Krome ovladani domu pocitacem - hlasem je tady uz vsechno co ne tech spotech je. I ten rychly nakup polozek pomoci technologie RFID.Ovsem zatim to nemate v hypermarketech pro rohliky, ale zajedte se nekdy podivat do velkoskladu znackovych kozmetickych firem - tam je to jiz realita.Vsechny ostatni technologie jsem jiz videl taky, jak rikam, jedine co jsem zatim nevidel v seriove vyrobe je ovladani domu hlasem, ale uz to tady je v nejake verzi, ne ovsem dokonale, ale uz i na ceskem trhu. Takze bych rekl, ze AT&T se to povedlo predpovedet na 100%.
tyjo... zajímavý 😁
:-/ .... musel nám sdělit fanda Apple
Pane Čížek, já bych tak optimistický nebyl. V roce 1991 jsem byl zrovna na střední škole, takže si uvědomuji daný tehdejší technologický rozsah. Jakákoliv z technologií (no, já bych to ani nenazval technologiemi, ale technologickými aplikacemi), prezentovaná v těch klipech, byla tehdejší úrovní techniky i IT, realizovatelná.Vaše nadšení nad tím, jak jsou ty klipy vizionářské, se dá taky komentovat tak, že za 20 let se vlastně až tak mnoho nezměnilo, jen některé věci zkrátka postoupily více do běžného života.Například mezi léty 1935 a 1955, ač je dělí také 20 let, je technologický pokrok podstatně, ale podstatně markantnější.
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 3. 2011 20:19
Jenze to zminovany obdobi obsahuje druhou svetovou valku, kdy velmoce musely investovat obrovske penize do vyvoje a implemetace technologii, ktere by pomohly vyhrat valku. To se doufejme uz nebude opakovat...
Ve skutečnosti žádná z uvedených technologií není dodnes plně vyladěná a funkční.- Elektronická knihovna má k té "papírové" daleko-pohodlností čtení i dostupností titulů.- Autonavigace celkem pokročila, ale chybí reakce na aktuální dění na silnici.- Videokonference fungují, ale využívají je hlavně nadšenci/případně firmy.- Elektronické mýtné je na zlomku cest.- Rozpoznávání hlasu uměla už má 386ka s programem od Creative, stále ale ne a ne se rozšířit. Diktování textu existuje, ale je to sci-fi.- Elektronická zdravotní knížka(IZIP, karta života), naprosto nezabezpečené a málo rozšířené odsouzené k zániku. Celé je to potřeba vymyslet znovu.- Video na přání mám pocit, že O2 ten projekt ukončila. Jediný rozumný způsob je Torrent.- E-learning celkem funguje, ale klasickému výkladu učitele, zkoušce a papírovému testu se nevyrovná. (Počítače nutí lidi přemýšlet jak napsat na klávesnici odmocninu, místo soustředění se na problém)- RFID teprve zažije svůj rozmach a problémy s bezpečností a krádeže dat, které si dnes nedokážeme představit.- Miniaturiace telefonů se nekoná, protože 1x1mm věc se blbě drží. Dodnes jsem osobně neviděl nikoho s mobilem v hodinkách. Mobil velký jak nehet je sci-fi.- Strojové překladače, zní stále jako stroj. Ani syntéza hlasu dodnes nebyla pořádně vyřešena.- Ovládání domova, může fungovat. Ale chceme skutečně bezpečí vyměnit za možnost ovládat dům nadálku?- E-government a CzechPoint jsou naprosté faily. Evolby v cizích zemích měly problémy. Systém pro prodej emisních povolenek byl prolomen, státní pokladna teprve bude fail. CzechPoint žije z nadšenců a firem, které jej povinně musí mít.Dnešní svět IT bych přirovnal k době těsně po vynalezení papíru. Lidi měly nekvalitní papír a nevěděli přesně jak jej využít. My jsme objevili počítač a zatím objevujeme k čemu je to dobré.- Počítač má oproti papíru jednu zásadní nevýhodu-časem sám přestane fungovat. A všechny jeho informace se ztratí.
- to možná platilo před Kindlem, ale teď už ten rozdíl není tak propastný. Dostupnost titulů je naopak lepší v elektronické formě. - autonavigace už je vyladěná dost (http://www.siriusxm.com/navtraffic/),... u nás si musíme vystačit s RDS-TMC.- videokonference nejsou masově rozšířené, ale už to není věc jen nějakých geeků, využívá je třeba i Česká televize ve zpravodajství a Hydeparku (Skype).- elektronické mýtné v podstatě funguje, jak v AT&T předpověděli (http://en.wikipedia.org/wiki/FasTrak)... Že se to nerozšířilo spíš vítám.- rozpoznávání hlasu funguje už docela dobře a je celkem rozšířené - hlasové vytáčení v mobilech, titulky na Youtube nebo český software, který se v CŘ testoval u soudů jako náhrada zapisovatelek. S nějakým prográmkem na 386 se to absolutně nedá srovnávat.- RFID naprosto běžné - snad každá univerzita má nějakou kartu studenta (bez magnetického proužku), dál třeba v logistice...A tak bych mohl pokračovat. U AT&T to předověděli celkem přesně, možná by to chtělo lépe se rozhlédnout kolem sebe!
Kindle: - můžete mi dát nějaký zdroj té dostupnosti titulů v e-podobě? Prosím česky a ať tam je i odborná literatura, kterou potřebuji ke studiu ;) A nebo by stačil zdroj volných děl v češtině ;) (nejlépe v Kindle formátu.) Děkuji.
Já jsem myslel elektronickou dostupnost obecně. PDFko se šíří lépe než papír. Spoustu knih, která se už nedá sehnat na internetu ani v knihkupectvích (ano i českých) koluje v PDFkách.
Buďte konkrétní. Jaké knihy se nedají sehnat? (stačí jich aspoň 10) Já mám zkušenost naprosto opačnou. V knihovně se dá sehnat cokoliv v pdf nebo jinak elektronicky ne. Sehnal byste mi elektronicky Božskou komedii od Danteho? (Nejenom peklo, na překladu nezáleží). Děkuji :)
Jistě - na Uloz.to si dáte vyhledat "bozska komedie". Je to ten 77,8 MB soubor. Je to kompletní dílo, překlad Vrchlický.
díky vyzkouším. a hned napíšu poznatky :)) (protože dost knih je pouze naskenovaných a to se na čtení nehodí). Jako chápu, že v USA jsou v tomhle daleko (i Kosmovu kroniku jsem našel až z Harvardu a to z roku 1850 - tedy ještě s w místo v - za to v Kindle formátu převedenou v OCR). Na Amazonu se dají koupit super knihy v AJ, ale já třeba potřebuji právní odborné učebnice, které tam bohužel nenajdu a to ani jinde. No já doufám, že se to brzo změní :) Ale opravdu jsme ještě na počátku cesty.
Tak to ale neni chyba nebo nedostupnost technologie, ale tim, ze si jeste vydavatele nevsimli, ze tu neco takovyho je. A az si toho tak nejdiriv na to budou nadavat, ze jim to krati zisky a az casem zjisti jak jim to setri vydaje. Presne to ted probiha i s hudbou a filmy...Holt lidi nemaj radi nove technologie...
No já taky nemluvím o technologii (které by se taky dalo něco vytknout). S technologií nikdy není problém, problém je v lidské hamižnosti ;)
"Dostupnost titulů je naopak lepší v elektronické formě"To je nejaky for? Prosim o vysvetleni, jak je typicky treba obsah me mestske/skolni knihovny lepe dostupny v el. podobe? To by me velice zajimalo, protoze on nejen, ze neni lepe dostupny, on neni dostupny VUBEC.Soucasne GPS systemy, minimalne u nas, v praxi spatne reaguji na aktualni zmeny - fakt.Videokonference temer nikdo nepouziva - fakt.Mytne netusim. Rozpoznavani hlasu spolehlive NEFUNGUJE, spousta pokusu, testovacich provozu a hroznych vysledku - fakt.RFID funguje bezne, ale system nakupu, ktery byl predveden v reklame, ani nahodou. Nikde. Fakt.A tak bych mohl pokracovat. ;) Jsem technoid, ale kdyz se nebudu vylozene snazit to videt pozitivne, tak to takova slava holt neni. Pri tom rozhlizeni kolem sebe je treba se dobre DIVAT. :) I kdyz system "kdyz budu chtit neco uvidet, tak to uvidim" ma, priznavam, take neco do sebe.
Nedokazu si predstavit, ze bych musel kazdy den jezdit nekolikrat do mesta pujcit si ve specializovane knihovne knizku s popisem vlastnosti soucastek, ktere pouzivam. Mnoho veci se da sehnat prakticky pouze v elektronicke podobe. Na vysoke skole jsem si v prvaku jednu knizku koupil a potom jednu knizku pujcil, jinak jsem se ucil z pdf.GPS system nema reagovat na soucasnou situaci, GPS ma pouze urcit souradnice. Co se tyka navigace, tak vetsine lidi staci to, co je bezne dostupne za 3000,-. Kdyby byli lide ochotni platit mesicni poplatky, tak by mohla byt situace jinaVideokonference jsou vyuzivane. Hlavne v pornu. Moznosti videokonference je spousta, ale je to vec, ktera nema moc vyuziti.Rozpoznani hlasu neni moc potrebna technologie. Lide si zvykli pouzivat klavesnici a mys, tak ztraci vyznam.
Je to obor od oboru. Technické a IT obory to mají hold lehčí...
Ad knihy, no sehnat takovou wikipedii v tištěné podobě je oříšek🙂 Sice to není klasická kniha, ale těch informací, co obsahuje🙂
Elektronické mýtné se používá alespoň na dálnicích v některých zemích běžně, jen u nás se tolik nepoužívá...i když netýká se jen osobáků se známkou
>>> Ovládání domova, může fungovat. Ale chceme skutečně bezpečí vyměnit za možnost ovládat dům nadálku? <<<Co?Co je na tom nebezpecnymo PROBOHA?
Je zajímavé, když člověk vidí všechny tyhle předpovědi, jak bezmeznou víry měli (a stále ještě mají) lidi v umělou inteligenci. Strojový překlad textu je téměř nepoužitelný, počítač nerozumí psanému natož mluvenému textu. AI třeba v počítačových hrách je většinou velmi jednoduchá a většina toho je naskriptovaná.Zato v ostatních oborech IT se většinou drželi všichni "věštci" dost při zemi.
Strojovy preklad sice porad neni dokonaly, ale rozhodne neni nepouzitelny. Ja ho pouzivam denne.
Tohle je nesmysl. Zalezi o jake reci u prekladu jde.Cestina je orisek a podobne zalozene jazyky, ovsem preklad NJ-AJ a opacne funguje temer dokonale.Ovsem musite si poridit placene prekladace a ne ten amatersky freeware od google.
len opravim, ze ide o "Google Goggles" (okuliare), nie "Google Googles" 🙂
Krása. Jenom si dovolím poznámku. Nebýt přehnané ochrany duševních práv, mohli jsme být ještě dál. (Takto si třeba zmíněné elektronické knížky "legálně" číst nemohu.)
Proc bys nemoh? Na gutenbergu sou knihy legalne a zdarma a na amazonu taky legalne akorat za penize...
Porovnej lhůty ochrany duševních práv do začátku 20. století s dnešními. Porovnej kvalitu děl do začátku 20. století s dnešními. Krásná nepřímá úměra, co?
A jak to souvisi s tim jestli muzes cist legalne ebooky nebo ne?
no legálně je můžu číst i když je stáhnu z rapidshare. - Ale co takhle se třeba jít podívat co se prodává v knihkupectvích? Kvalitní literatury je tam pomálu - a když sháníš, tak ti řeknou, že už se to dávno nevydává a najdeš to v antikvariátu. Tato literatura by však již měla být součástí volné licence - protože majitel práv z nich stejně nemá užitek, protože je nevydává a čtenář je nemůže sehnat.
+ ještě poznámka. Možná jsem na špatném gutenbergu, ale opravdu je 8 knížek v CZ dostačujících?
O CZ nepadlo slovo...
😃 😃 žijeme v ČR, mluvíme česky. Až na výjimky tady spisovatelé píší a psali česky. Proč bych měl výslovně psát CZ? 😃
Jak kdo ;)
Tak pro hloupé ještě jeden argument: www.zive.cz
Tak to je argument jako noha teda :).Psal si ze legalne nemuzes cist ebooky. Ja rikam, ze muzes legalne cist ebooky. Ze nejsou dostupny zrovna ebooky, ktery ty chces je jina otazka...
Jedna předpověd mého učitele ekonomie:"Kdyby se dnes (pozn: bylo to před cca 10 lety) politici odvážili udělat důchodovou reformu, tak na to mají peníze i prostředí (pozn.: tzn. relativně malý počet důchodců), ale ne, oni počkají nějakých 10 - 15 let, až se počet důchodců znásobí na tolik, že už nebudou peníze je zaplatit, a pak budou horko těžko schánět, kde ukrást ty miliardy na reformu".A je to tady. A bohužel to není tak "pěkná" předpověď jako od AT&T.
Sice to nijak nesouvisí s článkem, ale máš bod ;)
Ano. Tehdy ještě nějaký peníze byly. Než je narvali do bank a zbytek rozkradli.
před 10 lety byla u moci ČSSD...
Tak to je v politice všude, dokud systém nekolabuje, tak se v něm radši moc nevrtá...
Tak to funguje i v IT :).
Podezřelé modré logo s "f" na monitoru v 2:37 ale spíše než na facebook to vypadá na Adobe flash player
Názor byl 1× upraven, naposled 23. 3. 2011 06:29
Rohliky :) - Proste se budou v supermarketech prodavat rohliky predem zabaleny po X kusech a s carovym kodem. Neni to nic co by neexistovalo.
Ja jsem pro :) Kdyz se divam jak lidi s rohlikama v obchodech zachazi a v jakym stavu tam rohliky byvaj, tak mam obcas velky problemy se zaludkem.
Toz co jsem byl v hypermarketu v francii tak to bezne napr. s croissany funguje, rohliky jsem treba ve francii nevidel, jinde jsem v opravdovych hypermarketech nebyl, jen v mensich obchodech, tak nevim.
Teď se jen vyplnit ten Vetřelec, a rok 2012 je vysvětlen.😝😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.