4K monitoru bez softwarového zvětšení v nastavení systému totiž u podobných webových služeb opravdu mnohdy znamená, že musíte náhle načíst 4× více dat než na starém FHD displeji. O menších rozlišeních ani nemluvě.

Větší plocha, více dat

Vyzkoušel jsem si to na svém vlastním 28“ 4K displeji v prohlížeči s aktivními vývojářskými nástroji a s emulací různých typů obrazovek, díky čemuž jsem mohl srovnat FHD a UHD, tedy 1 920 × 1 080 pixelů a 3 840 × 2 160 pixelů.

V těchto dvou konfiguracích jsem načetl nejprve v maximalizovaném okně Mapy.cz a posléze Mapy Google a v nich letecké snímky, aby bylo zaručeno, že se budou načítat rastrové dlaždice a nikoliv vektory, jak to dělá Google.

Specialitou map od Googlu je pak ještě (zpravidla výchozí) letecký 3D model, kdy se stahuje vedle rastrových dlaždic hromada dalších dat pro trojrozměrný model.

Jak to po několika opakováních a zprůměrování výsledků dopadlo?

Mapy.cz při stahování na emulovaném FHD monitoru spotřebovaly okolo 5 MB dat (*). Na UHD monitoru číslo poskočilo na 9 MB. V případě Map od Googlu to pak byl skok ze 7 MB na 12 MB a v případě 3D glóbu dokonce až na 17 MB! A to jsem prosím jen načetl mapu bez další interakce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mapy.cz v emulovaném FHD výřezu a Mapy Google na 4K monitoru bez softwarové lupy, čímž se pochopitelně stahuje mnohem více dat

Jejím posouvání, aktivací Street View a tak dále se v takovém případě člověk za pár minut dostane na ohromná čísla, která bez problému překonají i efektivně komprimovaný Netflix ve 4K.

Troufám si ale tvrdit, že většina majitelů 4K monitorů s úhlopříčkou okolo 30 palců používá softwarovou lupu na 150 %, jinak by to titěrné písmo vůbec nepřečetli. I v tomto případě samozřejmě dojde ke skoku, ale zátěž už není prakticky dvojnásobná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
150% a 100% softwarová lupa ve Windows 10 na 4K rozlišení

Až vám tedy bude na vašem novém 4K monitoru připadat surfování občas nějaké pomalejší a procesor/GPU počítače zadýchanější, důvodem může být i to, že se prostě stahuje mnohem více dat a prohlížeč musí provádět mnohem více HTTP dotazů na pozadí.


(* Exaktní hodnoty MB berte s rezervou, při opakování se totiž různě lišily. Podstatný je relativní rozdíl mezi staženými daty na FHD a UHD monitoru, který byl pokaždé zhruba stejný.)

Diskuze (8) Další článek: Německá studie prokázala, že infikovaní koronavirem mohou být nakažliví před prvními příznaky

Témata článku: Google, Windows, Web, Prohlížeče, Netflix, Mapy, Monitory, Tipy, 4K, Street View, Lupa, Seznam, Google mapy, Data, Prohlížeč, Monitor, Přípojka, Tímes New Roman, Internetová přípojka


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači