Z Microsoftu odchází Steven Sinofsky, šéf Windows

Po neúspěchu Vist dokázal Windows napravit reputaci se Sedmičkami, vyšlechtil Windows 8 a tablet Surface. Steve Sinofsky byl však pro Microsoft i příteží. Průběžně aktualizováno!

Steven Sinofsky, který ještě nedávno uváděl na trh Windows 8 a tablet s tímto operačním systémem, náhle opouští Microsoft. Jeho pozice „Windows and Windows Live President“ bude rozdělena. Zodpovědnost za samotné produkty okamžitě přechází na Julii Larson-Green, o obchodní stránku Windows a marketing se bude starat finanční ředitelka Microsoftu Tami Reller.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Steven Sinofsky během uvádění Windows 8. Foto: Profimedia.cz 

Windows nově pod vedením dvou žen

Přesné důvody rozloučení ani jedna strana nevysvětlila. Steven Sinofsky ve svém prohlášení ve zprávě Microsoftu pouze vyjadřuje vděčnost za léta, která strávil v úžasném Microsoftu:

„It is impossible to count the blessings I have received over my years at Microsoft. I am humbled by the professionalism and generosity of everyone I have had the good fortune to work with at this awesome company.“

Microsoft pak ústy Steva Ballmera děkuje Sinofskému: „I am grateful for the many years of work that Steven has contributed to the company.“ V několikrát delším textu už jen vyzdvihuje aktuální produkty a naznačuje, že dál budou v dobrých rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové šéfky Windows: Julie-Larsson Green a Tami Reller

Julie-Larsson Green je v Microsoftu od roku 1993, kromě jiného se věnovala vývoji uživatelského rozhraní prvních verzí Internet Exploreru a Microsoft Office. U Windows 7 a 8 byla zodpovědná za „program management“, vývoj uživatelského prostředí a za cizojazyčyné verze. Tami Reller v Microsoftu pracuje od roku 2007, v různých vedoucích pozicích divize Microsoft Dynamics.

Důvod: nikoli neúspěch Windows 8, ale vážné neshody

Aktualizováno – 10:00: Steven Sinofsky byl kandidátem na šéfa Microsoftu

Steven Sinofsky pro Microsoft pracoval 23 let. Dokázal toho hodně, ale své osobnostní kvality ukázal zejména po nástupu do čela vývoje Windows. Po krizi tohoto produktu spojeného s verzí Vista dokázal včas dokončit vývoj zatím nejúspěšnější verze 7 a následně uvést zcela nové pojetí Windows ve verzi 8. Jak uvádí agentura Reuters, neoficiálně se počítalo s tím, že časem nahradí Steva Ballmera v pozici nejvyššího šéfa Microsoftu.

Aktualizováno – 10:15: Ani v Microsoftu neměli nejmenší tušení

Zeptali jsme se v českém Microsoftu, zda byli informování o změnách v nejvyšším vedení a zda nám mohou poskytnout nějaké podrobnější informace. Ale dle očekávání byl pro českou pobočku Microsoftu odchod Stevena Sinofskyho úplně stejným překvapením, jako pro nás. Žádné další informace, například o důvodech odchodu, k dispozici nejsou.

Aktualizováno – 11:00: Důvodem odchodu jsou osobní spory

Nejmenovaný zdroj z Microsoftu prozradil americkému webu The Verge důvod odchodu Stevena Sinofskyho. Rozhodně tím není neúspěch Windows 8, jak by se laické veřejnosti mohlo zdát. Systém byl uveden teprve před dvěma týdny, a to je příliš brzy na to, aby se dal zhodnotit úspěch či neúspěch a vyvozovat z toho personální změny. Pravým důvodem jsou prý osobní spory. Steven Sinofsky byl známý svým tvrdým manažerským přístupem, ale zjevně už svůj agresivní styl řízení trochu přehnal.

Už dříve prosakovaly informace o tom, že Sinofsky při vývoji Windows 8 odmítal spolupracovat s ostatními divizemi Microsoftu a byl zaslepený jen Windows a tabletem Surface. Dokázal sice přinést kvalitní produkt, ovšem v širším záběru Microsoftu je nutné hledět na provázání jednotlivých produktů a synchronizaci vývojových procesů. Nyní se ukazuje, že Steven Sinofsky zřejmě nebyl pro vedení Microsoftu vhodný týmový hráč.

Aktualizováno – 14:00: Další vývoj Windows půjde podle původního plánu

Známá komentátorka všeho kolem Microsoftu Mary Jo Foley uvedla na svém blogu, že důvod odstoupení Stevena Sinofskyho z důvodů osobních neshod se zbytkem vedení Microsoftu je ze všech nejpravděpodobnější. Připomněla říjnový článek na Cnetu, který popisuje jeho kontroverzní způsoby vedení a zmiňuje, že se Sinofsky hádal i se samotným Ballmerem. Nemluvě o praktikách v jeho týmu, ze kterého odešlo několik schopných lidí, protože ne zcela souhlasili s jeho nápady a kompromis nepřicházel v úvahu.

Mary Jo Foley uvádí, že odchod Sinofskyho nevrátí tlačítko Start nebo Silverlight. Zkrátka, že nastolená cesta Windows 8 bude zachována a firma se nebude vracet zpět. Není důvod, Windows 8 jsou dobře vyšlechtěným produktem a měl by pokračovat i plánovaný vývoj, tedy představení další verze Windows (zatím známá jako Blue) již v příštím roce a uvedení v roce 2014. Problém je pouze ve spolupráci s ostatními divizemi, které teď musí srovnat krok a nastavit směřování celé firmy, nejenom Windows.

Aktualizováno – 16:00: Výměna s Applem je z říše fantazie

V souvislosti s dnešní zprávou se často připomíná nedávný odchod podobně postaveného člověka z Applu. Před čtrnácti dny ohlásil odchod z pozice šéfa vývoje mobilního systému iOS Scott Forstall. A už můžete narazit na spekulace, že právě na jeho místo má Steven Sinofsky namířeno (anebo naopak). Žádný alespoň trochu důvěryhodný zdroj toto nevypovídá a nutno dodat, že žádná z firem by si takovou rošádou nepomohla. Také Scott Forstall byl v Applu tvůrcem sporů a příliš tvrdou hlavou, která narážela na nesoulad s ostatními členy nejužšího vedení.

Je ale až s podivem, kolik mají Scott Forstall a Steven Sinofsky společného. Oba jsou věrnými a dlouholetými zaměstnanci své firmy, do kterých si je přivedli jejich zakladatelé, tedy Steve Jobs Scotta do Applu a Bill Gates Stevena do Microsoftu. Oba byli často označováni za budoucí šéfy těchto souputnických firem, ale v obou případech je předběhl ještě někdo jiný ze staré gardy, tedy Steve Ballmer a Tim Cook.

Dokázali nejvíce zazářit při vývoji nového operačního systému zaměřeného na dotykové ovládání, oba si tvrdě prosazovali svou a vytvořili kvalitní dílo. Nakonec ale narazili, stali se problémovými pro společné zájmy firmy a téměř ve stejný čas byli propuštěni. Oba také byli často přirovnávání ke Stevu Jobsovi a pokud se bude historie opakovat, Applu nastanou těžké časy a za pár let bude Scott opět povolán. Anebo Steven? Uvidíme.

Aktualizováno – 18:00: Akcie klesly

Na odchod Stevena Sinofskyho lze z hlediska akcionářů pohlížet ze dvou různých směrů. Ten negativní odráží skutečnost, že odchází schopný člověk s vizí, ten pozitivní však dává naději, že se bude lépe dařit Microsoftu jako celku. Reakce po otevření newyorské burzy ukázala, že pro investory je to spíše špatná zpráva. Cena akcií Microsoftu proto skokově klesla ze včerejších 28,22 dolarů na dnešních 26,89 dolarů, což je nejméně od začátku roku.

Diskuze (181) Další článek: Ballmer prý o „skromných“ prodejích Surfacu vůbec nemluvil

Témata článku: Microsoft, Byznys, Windows, The Verge, Pozice šéfa, Scott, Finanční ředitel, Scott Forstall, Nejmenovaný zdroj, Have, Awesome, Důvěryhodný zdroj, Steven, Impossible, Pravý důvod, Kvalitní dílo, Window, Šéf, Budoucí šéf, Špatná zpráva, Microsoft Windows, Steve, Julie, Nejvyšší vedení, Work, Microsoft surface pro 2 na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 103

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky