Z portálů má přežít jenom hrstka

Studie předpovídá přežití v evropských zemích jenom hrstce portálů, ale ani ony to prý nebudou mít snadné.
Portálová mánie není jenom českým vynálezem, ba právě naopak: v okolních zemích je portálů a „portálů“ daleko víc. Kupříkladu Polsko je tím už dnes skoro proslulé – každý tam dělá portál; ČR je v podstatě ještě docela kultivovaná země, která má své tři velké portály a pak už jenom kandidáty-vyzyvatele, za nimiž stojí telecomy.

Kupodivu, americký Forrester Research právě tuto situaci, která panuje u nás nyní, označuje jako typickou pro evropské země „až se vody uklidní“, tedy za několik let. Tvrdí, že v jednotlivých zemích bude existovat několik velkých nezávislých portálů a pak několik portálů, za kterými budou stát telecomy; ostatní (portály) půjdou z kola ven.

Forrester ale tvrdí, že ony nezávislé portály budou především ve vlastnictví „amerických vetřelců“, jak je přímo nazývá, tj. firem, jako je Yahoo apod. Další portály mimo tuto velkou skupinku už nemají šanci zaujmout; mezi ně Forrester překvapivě řadí např. WorldOnline a Altavistu. (Mimochodem, obliba Altavisty je skutečně podivuhodným českým specifikem. Nějakým způsobem nám před pár lety padla do oka, možná to byl šikovný marketing, o to šikovnější, že si už dnes nedovedu vzpomenout, jak zde byla Altavista vůbec marketována, ještě za časů Digitalu. Úspěch Altavisty v prvních letech byl dán tím, že zřejmě vůbec nejlépe indexovala český Internet, mnohem lépe než tehdejší české vyhledávače – a svou popularitu stále neztratila).

Jde samozřejmě o inzertní trh. Forrester tvrdí, že první tři portály v Anglii dnes „shrabují“ 39 % veškerých reklamních příjmů internetového trhu, přičemž kontrolují jenom 14 % provozu – následujících deset portálů se pak už dělí o méně než třetinový koláč reklamy jako první trojka.

Provideři obvykle za „prvotními“ portály zaostávají z pohledu času (ČR je také dobrý příklad), ale budou to nahánět tím, že se stanou přirozenými a implicitními domovskými stránkami pro své zákazníky. Celoevropské úrovni Forrester věští úspěch jenom třem firmám, třem portálům s účastí evropských telecomů, a už zná i jména: v jihozápadní části Evropy to je Terra (koupila Lycos), v dalších částech Evropy je to francouzský Wannadoo (mimochodem, rozbíhá se i na Slovensku) a dále německý T-Online, dceřinka Deutsche Telecomu.

Forrester ale současně upozorňuje, že i když se trh portálů takto zkonsoliduje, stejně to neznamená, že i vítězné portály budou mít sladký život – naopak se domnívá, že jejich zisky budou poměrně malé. Internetový marketingový mix se totiž stále rozšiřuje a zasahuje stále více mimo portály, na tzv. specializované weby. Těmi jsou nejčastěji specializovaná média, přitahující k sobě pozornost konkrétních, jasně vykreslených cílových skupin, zajímavých pro inzerenta působícího v dané oblasti.

Je nutno dodat, že předpověď Forresteru se týká především, ne-li dokonce výlučně, velkých západoevropských trhů – i když firma tvrdí, že se týká prognózy pro celou Evropu. Dovolíme si předpovědět, že malé trhy, mezi které patří i ČR, si mohou uchovat svoje specifika ještě několik let poté, co bude západní Evropa už silně konsolidována – a co bude po roce 2005 s Internetem i jeho portály, si dnes neodváží předpovídat ani ten nejodvážnější prognostik.

Diskuze (7) Další článek: Comdex slovem i obrazem potřetí – Trek Thumbdrive Pro neboli další balíček žvýkaček

Témata článku: Internet, Velká popularita, Malá část, Vynález, Typický příklad, Velká trojka, Portál, Terra, Velká část, Sladká voda, Anglie, Hrstka


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky