"Národní park Glacier v americké Montaně začal potichu odstraňovat dvacet let staré informační cedule, které návštěvníky varovaly před tím, že podle počítačových modelů zdejší ledovce do roku 2020 zcela zmizí. Tým výzkumníků z Lysander Spooner University dokonce mezitím odhalil, že největší ledovce v parku se od roku 2010 naopak zvětšily, a to někdy i o 25 %. Jsou nám tedy počítačové predikce vůbec k něčemu?"Ano, to není Mount Everest, ale ty předpovědi jsou stejné. Tedy, pravděpodobně stejně blbé. 😝
Predpovedi jsou k nicemu. Napr. na predpoved pocasi se ma smysl podivat jen tehdy pokud se vam rano nechce vykouknout jak je venku. Bohuzel i tehdy je ta predpoved nekdy nepresna 😀 Nedavno jsem zrovna koukal na mobil jak je venku. Na Google pocasi mi to ukazovalo ze je slunecno. Kouknu ven a zatazeno, dest 😀
Vidíte, A to se při tom vychází z aktuálních a zcela reálných dat a dostupné a přesné nedávné historie, a je to předpověď na pár hodin dopředu. Jakpak asi potom může být přesná klimatická předpověď pro celou planetu na stovky let dopředu, když vychází z údajů, co jsou přesně měřené cca (jestli vůbec) 50 let, přičemž klima se mění miliardy let a hlavně vůbec ani netušíme, co všechno na něho vliv má. Vždyť je to naprosto směšné, a každý, kdo používá kritické myšlení, se tomu může jenom vysmát. 🙁
Naprostý souhlas. Pár desítek let něco monitorujeme, pár stovek let máme neúplné záznamy, pár tisíc let se můžeme dohadovat z minima dochovaných informací a zbytek můžeme (s menší nebo větší přesností) odhadovat.To že se střídají doby ledové a meziledové je normální, v polovině naší republiky jsou bludné balvany, které sem ledovce dotlačily ze Skandinávie. Na druhou stranu za Karla IV - tedy 14. století - se víno běžně pěstovalo a dařilo se mu na severu naší republiky - ve Slezsku a vinice byly i na území dnešní Olomouce. Zjevně tady tehdy teda bylo tepleji než teď.Takže oscilace teplot je v průběhu věků naprosto normální věc, jenom moderní klimaktologové (a praštěné Gréty) z toho dělají senzaci.
Ano, zcela správně jste uvedl že máme neúplné informace a že naše předpovědi vývoje klimatu jsou jen odhady. Prostě klima je tak komplexní a složitá věc, že mu ještě dlouho nebudeme úplně rozumět. A přesto se nebojíme vypouštět do atmosféry tak obrovské množství CO2, že během sedmdesáti let prudce stoupl jeho množství v atmosféře až na dnešních 415 ppm. Přitom za posledních 650 000 let nikdy toto množství nepřekročilo 300 ppm. Obdobné množství CO2 v atmosféře jako máme dnes bylo naposledy v pliocénu - před více než třemi milióny let. Ale my přesně nevíme co s klimatem takové množství CO2 udělá, tak ho můžeme bez obav vypouštět do atmosféry dál, protože když tomu málo rozumíme tak je to vlastně fuk. To je hodně, hodně špatný přístup. Nezodpovědný a sobecký.
Ano, mohu s Vámi souhlasit, že naprosto netušíme, co se stane. A ano, z tohoto pohledu to možná může být i nezodpovědné. Na druhou stranu, 70 let ani nestojí za zmínku, i těch 650 tisíc let je jen okamžik v historii naší planety.Já jsem realista, nemyslím, že by život za 20//100/500 let skončil, jak se nám tady snaží někteří namluvit, přetrvá (za tak krátkou dobu snad i v podobě v jaké ho známe dnes), jen bude lidstvo zkrátka řešit jiné problémy. Dříve (a z pohledu dějin ne až tak dávno) se řešily hladomory, pandemie smrtelných nemocí, válečné nájezdy skrz celé kontinekty. Další generace budou řešit zvědnuté hladiny oceánů, možná zase ten hladomor atd atd.Je potřeba si uvědomit, že my jsme vlastně štastná generace. Od generace tzv. Husákových dětí si tady v podstatě žijeme jako prasata v žitě - za celý dosavadní život současní padesátníci uprostřed Evropy nepoznali válečný konflikt, který by se jich přímo dotýkal, životní podmínky jsou (ve srovnání s minulostí) skvělé, v podstatě nemáme žádné existenční problémy - uvědommě si, prosím, že po dlouhých staletích jsme první generací, která se takhle jako "prasata v žitě" má. A velmi rychle jsme si na to zvykli - mimo posledních pár desetiletí ve vyspělé části světa lidé odjakživa bojovali (vícě nebo méně) za vlastní přežití. A může se stát, že se k tomu zase vrátíme.Upřímně si myslím, že než klimatické změny, lidstvo se dříve zničí samo - ta civilizační slupka je tak tenká (když to budu počítat třeba od té doby, co jednoho sundali z kříže, je to směšných 2 000 let) oproti tomu, co jsme slezli ze stromů.
Ano, "kritické myšlení", z toho se stal módní pojem 🙂 Bohužel většina lidí tak úplně nepochopila co tento pojem znamená, neboť si vybírají jenom tu kritiku která se jim hodí, a která podpoří jejich pohled na věc, ze kterého nehodlají ustoupit za žádnou cenu. A vůbec jim při tom nevadí dát větší váhu názoru nějakého neznámého "takyvědátora" před názorem celých vědeckých mezinárodních týmů.
Coz je vyvraceny hoax. Ledovce zvetsuji svoji plochu protoze se roztapeji. Ve skutecnosti straceji vysku a jednoho dne nebudou. To se ted deje v Nepalu.
No, mozna by stalo za to se taky zamyslet, jaky lokalni mikroklimaticky vliv ma porusena vrchni vrstva snehu a veskerej dalsi bordel, co tam delaj vyletnici (ne, horolezci to fakt nejsou) na odraz slunecniho zareni.
Přesto je tato oblast vzhledem ke své poloze relativně chladná ...
Hovadina. Krátkodobý cyklus oteplování není klimatická změna, ale běžná periodická záležitost. To je článek převzatý z Blesku?
Vliv CO2 na oteplování je diskutabilní. Nicméně, vliv člověka již ne. Planeta nikdy neměla tolik obyvatel a každý produkuje teplo, vaří, žehlí, topí, jezdí, ... Člověk mění krajinu, která absorbuje více tepla ze slunce. Krásně jeto vidět na městských tepelných ostrovech, ve kterých je teplota o několik stupňů vyšší než v okolní krajině. Kdyby nefoukal vítr, bylo by to ještě více.
Chtelo by si spocitat, kolik absorbuje Zeme ze Slunce za den a kolik vyzari zpet.A kolik asi vyprodukuje cele lidstvo za rok.Aspon radove. 🙂
Zeme vyzari presne tolik, kolik dostane ze Slunce. Tam nula od nuly pojde. Zkuste se zamyslet nad tim, proc tomu tak je. Napovedou muze byt se zamyslet nad tim, co by se stalo, kdyby Zeme vyzarovala vice (ci mene) energie, nez dostava.
https://www.denik.cz/veda-a-technika/nektere-a... ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.