YouTube | USA | Soudy

YouTube po odsouzení zpěváka R. Kellyho za sexuální zneužívání ruší jeho kanály

YouTube po odsouzení zpěváka R. Kellyho za sexuální zneužívání ruší jeho kanály

Americký zpěvák, skladatel a hudební producent R. Kelly (celým jménem Robert Sylvester Kelly) byl v září tohoto roku shledán vinným za sexuální zneužívání a vydírání. Rozsudek má být vynesen počátkem května příštího roku. Vedle možného doživotí přišel zpěvák také o své kanály na platformě YouTube.

R. Kelly byl odsouzen federální porotou v procesu, v němž žalobci zpěváka, jenž se proslavil například hitem „I Believe I Can Fly“, vinili, že po dobu nejméně 25 let zneužíval své hvězdné slávy k tomu, aby lákal mladé ženy a nezletilé dívky na sex.

Konec na YouTube

Jedna z největších platforem pro sdílení videa odstranila dva zpěvákovy kanály: RKellyTV a RKellyVevo. Kromě toho R. Kelly už nebude moci založit ani vlastnit žádný další kanál na YouTube, uvádí se v prohlášení zaslaném na žádost agentury Reuters o komentář.

„Můžeme potvrdit, že jsme v souladu s našimi pokyny pro odpovědnost tvůrců ukončili dva kanály spojené s R. Kellym,“ uvedl mluvčí YouTube. Platforma již dříve rušila kanály po odsouzení jejich majitelů – stalo se tak například v případě trenéra Larryho Nassara, který byl odsouzen za zneužívání stovek mladých gymnastek.

Pravidla říkají, že pokud je majitel kanálu odsouzen za závažný trestný čin nebo se k němu přizná, může YouTube jeho kanál smazat, jestliže úzce souvisí s daným trestným činem. V tomto případě dle YouTube R. Kelly využíval slávu a moc, kterou získal v hudebním průmyslu, ke zneužívání žen a nezletilých dívek.

Umlčí ho i jinde?

Jistým paradoxem však je, že písně tohoto zpěváka budou i nadále k dispozici v rámci YouTube Music – služby YouTube pro streamování hudby. Stejně tak všechna videa nahraná ostatními uživateli budou i nadále k dispozici.

V USA probíhá kampaň MuteRKelly („umlčte R. Kellyho“), která požaduje, aby se zpěvákova hudba úplně přestala vysílat i streamovat. Na sociálních sítích nyní vyzývá ostatní velké platformy, jako je Spotify, Apple Music a Amazon Music, aby následovaly krok YouTube a skladby R. Kellyho vyřadily.

V soudním procesu s R. Kellym vystoupilo 11 obětí – devět žen a dva muži – kteří popsali sexuální ponižování a násilí, jímž si prošli. Po dvou dnech jednání porota shledala zpěváka vinným ze všech devíti obvinění, kterým čelil.

Diskuze (40) Další článek: Omezená kontextová nabídka Windows 11 půjde rozšířit. Už se v ní objevil WinRAR

Témata článku: YouTube, YouTube Music, Spotify, USA, Apple Music, Soudy, Zpěvák, Platforma, Kanál, Odsouzení, Reuters, Amazon Music, Sexuální zneužívání, ZneužíváníRecenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Recenze barevné multifunkční inkoustové tiskárny Epson Ecotank L8160. Fotky za haléře

Pokud si rádi tisknete rodinné fotografie z pohodlí domova, zbystřete: Epson nabízí inkoustovou tiskárnu s více barvami a velkými zásobníky.

Adam Vágner
EpsonTiskárnyTesty
Thomas Alva Edison byl vynálezce s ostrými lokty. Věděli jste o jeho návštěvě v Brně?

Thomas Alva Edison byl vynálezce s ostrými lokty. Věděli jste o jeho návštěvě v Brně?

Thomas Alva Edison za sebou zanechal desítky významných vynálezů. Některé z nich sice nejspíš nepocházejí z jeho hlavy, určitě mu ale vděčíme za jejich rozšíření. 18. října uplyne 90 let od úmrtí tohoto geniálního podnikatele a propagátora elektřiny.

Jan Spěšný
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály