Yahoo! je v maličkém zisku, ale i „dominátor“ bude posílat lidi domů

Největší světový portál se naštěstí nepropadl do ztráty, ale meziročně mu silně klesly tržby – to je varující signál.
Firmám, jako je Yahoo! nebo Amazon.com, se výstižně říká „bellwethers“ čili větrné korouhvičky – jako první signalizují „odkud vítr vane“, a z jejich výsledků a také podnikatelských aktivit se dá usuzovat na to, jak se daří celému tržnímu segmentu. Finanční výsledky Yahoo! jsou vždy napjatě očekávány a bedlivě sledovány – vždyť od Yahoo! opisují všechny portály na světě a úspěchy či neúspěchy Yahoo mohou předznamenávat do budoucna i jejich úspěchy či neúspěchy.

Poslední čtvrtletí přineslo dobrou i špatnou zprávu. Dobrá je, že se firmě Yahoo podařilo zůstat v zisku, i když maličkém – 7,8 mil. dolarů čili necelých 300 mil. Kč je na světového internetového giganta celkem zanedbatelný profit. Ale aspoň něco: ostatní hlásí ztráty jako jeden muž. Špatná zpráva je ale v poklesu obratu: za loňský první kvartál, byť ještě poznamenaný obdobím „šíleného boomu“, firma utržila 230 mil. dolarů, letos jenom 180 mil.

Internetový reklamní trh se, podle všeho, bude zase pomalu zvedat, ale i Yahoo bude propouštět – doma zůstane 12 % z jeho tříapůltisícové (!) armády zaměstnanců. Firmě se nepodařil kontroverzní tah zvýšit si příjmy prodejem „dospělého“, čili erotického a pornografického materiálu: ke zlepšení finanční situace by to asi vedlo, ale protesty zákazníků i akcionářů byly příliš silné, a tak byla tato nabídka zase zrušena.

Pokud se podíváme na počet zaměstnanců firmy (3510 k dubnu letošního roku), můžeme tušit, kde bude asi problém. Internet navzdory tomu, co se od něj očekávalo, nepřinesl vyšší personální efektivitu než reálný svět – naopak, internetové firmy mají obvykle mnohem nižší průměrné tržby na zaměstnance než firmy kamenné. Pokud Yahoo dovede mít roční tržbu za miliardu dolarů, je to krásné číslo – ale jestliže k tomu potřebuje takovouto armádu lidí, tak to zase tak slavné není, typickým „kamenným“ firmám stačí na dosažení miliardového obratu až násobně méně zaměstnanců (podrobné informace o poměrech obratů k počtům zaměstnanců naleznete například ve slavném žebříčku Fortune 1000, je i na Internetu). Původní naivní představy, že se „něco naprogramuje“ a pak to „pojede samo“, vzaly naprosto za své; přitom tisíce zaměstnanců u největších internetových firem (kupř. Amazon.com jich má 6000) nejsou výsledkem nějaké najímací megalománie, ale za současného stavu věcí to prostě jinak nejde. Uvidíme, zda pokrok v internetových technologiích tuto situaci zlepší – možná o něco, ale jistě ne dramaticky.

Váš názor Další článek: Computer 8/01

Témata článku: Internet, Yahoo, Dobrý výsledek, Dům, Roční příjem, Zisk, Původní materiál, Zaměstnanci, Podrobný stav


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky