Vesmír | Rozhovory | Satelit

Z Brna na Mars. Povídání se zakladatelem vesmírné technologické firmy S.A.B. Aerospace

Speciální držák družic, který po splnění mise shoří v atmosféře, biologický výzkum na mezinárodní vesmírné stanici nebo pátrání po vzdálených exoplanetách. To nejsou nové vize Elona Muska, ale projekty kolem brněnské firmy S.A.B. Aerospace.

Že má Česká republika místo na mapě velmocí dobývajících vesmír, potvrzuje řada technologických firem. Jednou z nich je i brněnská S.A.B. Aerospace, díky níž se začátkem září dostala do vesmíru česká vlajka.

Firma totiž vyvíjela speciální dispenser, který na oběžnou dráhu dostal třiapadesát satelitů. „Uspěli jsme v konkurenci řady zavedených značek, jako byl třeba Airbus. Naše elegantní řešení je de facto celé vyvíjené v České republice a dokáže výrazně zlevnit vesmírný výzkum,“ popisuje šéf společnosti Petr Kapoun.

kompletka.JPG
Dispenser osazený družicemi těsně před umístěním do rakety Vega. Zdroj: ESA, S.A.B. Aerospace

S.A.B. Aerospace je italská firma. Jak si našla cestu do Brna?

S.A.B Aerospace je de facto rodinná firma, která má s vesmírnými technologiemi už asi čtyřicetiletou zkušenost. Někdy v roce 2014 navštívili její zástupci Brno s tím, že už tady probíhala nějaká spolupráce s dvěma jinými společnostmi. Jak to tak bývá, setkali jsme se společně někde u piva a během rozhovoru padlo, že by rádi expandovali na další trhy.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Předběžná zpráva meteorologů ČHMÚ k moravskému tornádu: Co se vlastně stalo a proč

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,