Qualcomm | Akumulátory

Z 0 na 50 % za pět minut. Quick Charge 5 má do mobilů přinést 100W+ nabíjení

Qualcomm včera uvedl další verzi svého rychlonabíjecího rozhraní pro mobily, tablety a další zařízení využívající čipsety Snapdragon. Quick Charge 5 oproti předchůdci slibuje až čtyřikrát rychlejší dobíjení, o 70 % vyšší účinnost a o 10 °C nižší teploty.

V praxi by se mobil mohly nabít z nuly na padesát procent za pouhých pět minut, což ale bez uvedení dalších podrobností je značně zavádějící. Podle Qualcommu je nová platforma připravena i pro více než 100W nabíjení, čímž dohání i čínskou konkurenci v podobě koncernu BBK (Oppo, Vivo, OnePlus, Realme), která již 120W nabíjecí technologie také prezentovala.

Quick Charge 5 by však na trhu měl být rychleji. V prvních komerčních zařízení se objeví ještě do konce září. Novinka je kompatibilní s čipsety Snapdragon 865 a 865+, v budoucnu pak kromě highendových SoC bude též v nižší řadě (zřejmě jen sedmistovkové). Jedním z prvních výrobců, který QC5 využije, bude Xiaomi. Qualcomm totiž v tiskové zprávě cituje jejího viceprezidenta Zhanga Leie. Xiaomi se chystá uvést Mi Mix 4, takže by nepřekvapilo, kdyby se premiéra QC5 odehrála právě na něm.

Qualcomm v této generaci vytáhl část napěťových regulátorů z mobilu do nabíječky, čímž se mu podařilo snížit teploty i zvýšit efektivitu. Maximálního výkonu okolo 100 W ale bude dosahovat v trochu laboratorních podmínkách. Výrobci budou muset použít dva bateriové články (tím se však připraví o část celkové kapacity) a využít kabely, kterými proteče pět a více ampérů. Ty „běžné“ jsou přitom dimenzovány na proudy do 3 A.

Pak je také otázka, nakolik tyhle vysoké výkony budou z dlouhodobého hlediska ničit akumulátory. Nelze si nevšimnout, že Samsung, Apple, LG nebo Sony se drží okolo 20 W, zatímco výš se ženou jen čínští výrobci. Jistě to není jen v tom, že by měli neschopné inženýry.

Tak či onak, Quick Charge 5 je zpětně kompatibilní se staršími verzemi tohoto rozhraní a využívá standardizované protokoly USB Power Delivery Programmable Power Supply. To znamená, že telefony s podporou QC5 půjde rychle dobíjet i adaptéry s USB PD PPS, případně adaptéry pro QC5 rychle nabijí jiná zařízení s USB PD PPS. A těmi dnes mohou být třeba také notebooky.

Diskuze (20) Další článek: V Česku máme první síť 5G. K čemu je a jak to bude s budováním 5G dál? [rozhovor]

Témata článku: Apple, Hardware, Samsung, Qualcomm, Sony, Xiaomi, Akumulátory, Snapdragon, SoC, Adaptér, BBK, Nabíjení, Čipset, Quick Charge, USB-PD, Výrobce, Realme, Mobil, USB PD, Oppo, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru