4K | Mapy | Tipy

Z praxe: Webové mapy na 4K monitoru mohou potrápit internetovou přípojku

Ceny 4K monitorů okolo třiceti palců klesají, a tak leckdo podlehne lákadlu vidět na Windows konečně atraktivní typografii. Tedy písma bez jakéhokoliv náznaku ošklivého zubu, při této hustotě zobrazovacích bodů už totiž jednotlivé fyzické pixely uvidíte jen tehdy, pokud budete na monitor civět z bezprostřední blízkosti několika centimetrů, anebo s lupou.

Stručně řečeno, poprvé se vám na vašem počítači zalíbí i ten ošklivý Tímes New Roman, se kterým vyrostla celá jedna devadesátková generace. Oblouky fontů budou opravdu kulaté, linky opravdu rovné a text perfektně jemný.

Na 4K mohou některé speciální weby zpomalit

Pomineme-li jiná úskalí displejů s velmi vysokým rozlišením (absenci HDMI 2.0, DP/USB-C na počítači, nebo příliš slabou grafiku), to jedno nečekané objevíte až za běžného provozu. Pokud na počítači často navštěvujete webové mapy – ať už ty od Seznamu, nebo Googlu, možná se čas od času setkáte s pocitem, že je to nějaké pomalé.

Pomalé, přestože vám domů vede kabelový symetrický stomegabit, nebo ještě něco lepšího s nízkou latencí. Co se stalo?

Inu, zejména u map a prohlížečů roztáhnutých na celou plochu obrazovky si uvědomíte onu drobnost, že se na větší plochu vejde více rastrových mapových dlaždic a webový prohlížeč zároveň musí provést mnohem více dotazů na mapový server.

Klepněte pro větší obrázek
Levný 28" 4K monitor pod 10 tisíc korun a Mapy Google

Zobrazení mapy na 4K monitoru bez softwarového zvětšení v nastavení systému totiž u podobných webových služeb opravdu mnohdy znamená, že musíte náhle načíst 4× více dat než na starém FHD displeji. O menších rozlišeních ani nemluvě.

Větší plocha, více dat

Vyzkoušel jsem si to na svém vlastním 28“ 4K displeji v prohlížeči s aktivními vývojářskými nástroji a s emulací různých typů obrazovek, díky čemuž jsem mohl srovnat FHD a UHD, tedy 1 920 × 1 080 pixelů a 3 840 × 2 160 pixelů.

V těchto dvou konfiguracích jsem načetl nejprve v maximalizovaném okně Mapy.cz a posléze Mapy Google a v nich letecké snímky, aby bylo zaručeno, že se budou načítat rastrové dlaždice a nikoliv vektory, jak to dělá Google.

Specialitou map od Googlu je pak ještě (zpravidla výchozí) letecký 3D model, kdy se stahuje vedle rastrových dlaždic hromada dalších dat pro trojrozměrný model.

Jak to po několika opakováních a zprůměrování výsledků dopadlo?

Mapy.cz při stahování na emulovaném FHD monitoru spotřebovaly okolo 5 MB dat (*). Na UHD monitoru číslo poskočilo na 9 MB. V případě Map od Googlu to pak byl skok ze 7 MB na 12 MB a v případě 3D glóbu dokonce až na 17 MB! A to jsem prosím jen načetl mapu bez další interakce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mapy.cz v emulovaném FHD výřezu a Mapy Google na 4K monitoru bez softwarové lupy, čímž se pochopitelně stahuje mnohem více dat

Jejím posouvání, aktivací Street View a tak dále se v takovém případě člověk za pár minut dostane na ohromná čísla, která bez problému překonají i efektivně komprimovaný Netflix ve 4K.

Troufám si ale tvrdit, že většina majitelů 4K monitorů s úhlopříčkou okolo 30 palců používá softwarovou lupu na 150 %, jinak by to titěrné písmo vůbec nepřečetli. I v tomto případě samozřejmě dojde ke skoku, ale zátěž už není prakticky dvojnásobná.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
150% a 100% softwarová lupa ve Windows 10 na 4K rozlišení

Až vám tedy bude na vašem novém 4K monitoru připadat surfování občas nějaké pomalejší a procesor/GPU počítače zadýchanější, důvodem může být i to, že se prostě stahuje mnohem více dat a prohlížeč musí provádět mnohem více HTTP dotazů na pozadí.


(* Exaktní hodnoty MB berte s rezervou, při opakování se totiž různě lišily. Podstatný je relativní rozdíl mezi staženými daty na FHD a UHD monitoru, který byl pokaždé zhruba stejný.)

Diskuze (8) Další článek: Německá studie prokázala, že infikovaní koronavirem mohou být nakažliví před prvními příznaky

Témata článku: 4K, Windows, Google, Prohlížeče, Web, Netflix, Mapy, Monitory, Tipy, Street View, Seznam, Prohlížeč, Internetová přípojka, Přípojka, Data, Lupa, Monitor, Google mapy, Tímes New Roman, Monitory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět