Yakumo Power E-Net: když ze zásuvky tečou data

Při zavádění vysokorychlostního internetu vždy vyvstává základní otázka: jak přivést internet od síťové či telefonní zásuvky až k osobnímu počítači? Většinou se přemýšlí o klasické síťové kabeláži nebo bezdrátovém Wi-Fi přenosu. Můžete však použít také obyčejné elektrické rozvody, a s pomocí zařízení Yakumo Power E-Net to zvládnete velmi jednoduše.

Klady a zápory
 +  šifrování WEP
+ jednoduchá instalace
+ dosah sítě
- nutnost použití stejné fáze
- vyšší provozní teplota
- pouze USB 1.1

Elektrika i data v jednom

Myšlenka přenosu počítačových dat po elektrické síti je hodně stará, ovšem prostředí silových elektrických rozvodů není pro úspěšný přenos dat příliš vhodné. Kdykoli totiž připojíte elektrický spotřebič do zásuvky, část elektrického vlnění se odrazí nazpět a vznikají určité šumy, které mohou způsobovat problémy citlivým a nevhodně konstruovaným zařízením (např. starým televizorům).

Související odkazy

Slovník
ADSL
ping
USB
Wi-Fi

Síťová zařízení pracující na základě standardu HomePlug (norma CENELEC) fungují tak, že vytvářejí právě takový „šum“, ovšem na velmi nízké úrovni, aby neovlivňoval ostatní zařízení. Proto jsou legálně použitelná a nečiní problémy žádným jiným zařízením. K recenzi jsme vybrali dvě dostupné verze zařízení Yakumo Power E-Net. Menší krabička je určena pro počítače bez nainstalované síťové karty a připojuje se prostřednictvím univerzálního sériového rozhraní USB, větší obsahuje běžný konektor RJ45 určený pro připojení UTP kabeláže. Kabely jsou u obou verzí součástí balení.

Zapojení zvládne každý

Instalace USB modelu je jednoduchá a v případě síťového modelu ještě jednodušší. Spočívá pouze v připojení zařízení do elektrické zásuvky a propojení s příslušným portem vašeho počítače nebo domácího směrovače. Použijete-li USB model, musíte z dodávaného cédéčka nainstalovat příslušné ovladače. Vlastní nastavení probíhá zcela automaticky, všechna zařízení připojená v elektrické síti spolu začnou okamžitě po zapojení komunikovat. Pomocí přehledného ovládacího softwaru lze prozkoumávat síťové okolí a mít tak přehled o všech připojených zařízeních a kvalitě signálu, nastavit můžete také WEP šifrování přenášených dat, aby vás sousedé nemohli odposlouchávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O probíhající síťové aktivitě adaptéru vás informují stavové diody na jeho horní straně, v přední části vidíte konektor pro připojení k počítači

Zapnutí šifrování je především v domech s více byty více než žádoucí. Signál takto vytvořené domácí sítě totiž bez větších problémů projde i do sousedních bytů zapojených na stejné fázi. Dokonce ani na nekvalitních hliníkových rozvodech v našich panelácích nebudete mít problém chytit signál své sítě o tři až čtyři patra nahoru i dolů. Máte-li v domě měděné rozvody, svým internetem pak dokonale pokryjete celý dům.

Ruku v ruce s elektrony

Na elektrických rozvodech jednoho domu můžete úspěšně provozovat klidně několik na sobě nezávislých sítí. Všechna zařízení ale musí mít zapnuto šifrování přenášených dat a automatika se pak postará o to, aby mezi sebou komunikovaly pouze přístroje používající stejné heslo.

Rychlost přenosu dat se podle vzdálenosti pohybuje v rozmezí 1–14 Mb/s, připojení je až překvapivě kvalitní a nevadí mu ani všemožné prodlužovací kabely či síťové rozbočky. Problémové je pouze připojení přes záložní zdroje nebo přepěťové ochrany. Přes elektrickou síť lze bez znatelného omezení sdílet internet, přenášet soubory nebo hrát online síťové hry. Pokud běžně máte na lokální síti průměrnou odezvu na ping 2–3 ms, přes elektrické rozvody se ping zvýší pouze na 3–4 ms. V domech s novými rozvody je tato technologie rychlejší a stabilnější než béčkové Wi-Fi přenosy.

Přenos dat po elektrické síti je nejen dobře použitelný, ale také praktický. Pro propojení několika domácích počítačů s ADSL směrovačem stačí pouze dostatečný počet adaptérů Yakumo Power E-Net, ušetříte si tak obtížné vrtání zdí a pokládání síťových kabelů.

Yakumo Power E-Net
produkt síťový elektrický adaptér
zdroj Elko Trading, Brno
kontakt 548 214 912
cena 1 113 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč včetně DPH)
Corinex Intelligent PowerNet USB 2 480 Kč
Yakumo Power E-Net USB/RJ45 1113 Kč
OvisLink HP-1000U USB 840 Kč
Funkce
porty síťová vidlice, RJ45 nebo USB 1.1
rozměry (v × š × h) 80 × 50 × 30 m (USB verze), 90 × 70 × 40 mm (verze RJ45)
hmotnost 60 g (USB verze), 110 g (RJ45 verze)
standard provozu ČSN EN 50065-1 + dodatek A1
maximální přenosová rychlost až 14 Mb/s
dosah až 1 000 m
příslušenství síťový kabel, propojovací kabel (USB nebo RJ45), manuál, instalační CD

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer a čerpá z čísla 24/04.

Diskuze (53) Další článek: UPDATE: SOS pokračuje v boji proti Telecomu kvůli dialerům

Témata článku: Internet, Elektron, Síťová data, Elektrická síť, Ping, Jednoduchá instalace, PoW, Příslušný port, USB kabely, Průměrná teplota, USB Wi-fi, Přepěťové ochrany, Starý televizor, Úspěšný přenos, Domácí spotřebič, Trading, Síťové kabely, Běžný konektor, Wi-fi síť, Wi-Fi přenos, Elektrický rozvod, Rj45, Elektrický spotřebič, Vidlice, Provozní teplota


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky