YouTube

YouTube letos chystá konkurenci pro TikTok, přímé nakupování a možnost příspěvků pro tvůrce

Foto: YouTube
YouTube letos chystá konkurenci pro TikTok, přímé nakupování a možnost příspěvků pro tvůrce | Foto: YouTube

Rok 2021 se pro YouTube bude nést ve znamení rozšiřování stávajících funkcí a několika novinek, kterými chce portál dohnat konkurenci. Brzy například na západě spustí nový formát krátkých videí Shorts, jež jsou přímou odpovědí na TikTok. Diváci také dostanou více možností, jak své oblíbené tvůrce mohou podpořit a dodatečných nástrojů se dočkají i rodiče na YouTube Kids.

Shorts, jak název napovídá, jsou velmi krátká videa točená na výšku s maximální délkou 60 sekund. YouTube s nimi začal experimentovat loni v prosinci, jako první byl nový formát spuštěn v Indii a okamžitě se stal hitem – firma mluví o miliardách zhlédnutí a ohromném úspěchu, který se veze na vlně TikToku. Od jara budou Shorts k dispozici ve více zemích.  

Rozšířena bude také funkce kapitol na YouTube. Ta existuje od loňského roku, tvůrcům umožňuje „rozsekat“ videa na několik částí, aby se diváci mohli podívat jen na úsek, který je zajímá. Nově platforma zvládne kapitoly vytvářet automaticky, i když si je tvůrci manuálně nenastaví. Zároveň by používání nástroje mělo být intuitivnější.

Další balíček novinek se týká financí. Tvůrci si budou moci nastavit možnost udělování peněžních příspěvků u všech videí, dosud to bylo omezené na živé přenosy. Myšlenka je stejná jako u Twitche, jde jednoduše o drobné finanční dary, kterými můžete svého oblíbeného autora podpořit. YouTube tuto funkci dlouho přehlížel, spousta lidí musela žádat o podporu přes Patreon.

Zároveň bude možné nakupovat zboží přímo přes videa, což ocení zejména firmy. Umožní to nová ikona na stránce. Novinka již běží v USA, přesné plány na její rozšíření ale zatím nejsou známé.

V neposlední řadě YouTube chystá pokročilejší nástroje pro rodičovskou kontrolu na YouTube Kids. Rodiče budou moci do sledovacího seznamu svých dětí přidat specifická videa a kanály z hlavní platformy. Plus YouTube TV začne diváky upozorňovat, když obsah bude dostupný ve 4K.

Diskuze (4) Další článek: SpaceX rozšířilo předobjednávky na rychlý satelitní internet Starlink. Česko bude pokryté v roce 2022

Témata článku: Google, YouTube, USA, Indie, TikTok, Konkurence, Tvůrce, Shorts, Miliarda zhlédnutí, Příspěvek, YouTube Kids, Nakupování, Twitch, NástrojSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru