YouTube + Google = GooTube, bližší pohled na akvizici

Americká internetová společnost Google oznámila, že koupí za cca 1,65 miliardy amerických dolarů (zhruba 37 miliard kč) společnost YouTube, která umožňuje jednoduše sdílet videozáznamy. Jedná se o zatím nejvyšší cenu akvizice jednotlivých společností, které bylo v tomto specifickém odvětví dosaženo!
YouTube + Google = GooTube, bližší pohled na akvizici
Desátého října oznámila společnost Google v tiskové zprávě informaci o akvizici, o které již pár dní spekuloval list The Wall Street Journal. Následně byla rozeslána na burzy a zpravodajské servery celého světa. Transakce za úctyhodných 1,65 miliardy dolarů bude provedena formou akciového převodu (stock-for-stock transaction). To má za následek, že Google tak nebude muset sahat hluboko do svého finančního reservního fondu, který využije k další expanzi.
Tím, že Google přibral pod svá křídla YouTube, doplnil své aktivity na poli online videa. Přestože služby YouTube jsou zcela zdarma, Google byl ochoten za společnost zaplatit obrovskou sumu peněz. Rostoucí obliba sdílení videa láká inzerenty, kteří mají enormní zájem o zveřejnění reklamy na serverech s vysokou návštěvností. Google tak rozšiřuje svou působnost na lukrativním trh reklamních videosnímků a také získá know-how a zavedenou značku společnosti.

O čem YouTube vlastně je?

YouTube lidem umožňuje zhlédnout a sdílet originální videozáznamy skrze webové rozhraní. Jednoduchým způsobem uploadujete videoklip na www.YouTube.com. Můžete tak učinit za použití webových stránek, blogů či e-mailu. Návštěvníci serveru denně zhlédnou 100 milionů (sic!) videozáznamů a 65 000 videí je každý den uploadováno.
Klepněte pro větší obrázek

YouTube je relativně mladá společnost. Vznikl teprve loni v únoru, kdy ho tři mladí nadšenci založili prakticky na koleni. Počáteční kapitál společnosti byl velice nízký. Hlavní však byl nápad. Zde je vidět jistá paralela právě se společností Google. Internetová reklama, díky níž jsou služby YouTube zdarma, způsobila obrovský boom tohoto projektu. Jen letos v srpnu navštívilo server 72 milionů lidí z celého světa, zatímco minulý rok jich bylo jen 2,8 milionu. YouTube má na trhu velký podíl, přitom v současnosti zaměstnává pouhých 60 lidí.

Lehce riziková investice

Koupí YouTube však Google nezíská jen samé výhody. Podle řady analytiků ho také v budoucnu čekají značné problémy. Na server YouTube totiž putují i díla, která jsou chráněna autorským zákonem. Bývají to často nahrávky z televize, z filmů a podobně. YouTube sice před uzavřením dohody s Googlem podepsal několik smluv, které se týkají distribuce obrazového materiálu, jenže tím, že nyní spadá pod internetového giganta, se stává mnohem lákavější kořistí. Je velice pravděpodobné, že se na něj sesype vlna žalob.
Investoři si však tyto problémy nepřipouštějí. Akcie společnosti Googlu na elektronickém mimoburzovním systému Nasdaq (GOOG) stouply za poslední dva týdny zhruba o třicet amerických dolarů. Hlavním tahounem ceny byla právě zpráva o zmíněné akvizici. Většina analytiků i nadále doporučuje akcie Googlu kupovat. Například podle Jima Cramera budou příští rok stát akcie společnosti přes 500 USD za kus. Nynější cena akcií se drží lehce pod 430 americkými dolary.
Klepněte pro větší obrázek

Jak si stojí Google?

Podíváme-li se na obchodní a investiční strategii Googlu, pak je oněch 500 dolarů za akcii reálnou metou. Google se snaží expandovat a konsolidovat se na trhu jako jednička. Růst firemních tržeb je úctyhodný. V roce 2002 činila tržba 440 milionů USD, v roce 2005 pak celých 6 miliard.
Klepněte pro větší obrázek
Firemní strategie, kterou Google zveřejnil pro rok 2006 a dále, se dá shrnout asi tak, že se hledají nové trhy a snaží se získat co nejvíce z těch stávajících. Potenciál podle firemních zdrojů ještě nebyl zdaleka vyčerpán a nebude ani během roku 2006. Priority Googlu jsou nyní udržení prvního místa mezi vyhledávači a větší zaměření na reklamu.
Lze tedy předpokládat, že zaměření na internetové služby, které jsou zajímavé pro inzerenty, a jejich případný odkup Googlem, bude na pořadu i v období následujících měsíců až let. Google má k těmto účelům značný rezervní kapitál. Financování dalších akvizicí může také zajistit další emisí svých akcií, které na ceně stoupají neustále. Za poslední dva roky se cena akcií více než zdvojnásobila.

Nástup strnulého obra

Z Googlu se stává skutečně gigant s miliardovými zisky. Nutno podotknout, že se v poslední době mnohem více než na inovaci a vývoj soustředí na akvizice menších společností, získání jejich patentů a know-how a v neposlední řadě získání jejich značky a prestiže. Pohlcování dalších a dalších společností pak nutně vede k monopolizaci trhu v daném odvětví.
Klepněte pro větší obrázek
Priority společnosti Google
Google také čelí, a v budoucnu bude ještě mnohem více čelit, problémům a nešvarům postihující všechny gigantické firmy. Znatelně se zpomalují vnitropodnikové procesy, které pak zabraňují inovacím a vývoji společnosti, protože management a pronikání informací k němu působí velice zkostnatěle. Již v tuto chvíli není vlastní vývoj Googlu tak dynamický a progresivní, jako byl před pár lety.
Úspěšná a bohatá firma pak na sebe váže velké množství lidí, kteří se chtějí na jejím bohatství přiživit. Dá se proto očekávat nekončící množství oprávněných, či pouhých spekulativních žalob. Velká společnost raději vyplatí mimosoudní vyrovnání, než aby riskovala ztrátu dobrého jména. A Google je velkým hráčem na poli IT a bude třeba počítat s jeho expanzí i do budoucna.
Diskuze (5) Další článek: Pentium na bázi Conroe-L v dohledu

Témata článku: Google, YouTube, Akvizice, Goog, Google+, Firemní strategie, Firemní zdroj, Velká expanze, Stock, Hlavní pole, Pohled, Rostoucí obliba, Poslední den, Enormní množství, Zpravodajský pořad, Velký problém, Lukrativní trh, Značný problém, Expanze, Riziková investice


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11