Yahoo nezůstalo osamoceno, další útoky pokračovaly

Za velkou louží je husto, to, co vypadalo jako smůla jednoho serveru se pomalu mění v pohromu Internetu.
Za velkou louží je husto, to, co vypadalo jako smůla jednoho serveru se pomalu mění v pohromu Internetu. Poté, co bylo zablokováno a opět spuštěno Yahoo, postihl podle všeho tentýž útok i servery eBay, CNN, Amazon, Buy.com. Jednalo se o velmi podobný způsob blokování, i když není zatím jisté, zda to byl opravdu tentýž útok spuštěný stejným iniciátorem. Yahoo byly zablokovány routery do Internetu útokem maskovaným za 50 IP adres, který měl ale nejspíše podstatně větší šíři. Ve špičce dosahovala zátěž routerů 1 Gb/s. Druhý den byly na řadě další servery. Buy.com zaznamenal průtok 800 Mb/s, přičemž jeho kapacita je 100 Mb/s, běžná zátěž serveru se pohybuje na 30 % této kapacity. Po několika hodinách následoval eBay.com, který byl postižen na několik dlouhých hodin. EBay již dříve musel řešit dlouhé výpadky kompenzací svých uživatelů a k podobnému kroku přikročil i po tomto útoku. Na hodinu a tři čtvrtě byly také zahlceny servery CNN.

Živě komentuje: Podle všeho tedy zapracovalo pravidlo „s jídlem roste chuť“. Úspěšné zahlcení serveru Yahoo odhalilo skulinku a ta byla vzápětí využita i na dalších serverech Internetu. Možné je, že některé útoky byly provedeny se snahou prozkoumat různé modifikace. Co tedy můžeme dále čekat?

Bude blokováno více serverů. Další dny mohou být krutou zkouškou pro věhlasné servery a poskytovatele konektivity. Jejich infrastruktura může být velmi zatížena jak neúspěšnými pokusy o zablokování, tak úspěšným vyřazením z činnosti. Reakční doba a přidávání ochran se bude měřit na hodiny až dny.

FBI rozjede masivní kampaň a útočníka odhalí. Již nyní je FBI v úzkém kontaktu s Yahoo, dostane další přísun stop a bude pachatele hledat. Pochopitelně distribuovaný útok lze připravit s velmi malou šancí na odhalení, je ale možné, že díky nějaké stopě bude hledání úspěšné. FBI je v oboru počítačové kriminality přece jen na poněkud větší úrovni než naše policie.

Někdo na Internetu zveřejní kód programu, který způsobil tato zablokování. Možné to je, lidé mají tendenci se chlubit a několik podobných nástrojů bylo již zveřejněno. Blokování serverů se dá pokládat za anonymní vandalismus a mezi hackováním serverů a jejich blokováním je rozdíl asi jako mezi pomalováváním vlaků metra a rozbíjením telefonních budek. Proto bude zajímavá reakce hackerů, kteří spíš pomalovávají vlaky.

Diskuze (10) Další článek: Geoworks bude skutečně trvat na svých patentech

Témata článku: Yahoo, Podobný způsob, Masivní útok


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5