YouTube letos chystá konkurenci pro TikTok, přímé nakupování a možnost příspěvků pro tvůrce

Foto: YouTube
YouTube letos chystá konkurenci pro TikTok, přímé nakupování a možnost příspěvků pro tvůrce | Foto: YouTube

Rok 2021 se pro YouTube bude nést ve znamení rozšiřování stávajících funkcí a několika novinek, kterými chce portál dohnat konkurenci. Brzy například na západě spustí nový formát krátkých videí Shorts, jež jsou přímou odpovědí na TikTok. Diváci také dostanou více možností, jak své oblíbené tvůrce mohou podpořit a dodatečných nástrojů se dočkají i rodiče na YouTube Kids.

Shorts, jak název napovídá, jsou velmi krátká videa točená na výšku s maximální délkou 60 sekund. YouTube s nimi začal experimentovat loni v prosinci, jako první byl nový formát spuštěn v Indii a okamžitě se stal hitem – firma mluví o miliardách zhlédnutí a ohromném úspěchu, který se veze na vlně TikToku. Od jara budou Shorts k dispozici ve více zemích.  

Rozšířena bude také funkce kapitol na YouTube. Ta existuje od loňského roku, tvůrcům umožňuje „rozsekat“ videa na několik částí, aby se diváci mohli podívat jen na úsek, který je zajímá. Nově platforma zvládne kapitoly vytvářet automaticky, i když si je tvůrci manuálně nenastaví. Zároveň by používání nástroje mělo být intuitivnější.

Další balíček novinek se týká financí. Tvůrci si budou moci nastavit možnost udělování peněžních příspěvků u všech videí, dosud to bylo omezené na živé přenosy. Myšlenka je stejná jako u Twitche, jde jednoduše o drobné finanční dary, kterými můžete svého oblíbeného autora podpořit. YouTube tuto funkci dlouho přehlížel, spousta lidí musela žádat o podporu přes Patreon.

Zároveň bude možné nakupovat zboží přímo přes videa, což ocení zejména firmy. Umožní to nová ikona na stránce. Novinka již běží v USA, přesné plány na její rozšíření ale zatím nejsou známé.

V neposlední řadě YouTube chystá pokročilejší nástroje pro rodičovskou kontrolu na YouTube Kids. Rodiče budou moci do sledovacího seznamu svých dětí přidat specifická videa a kanály z hlavní platformy. Plus YouTube TV začne diváky upozorňovat, když obsah bude dostupný ve 4K.

Diskuze (4) Další článek: SpaceX rozšířilo předobjednávky na rychlý satelitní internet Starlink. Česko bude pokryté v roce 2022

Témata článku: YouTube, Google, USA, TikTok, Indie, Příspěvek, Nakupování, Twitch, Konkurence, YouTube Kids, Nástroj, Shorts, Tvůrce


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní