Qualcomm | Akumulátory

Z 0 na 50 % za pět minut. Quick Charge 5 má do mobilů přinést 100W+ nabíjení

Qualcomm včera uvedl další verzi svého rychlonabíjecího rozhraní pro mobily, tablety a další zařízení využívající čipsety Snapdragon. Quick Charge 5 oproti předchůdci slibuje až čtyřikrát rychlejší dobíjení, o 70 % vyšší účinnost a o 10 °C nižší teploty.

V praxi by se mobil mohly nabít z nuly na padesát procent za pouhých pět minut, což ale bez uvedení dalších podrobností je značně zavádějící. Podle Qualcommu je nová platforma připravena i pro více než 100W nabíjení, čímž dohání i čínskou konkurenci v podobě koncernu BBK (Oppo, Vivo, OnePlus, Realme), která již 120W nabíjecí technologie také prezentovala.

Quick Charge 5 by však na trhu měl být rychleji. V prvních komerčních zařízení se objeví ještě do konce září. Novinka je kompatibilní s čipsety Snapdragon 865 a 865+, v budoucnu pak kromě highendových SoC bude též v nižší řadě (zřejmě jen sedmistovkové). Jedním z prvních výrobců, který QC5 využije, bude Xiaomi. Qualcomm totiž v tiskové zprávě cituje jejího viceprezidenta Zhanga Leie. Xiaomi se chystá uvést Mi Mix 4, takže by nepřekvapilo, kdyby se premiéra QC5 odehrála právě na něm.

Qualcomm v této generaci vytáhl část napěťových regulátorů z mobilu do nabíječky, čímž se mu podařilo snížit teploty i zvýšit efektivitu. Maximálního výkonu okolo 100 W ale bude dosahovat v trochu laboratorních podmínkách. Výrobci budou muset použít dva bateriové články (tím se však připraví o část celkové kapacity) a využít kabely, kterými proteče pět a více ampérů. Ty „běžné“ jsou přitom dimenzovány na proudy do 3 A.

Pak je také otázka, nakolik tyhle vysoké výkony budou z dlouhodobého hlediska ničit akumulátory. Nelze si nevšimnout, že Samsung, Apple, LG nebo Sony se drží okolo 20 W, zatímco výš se ženou jen čínští výrobci. Jistě to není jen v tom, že by měli neschopné inženýry.

Tak či onak, Quick Charge 5 je zpětně kompatibilní se staršími verzemi tohoto rozhraní a využívá standardizované protokoly USB Power Delivery Programmable Power Supply. To znamená, že telefony s podporou QC5 půjde rychle dobíjet i adaptéry s USB PD PPS, případně adaptéry pro QC5 rychle nabijí jiná zařízení s USB PD PPS. A těmi dnes mohou být třeba také notebooky.

Diskuze (20) Další článek: V Česku máme první síť 5G. K čemu je a jak to bude s budováním 5G dál? [rozhovor]

Témata článku: Apple, Hardware, Samsung, Qualcomm, Sony, Xiaomi, Akumulátory, Snapdragon, Nabíjení, Quick Charge, Mobil, Oppo, SoC, USB PD, Adaptér, Realme, USB-PD, Čipset, BBK, VýrobceDalší postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě