Německo | MasterCard

Z bonusového programu Mastercard unikla čísla platebních karet a osobní údaje zákazníků

Poskytovatel platebních karet Mastercard řeší v Německu nepříjemný problém – ze systému jeho bonusového programu Priceless Specials unikla data přibližně 90 tisíc uživatelů. Na internetu se tak objevil nejen seznam zákazníků, ale také čísla jejich karet a další informace. Firma již rozeslala dotčeným klientům e-maily s upozorněním. O kauze informuje magazín Computer Bild.

Soubor ve formátu CSV, který koloval po webu, obsahoval vedle čísel karet a jmen také telefonní čísla, poštovní a e-mailové adresy a data narození zákazníků. Kromě narušení důvěry klientů tak Mastercard může počítat s popotahováním úřady, zabývajícími se ochranou soukromí.

Únik dat německých zákazníků

Dle dostupných informací se únik týká téměř výhradně německých klientů. Jak potvrdil německý bulvární deník Bild, seznam je stále dostupný na internetu. Data lze zneužít například k phishingovému útoku a teoreticky i k nákupu na internetu – ovšem pouze tam, kde obchodník nebo platební brána nevyžaduje potvrzení CVC kódem, který v databázi naštěstí není.

V tuto chvíli není známo, jak došlo k získání a následnému zveřejnění údajů zákazníků. Mastercard vystavil na webové stránce programu krátké prohlášení, ve kterém uvádí, že bere soukromí velmi vážně a tvrdě pracuje na prošetření a vyřešení incidentu. Kromě toho bonusový program preventivně pozastavil. Na oficiálním webu nyní klienti najdou pouze následující text.

Klepněte pro větší obrázek 
Oznámení na německém webu Priceless Specials

Směrem k zákazníkům nevydal jeden z největších poskytovatelů platebních karet žádné konkrétní doporučení. Problém prý neměl žádný negativní dopad a únik dat nesouvisel s interní platební sítí. Obecně lze v takové situaci poradit, aby majitel karty v případě neobvyklých pohybů na účtu neprodleně požádal o její zablokování a následně celou věc ohlásil policii.

Ještě další únik?

Otázkou je, zda skutečně unikla pouze data z bonusového programu. V diskuzi pod článkem na serveru Heise.de totiž jeden ze čtenářů uvádí, že jeho debetní karta Mastercard byla zneužita, aniž by ji měl registrovanou v Priceless Specials. Podvodné transakce měly proběhnout v Brazílii a po nahlášení banka kartu zablokovala.

Některé zdroje pak mluví o dalším souboru plném čísel platebních karet. Ten by měl údajně obsahovat 84 tisíc záznamů, nicméně ani v tomto případě neobsahuje údaje o datu platnosti či CVC kódu. Druhý únik však zatím nebyl oficiálně potvrzen.

Ať už jde o jeden nebo dva úniky, pro Mastercard celá situace je a bude ještě velice nepříjemná. Kromě náhrady případných škod musí také počítat s vyšetřováním ze strany úřadů na ochranu osobních údajů. Jen hessenský úřad evidoval ve středu ráno již 35 podaných stížností.

Diskuze (2) Další článek: Novou ikonu ve Windows 10 získá i aplikace Kamera

Témata článku: Internet, Německo, Peníze, Policie, Banka, MasterCard, Kauzy, CSV, Bonusový program, Osobní údaje, Údaj, Heis, CVC, Bild, Zákazníci, CVC kód, Únik, Platební karta, Údaj zákazníků, Data, Brazílie


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11