YouTube experimentuje se 3D videem

Příznivci technologií pro 3D zobrazení jásají – YouTube experimentuje s přehráváním 3D klipů. Zajímá vás, jak na YouTube dostat vlastní 3D video, nebo se chcete jen podívat na práci jiných?

Během víkendu se začalo šuškat o tom, že YouTube začal experimentovat se 3D videem. Celou problematiku naťukli návštěvníci i na helpfóru YouTube, kde zaměstnanec Google s přezdívkou YouTube Pete potvrdil, že s podporou 3D videa experimentují.

Jde o jeden z dalších „dvacetiprocentních“ projektů, který je momentálně v raném stádiu vývoje. Dvacetiprocentní se těmto projektům říká proto, že vznikají ve dvaceti procentech pracovní doby, kterou mají zaměstnanci Googlu vyhrazeno pro práci na vlastních nápadech a projektech. To, že se objevil na veřejnosti ovšem nutně neznamená, že se dočkáme i jeho ostrého uvedení do praxe. Soudě dle ohlasu, který to na internetu vyvolalo, je o tuto novinku celkem zájem a bylo by škoda, kdyby zmizela do vytracena.

Nová funkce by mohla sjednotit způsob, jakým se ke 3D videu na YouTube přistupuje a usnadnit i přehrávání 3D klipů. V současnosti totiž musí jejich tvůrci, kteří chtějí 3D obsah nabídnout co nejširšímu publiku, vygenerovat několik variant 3D videa pro různé způsoby prohlížení.

Zatímco v případě klasického videa není moc co řešit, svět 3D videa je velmi rozháraný. Způsobů, jakými se k vytváření pseudotrojrozměrného dojmu z fotografií či videa přistupuje je hned několikero.

Asi nejznámější jsou brýle s barevnými filtry, tzv. anaglyfy (i u nich se ale používá hned několik kombinací barevných filtrů).

Klepněte pro větší obrázek

Oblíbené jsou ale i metody, které pro prohlížení využívají další pomůcky – brýle se dvěma displeji, stmívací brýle a rychlý monitor (např. 3D brýle od Nvidie), polarizační brýle + monitor (např. řešení od Zalmanu), monitor s filtrem ze speciálních čoček (jako je LCD od LG) nebo jen zástěna ze zrcátka mezi oči, která zajistí, aby každé oko vnímalo jiný obraz).

I bez brýlí – šilhání jako výchozí formát

A existují i způsoby prohlížení, pro něž nejsou zapotřebí žádné pomůcky, protože fungují na podobném principu, jako autostereogramy, které se vyloupnou z nenápadných obrázků se směsicí barevných bodů. Video či fotka je rozdělena na poloviny a na každé z nich je obraz posunutý pro jedno oko. Při prohlížení pak musíte mozek přesvědčit, aby každé oko koukalo na tu správnou polovinu videa (nebo fotografie). I tady to jde dvěma způsoby, buď tzv. paralelním způsobem, kdy levé oko sleduje levou polovinu, pravé pravou, a mozek se snaží dívat do dálky, nebo pomocí cross-eyed techniky, kdy se levé oko dívá na pravou polovinu a levé na levou polovinu a musíte u ní trochu šilhat (s trochou cviku je ale snad i příjemnější než paralelní).

Klepněte pro větší obrázek

Právě videa připravená pro cross-eyed prohlížení jsou u YouTube výchozím formátem. Díky separaci obou obrazů se z něj dají celkem snadno vypočítat i všechny další zmiňované formáty:

Klepněte pro větší obrázek 

Jak udělat z videa 3D klip?

Princip, na jakém se 3D obrázky nebo video vytváří, dnes rozebírat nebudeme, na internetu se potuluje řada návodů i v češtině (i když s tím videem to asi bude horší). V jednoduchosti se dá popsat tak, že nahrajete (nebo vyrenderujete) dvě podobná videa s kamerou posunutou zhruba o vzdálenost očí a následně je skombinujete do jediného videa (např. v Adobe Premiere je to i bez znalosti programu záležitost na čtvrt hodinky).

K tomu, aby Youtube bral video jako stereoskopické, je zapotřebí po jeho nahrání přidat do tagů (značek) výraz „yt3d:enable=true“. K dispozici je ještě několik dalších parametrů:

  • yt3d:aspect=3:4 – nastavuje poměr stran videa
  • yt3d:swap=true – přehodí levý a pravý obraz
  • yt3d:left=0_0.1_0.5_0.9 and yt3d:right=0.5_0.1_1_0.9 – tyto trochu neohrabané tagy jsou provizorní, umožňují přímo definovat, která část videa je pravý a která levý obraz. Souřadnice se zadávají ve formátu x1_y1_x2_y2 a nejsou absolutní v pixelech, nýbrž relativní vůči oknu přehrávače. Horní levý roh má souřadnice 0,0, spodní pravý 1,1.

Takhle nějak to vypadá v samotné správě videí po přihlášení pod vlastním účtem: 

Klepněte pro větší obrázek 

A takhle potom vypadá výsledné video:

K tomu, abyste měli k dispozici i roletku pro přepínání režimů, je zapotřebí proklepnout se přes vložené video přímo na Youtube.

Tip: Prohlédněte si i podobná videa

Z videí, která jsou již na Youtube nahraná, nelze zatím vyrobit 3D klip s možnosti přepnutí režimu zobrazení jinak, než úpravou tagů, což musí udělat sám autor videa v nastavení. Obejít toto omezení přes nějaký parametr v url podobně, jako třeba u kvality přehrávání, nelze.

V současnosti fungují při přehrávání jen některé léta staré způsoby prohlížení, podporovány nejsou žádné ze sofistikovanějších metod, pro které je zapotřebí obraz pro pravé a levé oko interpolovat ob řádek, podporovány nejsou ani „mrkací“ brýle, u kterých se rychle střídá obraz pro levé a pravé oko, a podporovány nejsou ani monitory kombinované s polarizačními brýlemi nebo monitory se speciálními filtry.

Amatérští filmaři, kteří se 3D videem v domácích podmínkách koketují, jsou i tak z nové funkce nadšení. Pokud se k jejich snahám přidá i projekt o velikosti Youtube, může to znamenat významný posun v popularizaci technologií pseudotrojrozměrného zobrazení a vůbec ke zlepšení celého ekosystému, který zatím většina lidí bere spíše jako nepříliš použitelnou zajímavost, nebo o této možnosti dokonce vůbec neví.

Diskuze (17) Další článek: Mediaresearch: 3/4 českých surfařů navštěvují komunitní weby

Témata článku: Google, YouTube, 3D, Internet, Web, 3D brýle LG, OK Google, Vložené video, Swap, Podobné parametry, Cross, 3d brýle, Barevný filtr, Vid, Brýle 3d, Rychlý monitor, Prohlížení, Levý roh, Významný posun, Zalman, Podobný způsob, Podobný projekt, Klasické hodinky, Youtube Video, Výsledné video