Z nedávných vystoupení Billa Gatese

95% dnešních programátorů vytváří své aplikace s využitím "high-level Internet API".
Šéf Microsoftu Bill Gates není považován za přílišného vizionáře; kus podílu na tom má i kniha Road Ahead, která v době, kdy vyšla a kdy se nejvíce prodávala (také v překladech, mj. i v češtině) už vlastně popisovala reálný stav - který ovšem v době psaní knihy ještě byl vizí. V posledních čtrnácti dnech Bill Gates pronesl tři zajímavé přednášky, které bych souhrnně označil za "realitu zajímavější než vize". Zatímco vize jsou vždy daleko a nemnohdy se splní, realita je "k mání", je dostupná.

Na druhém setkání Gatese s šéfy mnoha desítek velkých světových korporací (první se konalo loni a bylo také v sídle firmy v Seattle, hostitel pozval vybrané návštěvníky i k sobě domů, do svého domu budoucnosti) se Bill věnoval především dvěma velmi zajímavým tématům: digitálnímu nervovému systému firmy a webovému životnímu stylu. Digitální nervový systém je zajímavý tím, že k jeho realizaci vlastně nejsou potřeba peníze (či velké peníze) - propojená firemní infrastruktura už zde je, ale ani šéfové velkých firem ještě nevědí, jaké všechny informace by v ní mohly a měly být dostupné. Gates tvrdí, že rozdíly ve výkonnosti a efektivitě velkých společností jsou dnes dány především tím, jak kvalitní tento systém mají a jak jej využívají, tj. jaké informace se vůbec zveřejňují, jaké "tečou" firmou - což velmi málo závisí na tom, jaký systém po stránce softwarové a hardwarové firma má. Problém, který je zde často citován, je, že obrazovky počítačů stále nejsou tak příjemně dostupné, jak by být mohly - například maličké přenosné stroje s velice kvalitními zobrazovacími jednotkami, snadno propojitelné do sítě, dále pak notebooky "velikosti, váhy a vůně knihy" s podobně příjemným zobrazováním Šéf Microsoftu tvrdí, že v jejich laboratořích už mají v tomto ohledu "leccos", nicméně že je to otázka pěti až deseti let, než se něco podobného stane běžným: "přesun od papíru k obrazovkám nebude totální, dokud nebudou o mnoho lepší obrazovky". Vřele souhlasím.

Bill Gates dále poznamenává, že většina firem ještě nemá e-mail jako standardní formu vnitřní komunikace a uvádí, že to je "binární stav", tedy buď to je standardní forma, nebo je to jenom přívažek - a taky přítěž, protože pak je ve firmě disjunktních forem komunikace víc.

Zajímavý je pak webový životní styl - toto jsme slýchávali od progresivistů typu Wired ("netizen") a nyní se k němu hlásí i Microsoft. Ač prudce roste provoz na celosvětovém Internetu a také obrat v elektronické produktové komerci, je inzerce v tomto médiu "tím největším zklamáním" - což je zajímavé, protože reklamní bannery dnes vidíme v hojném množstvím na každém druhém americkém webu. Bill Gates tvrdí, že v souhrnu obchodní plány majitelů a tvůrců webů přesahují realitu zhruba desetinásobně. Za nejbližší velké události, které způsobí, že se lidé "přimknou" k počítačům a Internetu ještě více, pak Gates označuje rozpoznávání řeči počítačem, přičemž se domnívám, že obrovský boom v této oblasti vypukne za pět let. Důležitá je kvalita této technologie - bude-li devadesátišestiprocentní, bude trh pro ni ještě malý; bude-li na 99%, bude už gigantický.

Další projev v nedávných týdnech pronesl Bill Gates na setkání "SIG"u, tedy úzce zaměřené skupiny (Special Interest Group) týkající se data managementu - osobně je pro mě nejzajímavější fakt, že tomuto tématu, které se nezdá být veledůležitým, věnoval Gates svůj čas s poměrně rozsáhlou řeč, ve kterém hovořil velmi entuziasticky o možnostech data managementu a o jeho budoucím boomu. Domnívám se, že zde "lze slyšet trávu růst": že firma hodlá do této oblasti velmi intenzívně vstoupit vlastními softwarovými produkty a technologiemi.Microsoft zde zatím poskytuje určité bazální technologie, jako je třeba intranetový a databázový server, nemá ale sofistikovaný software určený pouze pro data management. Pokud se podíváte výše na prosazování digitálního nervového systému firmy, pak je jasné, že obojí spolu jde nesmírně dobře dohromady - jako velmi vážný pokus nejen o bezpapírovou kancelář, ale o totálně bezpapírovou firmu.

Poslední řeč pak byla na slavné konferenci Tech-Ed, dnes už svátku všech vývojářů produkujících v technologiích firmy. Zde byl Gates jako doma a jeho přednáška byla vůbec nejdelší; kupodivu se poměrně dost věnoval oblasti hardware, která je podle něj hnacím motorem vývoje software - tvrdí, že současný trend podle Mooreova zákona, tj. zdvojnásobení výkonnosti prakticky ve všech aspektech computingu bude pokračovat ještě dvacet let. Velké naděje vkládá šéf Microsoftu do 64-bitové architektury Mercedu, která vyřeší například problém paměťového prostoru (nyní 4 GB) na mnoho desetiletí. Merced (resp. IA-64) se podle něj stane neuvěřitelně stabilní architekturou, podobně jako jí v minulých deseti letech byla architektura 386. Dovolím si poznamenat, že si dobře pamatuji na dobu, kdy se překlápěla osmibitová architektura na šestnáctibitovou, a když se přímý paměťový adresovací prostor zvýšil z 640 kB na 4 GB. Tento limit nám v těch dobách také připadal jako nikdy nepřekonatelný - už třeba proto, že největší vyráběný pevný disk měl tehdy 20 MB… Bill Gates dále tvrdí, že Windows NT byly od začátku navrženy pro symetrický multiprocessing a že se během pár let budeme setkávat třeba s 64-procesorovými systémy na platformě PC/Windows NT.

V oblasti vývojových nástrojů nešetřil Gates superlativy na novou verzi Visual Studia (v. 6): "jsem z něj maximálně nadšený - a také z toho, co přijde po této verzi". Další poměrně málo slýchaný pojem, i když v poslední době je frekventovanější než dříve, je jednoduchost (simplicity). Bill Gates sám přiznal, že to je pro Microsoft "docela nová věc" - v minulých letech se totiž firma soustřeďovala nejvíce na doplňování stále dalších funkcí do operačních systémů i do programů, protože ze začátku devadesátých let byly její produkty kritizovány právě nejvíce za nedostatek důležitých vlastností a schopností. Nyní je skutečně vidět, že díky překomplikovanosti systémů roste dříve docela skrytá položka, náklady na provoz a údržbu systémů, a Microsoft toto nyní silně adresuje - Gates například tvrdí, že Windows NT 5.0 a schopnost jejich konfigurování a řízení na dálku bude "obrovská věc". Zajímavě je objasněná politika uveřejnění druhé betaverze NT 5.0 široké veřejnosti - firmě zde jde o širokou zpětnou vazbu,která se ale promítne až do produktu NT 6.0.

Zajímavý fakt je, že Bill Gates uvádí, že 95% dnešních programátorů vytváří své aplikace s využitím "high-level Internet API", tj. naprosto automaticky a standardně počítá, že jejich nové aplikace budou využívat Internetu; Gates "nepochybuje, že se tato hodnota dostane na 100%". Přece jen, v naší zemi zatím tak velká víra v Internet - ovšem, tváří v tvář realitě - není. V otázce programátorských prostředků Microsoftu nastínil Bill Gates zajímavé priority: lepší činnost v odhalování a řešení chyb v programech, lepší dokumentace a více příkladů, zlepšení technické podpory.

Jaký je operační systém budoucnosti? Bill Gates praví: Windows CE a Windows NT. K čemuž není nutný další komentář - snad jen to, že poslední tři projevy šéfa Microsoftu patří k velmi zajímavému čtení a doporučuji je každému, kdo se chce pokusit třeba číst mezi řádky a odhalovat další záměry softwarového giganta. Najdete je na http://www.microsoft.com/BillGates/billgates_l/speeches.htm.

Váš názor Další článek: HP, Baan a OR-CZ dohromady

Témata článku: Microsoft, Internet, Bill Gates, Reálný stav, Vystoupení, Boom, Firemní infrastruktura, Největší obrazovka, Interest, Poslední pokus, Obchodní váhy, Hojné množství, Velká naděje, Nová věc, Poslední doba, Gates, Hardwarová údržba, Skrytá položka, Bill, Billa, Poslední betaverze, Velká obrazovka, Obrovské peníze, H¨ardwarová údržba, Billa GatesPřed 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Vyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware