Z Microsoftu odchází Steven Sinofsky, šéf Windows

Po neúspěchu Vist dokázal Windows napravit reputaci se Sedmičkami, vyšlechtil Windows 8 a tablet Surface. Steve Sinofsky byl však pro Microsoft i příteží. Průběžně aktualizováno!

Steven Sinofsky, který ještě nedávno uváděl na trh Windows 8 a tablet s tímto operačním systémem, náhle opouští Microsoft. Jeho pozice „Windows and Windows Live President“ bude rozdělena. Zodpovědnost za samotné produkty okamžitě přechází na Julii Larson-Green, o obchodní stránku Windows a marketing se bude starat finanční ředitelka Microsoftu Tami Reller.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Steven Sinofsky během uvádění Windows 8. Foto: Profimedia.cz 

Windows nově pod vedením dvou žen

Přesné důvody rozloučení ani jedna strana nevysvětlila. Steven Sinofsky ve svém prohlášení ve zprávě Microsoftu pouze vyjadřuje vděčnost za léta, která strávil v úžasném Microsoftu:

„It is impossible to count the blessings I have received over my years at Microsoft. I am humbled by the professionalism and generosity of everyone I have had the good fortune to work with at this awesome company.“

Microsoft pak ústy Steva Ballmera děkuje Sinofskému: „I am grateful for the many years of work that Steven has contributed to the company.“ V několikrát delším textu už jen vyzdvihuje aktuální produkty a naznačuje, že dál budou v dobrých rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové šéfky Windows: Julie-Larsson Green a Tami Reller

Julie-Larsson Green je v Microsoftu od roku 1993, kromě jiného se věnovala vývoji uživatelského rozhraní prvních verzí Internet Exploreru a Microsoft Office. U Windows 7 a 8 byla zodpovědná za „program management“, vývoj uživatelského prostředí a za cizojazyčyné verze. Tami Reller v Microsoftu pracuje od roku 2007, v různých vedoucích pozicích divize Microsoft Dynamics.

Důvod: nikoli neúspěch Windows 8, ale vážné neshody

Aktualizováno – 10:00: Steven Sinofsky byl kandidátem na šéfa Microsoftu

Steven Sinofsky pro Microsoft pracoval 23 let. Dokázal toho hodně, ale své osobnostní kvality ukázal zejména po nástupu do čela vývoje Windows. Po krizi tohoto produktu spojeného s verzí Vista dokázal včas dokončit vývoj zatím nejúspěšnější verze 7 a následně uvést zcela nové pojetí Windows ve verzi 8. Jak uvádí agentura Reuters, neoficiálně se počítalo s tím, že časem nahradí Steva Ballmera v pozici nejvyššího šéfa Microsoftu.

Aktualizováno – 10:15: Ani v Microsoftu neměli nejmenší tušení

Zeptali jsme se v českém Microsoftu, zda byli informování o změnách v nejvyšším vedení a zda nám mohou poskytnout nějaké podrobnější informace. Ale dle očekávání byl pro českou pobočku Microsoftu odchod Stevena Sinofskyho úplně stejným překvapením, jako pro nás. Žádné další informace, například o důvodech odchodu, k dispozici nejsou.

Aktualizováno – 11:00: Důvodem odchodu jsou osobní spory

Nejmenovaný zdroj z Microsoftu prozradil americkému webu The Verge důvod odchodu Stevena Sinofskyho. Rozhodně tím není neúspěch Windows 8, jak by se laické veřejnosti mohlo zdát. Systém byl uveden teprve před dvěma týdny, a to je příliš brzy na to, aby se dal zhodnotit úspěch či neúspěch a vyvozovat z toho personální změny. Pravým důvodem jsou prý osobní spory. Steven Sinofsky byl známý svým tvrdým manažerským přístupem, ale zjevně už svůj agresivní styl řízení trochu přehnal.

Už dříve prosakovaly informace o tom, že Sinofsky při vývoji Windows 8 odmítal spolupracovat s ostatními divizemi Microsoftu a byl zaslepený jen Windows a tabletem Surface. Dokázal sice přinést kvalitní produkt, ovšem v širším záběru Microsoftu je nutné hledět na provázání jednotlivých produktů a synchronizaci vývojových procesů. Nyní se ukazuje, že Steven Sinofsky zřejmě nebyl pro vedení Microsoftu vhodný týmový hráč.

Aktualizováno – 14:00: Další vývoj Windows půjde podle původního plánu

Známá komentátorka všeho kolem Microsoftu Mary Jo Foley uvedla na svém blogu, že důvod odstoupení Stevena Sinofskyho z důvodů osobních neshod se zbytkem vedení Microsoftu je ze všech nejpravděpodobnější. Připomněla říjnový článek na Cnetu, který popisuje jeho kontroverzní způsoby vedení a zmiňuje, že se Sinofsky hádal i se samotným Ballmerem. Nemluvě o praktikách v jeho týmu, ze kterého odešlo několik schopných lidí, protože ne zcela souhlasili s jeho nápady a kompromis nepřicházel v úvahu.

Mary Jo Foley uvádí, že odchod Sinofskyho nevrátí tlačítko Start nebo Silverlight. Zkrátka, že nastolená cesta Windows 8 bude zachována a firma se nebude vracet zpět. Není důvod, Windows 8 jsou dobře vyšlechtěným produktem a měl by pokračovat i plánovaný vývoj, tedy představení další verze Windows (zatím známá jako Blue) již v příštím roce a uvedení v roce 2014. Problém je pouze ve spolupráci s ostatními divizemi, které teď musí srovnat krok a nastavit směřování celé firmy, nejenom Windows.

Aktualizováno – 16:00: Výměna s Applem je z říše fantazie

V souvislosti s dnešní zprávou se často připomíná nedávný odchod podobně postaveného člověka z Applu. Před čtrnácti dny ohlásil odchod z pozice šéfa vývoje mobilního systému iOS Scott Forstall. A už můžete narazit na spekulace, že právě na jeho místo má Steven Sinofsky namířeno (anebo naopak). Žádný alespoň trochu důvěryhodný zdroj toto nevypovídá a nutno dodat, že žádná z firem by si takovou rošádou nepomohla. Také Scott Forstall byl v Applu tvůrcem sporů a příliš tvrdou hlavou, která narážela na nesoulad s ostatními členy nejužšího vedení.

Je ale až s podivem, kolik mají Scott Forstall a Steven Sinofsky společného. Oba jsou věrnými a dlouholetými zaměstnanci své firmy, do kterých si je přivedli jejich zakladatelé, tedy Steve Jobs Scotta do Applu a Bill Gates Stevena do Microsoftu. Oba byli často označováni za budoucí šéfy těchto souputnických firem, ale v obou případech je předběhl ještě někdo jiný ze staré gardy, tedy Steve Ballmer a Tim Cook.

Dokázali nejvíce zazářit při vývoji nového operačního systému zaměřeného na dotykové ovládání, oba si tvrdě prosazovali svou a vytvořili kvalitní dílo. Nakonec ale narazili, stali se problémovými pro společné zájmy firmy a téměř ve stejný čas byli propuštěni. Oba také byli často přirovnávání ke Stevu Jobsovi a pokud se bude historie opakovat, Applu nastanou těžké časy a za pár let bude Scott opět povolán. Anebo Steven? Uvidíme.

Aktualizováno – 18:00: Akcie klesly

Na odchod Stevena Sinofskyho lze z hlediska akcionářů pohlížet ze dvou různých směrů. Ten negativní odráží skutečnost, že odchází schopný člověk s vizí, ten pozitivní však dává naději, že se bude lépe dařit Microsoftu jako celku. Reakce po otevření newyorské burzy ukázala, že pro investory je to spíše špatná zpráva. Cena akcií Microsoftu proto skokově klesla ze včerejších 28,22 dolarů na dnešních 26,89 dolarů, což je nejméně od začátku roku.

Diskuze (181) Další článek: Ballmer prý o „skromných“ prodejích Surfacu vůbec nemluvil

Témata článku: Microsoft, Byznys, Windows, Důvěryhodný zdroj, Špatná zpráva, Šéf, The Verge, Have, Pravý důvod, Scott Forstall, Pozice šéfa, Awesome, Finanční ředitel, Scott, Budoucí šéf, Microsoft Windows, Steve, Julie, Nejvyšší vedení, Work, Nejmenovaný zdroj, Impossible, Steven


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

** Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě ** Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie ** Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Karel Javůrek | 91

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

Temný režim a spousta vychytávek. Vyzkoušeli jsme nový macOS 10.14 Mojave

** Vyzkoušeli jsme veřejnou betu macOS 10.14 Mojave ** Hlavní novinkou je temný režim a velký důraz na soukromí ** Jako první beta je systém překvapivě rychlý a dobře použitelný.

Martin Miksa | 35

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny