Google | Historie | YouTube

YouTube slaví 15 let. I přes nástup TikToku a dalších zůstává největším archivem 21. století

YouTube slaví 15 let. I přes nástup TikToku a dalších zůstává největším archivem 21. století

15. února roku 2005 v 6:13:12 středoevropského času si Steve Chan, Chad Hurley a Jawed Karim zaregistrovali novou doménu youtube.com, která se v příštích letech stala druhou nejnavštěvovanější webovou adresou na světě. Hned po Googlu.

YouTube vznikl jako reakce na tehdejší absenci univerzálního a komunitního webového skladiště videí, na kterém byste našli jak záběry významných událostí – ostatně necelé tři měsíce před tím postihlo jihovýchodní Asii ničivé tsunami, tak první roztřesená amatérská videa od přátel, kteří si pořídili tehdejší mobil s příšernou kamerou nebo první digitální fotoaparát.

První testovací video Me at the zoo od Jaweda Karima je doposud online:

 

Celosvětový audiovizuální archiv

Dnes všechny tyto ikonické záběry, které vstoupily do historie, i drobnosti ze života najdeme právě na Youtube, Jenže ten tehdy ještě neexistoval. Google experimentoval se svoji stále ranou službou Google Video, pak tu byly portály jako Metacafe, Vimeo a chystalo se spuštění DailyMotion, každý na to šel ale trošku jinak.

Programátoři se zkušenostmi z PayPalu se proto rozhodli, že to zkusí také a nabídnou jednoduchou platformu, kam bude moci každý nahrát vlastní záběry a snadno sledovat veřejný obsah nahraný ostatními uživateli.

Win-win

V průběhu roku 2005 o svých plánech přesvědčili investory, získali potřebný kapitál a začali nakupovat servery. YouTube konečně ožil, postupně se plnil videi a o rok později už byl natolik velký, že dominující Google přehodnotil další vývoj svého Videa, a YouTube prostě koupil za 1,65 miliard dolarů v jeho akciích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
YouTube dnes není je skladem amatérských videí, ale i originálního obsahu a muziky

Vydělali na tom úplně všichni. Cena akcií Googlu v příštích čtrnátci letech poskočila o celý řád, a když se letos mateřský Alphabet poprvé pochlubil, kolik jeho YouTube vlastně vydělává, dozvěděli jsme se, že v roce 2019 utržil 15,1 miliard dolarů. Devětkrát tolik, za kolik jej Google před 15 lety koupil (bez odpočtu inflace).

YouTube dnes tvoří 10 % tržeb Alphabetu, pod jehož křídla spadá i Google, a jeho výdělky z reklamy a předplatných se meziročně téměř zdvojnásobily mimo jiné i díky službě Premium.

Ubyla nejkratší videa

Co je však nejdůležitější, z někdejšího maličkého webu se skutečně stal největší videoarchiv planety, který vedle soukromých videí a obsahu od profesionálních youtuberů a dalších producentů snad navždy zaznamená ony ikonické záběry z 11. záři 2001, konce roku 2004 a všechny další události.

Klepněte pro větší obrázek
YouTube dnes

Splnil tedy účel svých zakladatelů a toto mu dnes nevezmou ani jeho největší vyzyvatelé z řad nové vlny počínaje Instagramem a TikTokem, no a konče Facebookem, který se začal videím pořádně věnovat až v posledních letech a spíše než technologicky YouTubu konkuruje svojí sociální sítí a dosahem.

Tyto služby totiž sice YouTubu skutečně přebírají část spíše mladšího publika a také ta nejkratší videa a několikasekundové skeče s jepičím životem, tím se ale naopak prodlužuje doba, po kterou zůstane divák na YouTube – chodí sem jednoduše sledovat ta další, ať už to jsou hudební klipy, youtubeři anebo miliony a miliony dalších videí. 

Diskuze (4) Další článek: V USA vzniká zákon podobný GDPR. Návrh už leží na stole

Témata článku: Google, Historie, Byznys, Web, YouTube, Instagram, Facebook, Statistiky, Alphabet, IT Osobnosti, Archiv, Jawed Karim, Asie, Dailymotion, Chad Hurley, Záběr, Google Video, Metacafe, TikTok, Největší archiv, Youtuber


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky