Yahoo! silně propouští a intenzivně hledá cestu k obratu

Hlavní zásady: šetřit, šetřit, šetřit a spoléhat na několik hlavních tahounů příjmů.
I na jednoho z posledních samostatných internetových titánů, firmu Yahoo!, dopadají rány osudu: nepřízeň investorů a velmi špatný stav internetového reklamního trhu nutí i tuto firmu podstatně měnit svou strategii. Akcionáři žádají pouze profit a nic víc a firma se tak o něj musí snažit i v té nejhorší možné době.

Podle nového šéfa firmy Terryho Semela se Yahoo! podstatně zeštíhlí – ze 44 „divizí“ zbude šest (mnohé se sloučí, nejde nutně o zániky). Firma propustí asi 400 zaměstnanců, což je třináct procent všech pracovníků firmy, ale na druhé straně šest zbývajících divizí posílí asi o stovku lidí.

Rovněž i plány firmy na získávání nových příjmů se podstatně zužují: namísto „diverzifikace“ přichází „zúžení“, a to na reklamu, placený obsah a provize. Ukazuje se totiž, že hledání a získávání nejrůznějších dalších zdrojů příjmů je pro firmu dražší než tyto příjmy, a proto se Yahoo svým způsobem vrátí ke kořenům. Zde můžeme zajímavě srovnávat historii Yahoo! s historií českých portálů – jedni i druzí začínali jako poměrně úzce zaměřené weby, soustřeďující se na nejtypičtější portálové služby, jedni i druzí (Yahoo! dříve, české portály později) diverzifikovali, a Yahoo! po neúspěchu příliš mnoha diverzifikujících aktivit zase „osekává větve“ a vrací se tam, kde firma začala. Budou ji české portály následovat? Český trh je hodně odlišný od Ameriky – zde není taková konkurence a silný domácí portál může dominovat i třeba v některých e-komerčních segmentech.

I další plány Yahoo! jsou zajímavé a poučné. Především, obrat Yahoo! bude postupný a nikoli náhlý: v tom samozřejmě lze vidět i to, že zatím není přesně jisté, kterým směrem má loď s novým lodivodem přesně namířit, a tak se bude pro jistotu nějakou dobu „pomalu otáčet“. Dále jde o plán snížení podílu příjmu z reklamy na 50% celkového příjmu (loni byla reklama 90% všech příjmů Yahoo, letos asi 76%). Nepůjde ale o hledání všech možných příjmů, spíše o koncentraci na dva hlavní: příjmy z provizí od smluvních partnerů a o placené služby, například z oblasti obsahu. Yahoo dále chce najít „zúčtovatelný“ vztah s alespoň deseti milióny ze svých 80 mil. uživatelů – nehodlá ale příliš samo dodávat zboží a služby, spíše přes partnery, hodlá však své zákazníka „kasírovat“.

Plán „velkého obratu“ Yahoo je vnímán poměrně dobře, stejně jako jeho nový manažer, kterým je veterán od Warner Brothers, nahrazující „geeka“ Tima Koogleho, spoluzakladatele firmy. Je ale jasné, že veškeré tyto plány se snáze řeknou než provedou: například to zda někdo najde klíč k řešení současných celosvětově špatných reklamních příjmů na Internetu. Nicméně jestli někomu, tak firmě Yahoo burzy stále věří – její akcie dokonce od začátku října vystoupaly na dvojnásobek a kapitalizace firmy je na skoro 10 mld. dolarů (o rok a půl dříve byla však více než desetinásobně vyšší).

Váš názor Další článek: Nadupaný pomocník

Témata článku: Yahoo, CES, Nejhorší stav, Nový manažer, Obrat, Špatný klíč, Špatný stav, Příjem, Cesta


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5