Yahoo zpoplatňuje freemail. Ale jak drasticky!

Za běžné funkce, jako je forward a stahování zpráv, mají uživatelé platit dvacet dolarů měsíčně.
Další kapitolu ságy „kterak se freemaily mění na placené“ píše Yahoo. Ne že by se něco takového nečekalo – freemaily jsou nákladné a inzertně nevýnosné, inzerce v e-mailu rovněž nesplnila očekávání – ale částky, které Yahoo za svou službu požaduje, jsou tak vysoké, že laik žasne a odborník se diví.

Mail na Yahoo sice může být nadále bezplatný, ale s natolik ořezanými vlastnostmi, že by nad nimi každý našinec, rozmazlený nabídkou českých freemailů, ohrnul nos. Pokud chcete na Yahoo nyní používat POP3 účet (tj. používat poštovního klienta typu Outlook Express, nebýt nuceni využívat webové rozhraní), musíte platit 19,99 dolarů za měsíc, něco okolo sedmi stovek. Pokud chcete využít funkci automatického přesměrování pošty, zaplatíte 29,99 dolarů měsíčně! Uvedená zpoplatnění budou na Yahoo platit od 24. dubna. Yahoo přitahuje uzdu i u dalších služeb, souvisejících zejména s poskytováním datového prostoru, jako je online galerie Yahoo Photos: neplatiči budou moci vidět jen náhledy v nízkém rozlišení. Vyšší poplatek zaplatí uživatelé i u americké verze „můjdisku“: 25 dolarů ročně za padesátimegabajtový prostor, 35 dolarů za 100 MB, nebo ještě vyšší měsíční poplatky.

Konkurenční Microsoft (= Hotmail.com) slovy Billa Gatese prohlásil, že „Hotmail bude vždy zdarma“. Malé ale už ve větě nezaznělo: i Microsoft zcela jistě chystá postupně omezovat to, co je zadarmo, převádět zajímavé vlastnosti do placené verze, až nakonec zbude jakýsi free mail, ale natolik ořezaný, že lidé raději zaplatí. Firma také chce 19,99 dolarů za placený přístup k freemailu, ale ročně, a v posledních dnech přitvrdila v tom, že uživatelům pročistila jejich mailboxy a bude rušit celé účty těm, kteří se nepřipojili k freemailu jednou za poslední měsíc.

Jaké další opatření mohou nastat proti neposlušným uživatelům, kteří zaboha nechtějí pochopit, že za freemail mají platit, si lze snadno představit, nejen u Hotmailu či Yahoo: zmenšování schránek na pět MB, pak na 2 MB a pak na půl MB, nutnost přihlásit se aspoň jednou týdně, jinak bude zrušen účet, zrušení funkcí, jako jsou adresáře a složky… však vy zaplatíte a ještě rádi. Nebojí se čeští provozovatelé freemailů invaze z Ameriky? Po tvrdých restrikcích amerických provozovatelů se musí americký uživatel u celkem kteréhokoli z českých freemailů cítit jako v ráji. Pokud by ovšem uměl česky.

Ze všech dříve neplacených služeb je přituhování u freemailů asi nejvíce citelné – je to služba, kterou na Internetu využívá asi každý, více nebo méně. Proč k tomu dochází? Ještě před rokem se vlastníci freemailů chlubili, kolik mají registrovaných uživatelů, a s chutí připočítávali všechny mrtvé duše a jednorázové schránky spammerů, jen aby ohromili miliónovými počty (čeští freemaileři dělají totéž ještě dosud). Hlavní důvod je v selhání e-mailové reklamy. Když začal být útlum standardních (full) bannerů viditelný, stáli internetoví podnikatelé na rozcestí: jedna cesta vedla doleva, druhá doprava. Jedna k ještě levnější reklamě formou vsuvek do freemailů, druhá naopak k dražší plošné reklamě, jako jsou velké čtverce, interstitialy a podobně. Zkusily se samozřejmě cesty obě, ale levá cesta zklamala – návratnost mailových reklam je malá, pro brandingovou inzerci je nevyužitelná a direct mailové inzerce je málo. Pravá cesta vypadá lépe: velkoplošná reklama inzerenty láká nesrovnatelně víc.

Tradiční otázka na závěr musí znít: čeká nás zpoplatnění i českých freemailů? Domácímu trhu zatím nahrává několik faktorů: komparativní nákladová výhodnost, menší technická náročnost a zpoždění v nepřízni trhu vůči reklamě v tomto médiu. Obávám se ale, že do roka a do dne se něčeho dočkáme i u nás. Neklamné znamení: kdy jste naposledy viděli na českém Internetu reklamu na freemail? Já už hodně dlouho ne.

Diskuze (60) Další článek: Od pondělí je v Brně dostupný internet přes kabel

Témata článku: Microsoft, Yahoo, Hotmail, Cesta, Americký dolar, Freemail, Vysoká náročnost, Yahoo Mail, Tradiční otázka, Poslední věta


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu