Yahoo si prožilo kolaps

Soustředěný útok z mnoha míst Internetu poslal na několik hodin do kytek servery Yahoo a položil řady otázek.
Soustředěný útok z mnoha míst Internetu poslal na několik hodin do kytek servery Yahoo a položil řady otázek. Samotná zpráva, že server Yahoo si prožil své černé chvilky, není pro našince až tak důležitá, protože tento americký server není z našich krajů nějak intenzivně používán a navíc se výpadek objevil až ve večerních hodinách našeho času. Výpadek trval od 10:30 pacifického času do půl druhé. Postiženy nebyly všechny servery Yahoo, například e-mail fungoval v pohodě. Yahoo je přitom velmi solidně postaveno na zvládání zátěže a případných útoků. Běžně denně vyřídí 465 miliónů stránek a je po AOL druhým nejnavštěvovanějším serverem. Využívá také ochranu proti útokům Denial of Service, kdy se snaží útočník zaplavit server extrémním počtem požadavků, které se nestihnou vyřídit a dokáží zablokovat nebo zcela vyřadit server z provozu. Tento způsob útoku není nikterak nový a i české servery si s ním již prožily nejedny perné chvilky. Novinkou je, že princip Denial of Service (DoS), proti kterému existuje ochrana pomocí filtrace a kontroly zátěže z IP adres, byl v případě Yahoo povýšen na novou úroveň, kdy byl tento útok veden nikoli z jedné IP adresy ale naráz z celé řady IP adres, proti čemuž byly ochranné mechanizmy Yahoo krátké. Již před časem upozornila FBI na to, že objevila na řadě k Internetu připojených počítačů instalované klienty připravené právě ke spuštění distribuovaného útoku. Tito klienti byli přitom instalováni bez vědomí uživatelů jako virus. Takový virus neudělá svému hostiteli nic nepříjemného, nic neblokuje, nic nevypisuje, jen čeká, až dostane pokyn z centrálního mozku, aby spustil svůj útok. Potom můžete takto útočník využít stovky IP adres a podstatně snížit jakékoli možnosti vlastního vystopování.

Podobné útoky jsou ovšem pouze k naštvání, zablokováním serveru prostě jen zablokujete server, k datům se touto metodou nijak nedostanete, pokud je server v pořádku a zablokováním se úplně neotevře. Bohužel nástroje k zablokování serverů jsou dostupnější a snáze aplikovatelné než náročnější hackování do serveru.

Určitě ale budou problémy Yahoo k něčemu dobré, více lidí se začne zabývat ochranou proti Denial of Service, začne se pracovat na pokročilých nástrojích schopných lépe detekovat distribuovanou verzi DoS a vůbec přispěje ke zvýšení bezpečnosti webových serverů.

Diskuze (4) Další článek: Computer 2/00

Témata článku: Yahoo, Pokyn, Kolaps, Nový mozek, Útok, Vědomí uživatelů, Extrémní zátěž, Yahoo Mail


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5